Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atik aküler hakkinda...

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında serdaralkan tarafından paylaşıldı.

 1. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği

  Atık Akümülatör Taşıyıcılarının Lisans Alma Zorunluluğu
  Madde 17
  (Ek Bent. 03.03.2005/25744’de yayımlanan Yönetmelik, M,4) Ancak, perakende akü satışı yapan satıcılarda biriken atık aküleri, en yakın geçici depolara taşıyacak araçlar için lisans alma zorunluluğu yoktur.

  Bu maddeye göre perakende akü satışı yapan firma ile anlaşma yaparsak;
  Bu satıcı bizden atık aküleri depozito olarak alırken UATF doldurulmasında lisansız araç plakası yazmamız sıkıntı yaratır mı? yada araç lisansız diye bizde UATF doldurmayacakmıyız? (Örneğin atık akü 50 kg üstü)
   
 2. Kaan Kurt

  Kaan Kurt CMNet Üyesi

  atık akülerin kilosu önemli midir peki uatf için
   
 3. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Araçlarda Taşıma Formu Bulundurma Zorunluluğu

  Madde 16- Atık pil ve akümülatörlerin taşınması sırasında araçlarda atık taşıma formu bulundurulması zorunludur. Araçlarda bulundurulacak atık taşıma formlarıyla ilgili olarak Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili hükümleri uygulanır.


  UATF de Teh. At. Kon. Yön. iligli hükümleri uygulanır dediğinden dolayı orada da 50 kilo altı lisanslı araç ve uatf muafiyeti var ya ondan dolayı 50 kilo üstü diye yazdım :)
   
 4. Kaan Kurt

  Kaan Kurt CMNet Üyesi

  uatf nin tehlikesiz atıklar içinde uygulanması söz konusu mu peki serdar bey
   
 5. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atıklarda UATF doldurulmaz diye tabir yanlıştır neden dersen ÖTL tehlikesiz atık ama yönetmeliği gereği UATF doldurulur. Akü hem tehlikeli atık hemde kendi yönetmeliğinde uatf doldurulma zorunluluğu yazılmıştır.

  Peki ya benim sorum ne olacak :( ?
   
 6. Kaan Kurt

  Kaan Kurt CMNet Üyesi

  Sizin sorunuzun cevabı bende değil malesef bilgim yok.
   
 7. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  Tehikesiz atıklar ile ilgili uatf kullanımı söz konusu değildir. Ayrıca yeni yayınlanan tebliğle birlikte sadece uatf değil mobil takip sistemindende girişler yapılması gerekmektedir. Ve eğer yanlış hatırlamıyorsam 50 kg altında uatf zorunluluğu yoktur.
   
 8. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Ömrü tükenmiş lastikler tehlikesiz atık olup uatf doldurulmaktadır istisnai durumdan bahsetmiştim sadece yoksa tehlikesiz atıklarda doldurulmaz tabi. üstteki soruda yardımcı olursanız çok sevineceğim :) sevindirin beni :p
   
 9. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  serdar bey ben cevap yazarken malesef sizin yazınız henüz güncellenmemişti. ÖTL ile ilgili söylediğiniz doğrudur. Ancak bazı tehikesiz atıkların geri kazanım tebliğine tabi olan atıklar için uatf kullanılmaz, ben bunu bahsetmiştim.. Yalnız aküler ile iligilide yönetmeliği tekrar gözden geçirdim ama bu 50 kg la iligili bişi bulamadım. Bende 50kgım altında yapılmaz diye anımsıyorum ama ??
   
 10.  
 11. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Akü ile ilgili yönetmelikte UATF de tehlikeli atıkların kontrolü yön. hükümleri uygulanır diyor. Teh. at. kon. yön. 50 kilo altı muafiyetler var ya ondan dolayı akü de de muaf olur diye dedim. yoksa direk olarak yazmıyor akü yönetmeliğinde haklısınız.
   
 12. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi


  Yasemin Hanım Teşekkür Ederim.
   
 13. rica edrim, umarım sevinmişinizdir:p
   
 14. Burcu Atay

  Burcu Atay Misafir

  Atık akü ve pil bildirimi için şifre nasıl alınmakta?
   
 15. atık beyan sisteminden yapılıyor onların bildirimi
   
 16. Burcu Atay

  Burcu Atay Misafir

Atik aküler hakkinda... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Atık Aküler

  Arkadaşlar oluşan atık aküler ile ilgili UATF süreci AKÜDER yetki belgeli lisanslı geçici depolama firmalarından mı başlar yoksa doğrudan bertaraf tesisine verme haricinde tüketicinin form düzenlemeyle alakalı sorumluluğu var mı? Atık akülerin AKÜDER yetki belgeli firmaya teslim edildiğini ispatlamak APAK Yönetmeliği'ne uygunluk açısından yeterli midir?
 2. Atık sularda alüminyum giderimi hakkında

  Atık sularda Al giderimi hakkında internetten yök tezleri dahil pek fazla kaynak bulamadım. Bu anlamda beni yönlendirebilirmisiniz. Başka nerelerden kaynak bulabilirim.
 3. Atık kodu hakkında yardım

  Sevgili meslektaşlarım bir atık kodu hakkında fikrinizi almak istiyorum, Çalıştığım bir firmamın tehlikeli atıklarının alımını yapacağız fakat ellerinde bakterilerin ekiminin yapıldığı besiyerleri varmış. Bunun alımını hangi kod olarak alabilirim ?
 4. Atık yağlar(hepsi) hakkında bir kaç soru

  merhaba arkadaşlar, forumda aradığımda bir çok konufarklı kişiler tarafından açıldığı gördüm, acaba bununda önüne geçme imkanımz yokmu onlarda siteyi kirlteiyor gibi aynı konu hakkında daha önce açılmış konu var ise bende onun üzerinden gidilmesi daha hoş olabilir diye düşünüyorum, atık yağlar hakkında yönetmeliği okudum ve bir kaç soru belirdi bende bunları sizinle paylaşmak istiyorum....
 5. Atık ambalaj sistemi hakkında

  Lisanlı Tat firmasında çalışıyorum. Geçici faaliyet belgesi 30.05.2013 tarihinde çevre izin lisansı ise 01.10.2013 tarihinde alınmış. geçici faaliyet belgesi alınmadan önce de tesise atık kabulü ve satışı yapılmıştır. Ben Atık ambalaj sistemine veri girişi yaparken 2013'ün tüm bildirimlerini mi yapacağım yoksa sadece geçici faaliyet belgesi alındıktan sonra ki miktarları mı gireceğim ?