Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atığın yeniden kullanımı

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Pınar Özgen tarafından paylaşıldı.

1. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Aynı vergi numarasına sahip iki tesis mevcut. Bunlardan birinde kullanılan bir kimyasalın atığını diğer firma alıp tekrardan kullanmak istiyor. Bu noktada bazı sorular oluşuyor.
    1) Kullanılan kimyasalın girişi 1. tesiste görünüyor. Ancak söz konusu durumda atık çıkartmıyor gibi görünecek. Atık Yönetim Planında da bir miktar sunulamayacak. Bu kimyasalın atığının ne yapıldığı sorun yaratabilir. Veya atık çıktığı planda belirtilse de geri dönüşüm/bertaraf tesisine gönderilmeyecek olduğuna göre bu ne şekilde belirtilebilir?
    2) Kimyasal tehlikeli atık taşıma lisansı bulunan bir araçla 2. tesise taşınacak. Bu durumda Ulusal Atık Taşıma Formu doldurulması gerekir mi? Nasıl doldurulabilir?
    3) 2. tesis aldığı atığın tekrar kullanımını sağladıktan sonra kendisi atık firmalarına gönderimini sağlayacak.

Böyle bir plan uygulanabilir mi? Eğer uygulanabilirse nasıl yürütülmesi gerekir? İlgili İl Müdürlüklerine bildirimleri yapılarak müsaade istenmesi gerekir mi? Ayrıca bu iki tesis yakın uzaklıkta 2 farklı şehirde yer almakta.

Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Atık tehlikeli atık niteliğinde ise, atığı alacak firmanın tehlikeli atık geri kazanım lisansı olması gerekir. Aksi halde mevcut mevzuata tümüyle ters düşebilir...

3. Ümit Mert

Ümit Mert CMNet Üyesi

1. tesisin kullandığın kimyasal neden atık olarak gösterilmek zorunda ki? 2. tesiste o kimyasalı ikinci kez kullanacaksa bu kimyasalı zorla atık olarak mı kaydetmek lazım.

1. tesis atık olarak kaydetmesin. 2. tesis kullansın ve kullanım ömrü biten kimyasal 2. tesisten atık olarak kaydedilsin.

bunlar sadece kendi yorumumdu. Sorunun cevaplarını bende bekliyorum. :)

Pınar Özgen ve Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
  4. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Ümit Bey ben de başta bu şekilde yapsak diye düşündüm ama 1. tesis kimyasalı kullandıktan sonra sormazlar mı bu kimyasalın atığı yok mu diye? Hadi hiç bilmesinler desek bunun kullanıldığını. Yine de riske yol açmak istemiyorum :) Her şey kitabına uygun olsun :) Ama derseniz ki böyle yapılabilir, uygundur, bir engel yok o zaman başka.

5. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

Bakanlık, atık yönetim planlarında türü ve miktarı belirtilmek suretiyle atığın üretildiği yerde kendi atıklarının geri kazanımını yapan ve piyasaya sürmemek üzere geri kazanılan ürünlerin tamamını aynı tesis içerisinde tekrar kullanan tesis veya kuruluşları lisans uygulamasından muaf tutmaya yetkilidir. Ancak bu tesis veya kuruluşlar Bakanlık tarafından kayıt altına alınır. Geri kazanımın üreticinin kendisi tarafından yapılması durumunda 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen esaslara uyulması zorunludur.
    maddesine göre atık yönetim planı hazırlayan var mı ?

Atığın yeniden kullanımı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel atıksuların yeniden kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bitirme tezim de '' Evsel atıksuların yeniden kullanımı'' konusunu aldım. Hem bilgi ve içerik olarak hem de araştırma olarak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  2. Yeniden hayat "Cam yeniden cam" adlı proje

"Cam yeniden cam" adlı proje ile ilköğretim çağındaki öğrencilere ambalaj olarak camın tercih edilme sebepleri ve geri dönüşümün önemi anlatacak. Anadolu Cam, ÇEVKO ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde yapılan proje ile 2012 yılı sonuna kadar toplam 57.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Gelecek nesillere çevre bilincinin ve cam geri dönüşümünün aktarılması, camın hem çevre...
  3. Doğaya yeniden kazandır

İyi günler, Müsayitseniz bir sorum olacaktı. Soru : Mermer Maden Ocağımıza proje tanıtım dosyası hazırlamamız gerekiyor. Mermer Ocağının arazisi Hazine ve Şahıs arazileri ve orman mera bulunmaktadır. Şimdi bizim cevheri çıkarcağımız yer Hazine arazisi ve çok az bir kısmıda orman arazisi şimdi bizim bu orman arazisi için sadece bir rehabilitasyon projesi hazırladığımız zaman hazine ve şahıs...
  4. Sitemiz yeniden aktif! başardık..

Arkadaşlar gecenin bu saatinde bunun mutluluğunu yaşıyoruz.. Günlerdir kapalı olan sitemiz yeniden karşınızda! : ) Aslına bakarsanız her şeyi kurtarmıştık fakat database yani veritabanları hem bozulmuş hem de farklı formattaydı. Tam vazgeçecektik ki, içimizden bir şeyler ne olursa olsun devam edin diye dürttü hep bizi yeter artık diye bağırdık ve son noktayı işte böyle koyduk; CMNET...
  5. Endüstriyel atıksuların yeniden kullanılması

herkese iyi günler bitirme ödevi için yardım istiyorum endüstriyel atıksuların yeniden kullanım alanları sektörel olarak araştırmam gerekli (örneğin metal endüstrisi kağıt endüstrisi gibi...), temiz üretim teknolojisi bu konularla ilgili bilgisi olanlar var mı ?