Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atik aküler hakkinda...

Konu, 'ARŞİV' kısmında serdaralkan tarafından paylaşıldı.

  1. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi

    Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği

    Atık Akümülatör Taşıyıcılarının Lisans Alma Zorunluluğu
    Madde 17
    (Ek Bent. 03.03.2005/25744’de yayımlanan Yönetmelik, M,4) Ancak, perakende akü satışı yapan satıcılarda biriken atık aküleri, en yakın geçici depolara taşıyacak araçlar için lisans alma zorunluluğu yoktur.

    Bu maddeye göre perakende akü satışı yapan firma ile anlaşma yaparsak;
    Bu satıcı bizden atık aküleri depozito olarak alırken UATF doldurulmasında lisansız araç plakası yazmamız sıkıntı yaratır mı? yada araç lisansız diye bizde UATF doldurmayacakmıyız? (Örneğin atık akü 50 kg üstü)
     
  2. Kaan Kurt

    Kaan Kurt CMNet Üyesi

    atık akülerin kilosu önemli midir peki uatf için
     
  3. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi

    Araçlarda Taşıma Formu Bulundurma Zorunluluğu

    Madde 16- Atık pil ve akümülatörlerin taşınması sırasında araçlarda atık taşıma formu bulundurulması zorunludur. Araçlarda bulundurulacak atık taşıma formlarıyla ilgili olarak Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili hükümleri uygulanır.


    UATF de Teh. At. Kon. Yön. iligli hükümleri uygulanır dediğinden dolayı orada da 50 kilo altı lisanslı araç ve uatf muafiyeti var ya ondan dolayı 50 kilo üstü diye yazdım :)
     
  4. Kaan Kurt

    Kaan Kurt CMNet Üyesi

    uatf nin tehlikesiz atıklar içinde uygulanması söz konusu mu peki serdar bey
     
  5. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi

    Tehlikesiz atıklarda UATF doldurulmaz diye tabir yanlıştır neden dersen ÖTL tehlikesiz atık ama yönetmeliği gereği UATF doldurulur. Akü hem tehlikeli atık hemde kendi yönetmeliğinde uatf doldurulma zorunluluğu yazılmıştır.

    Peki ya benim sorum ne olacak :( ?
     
  6. Kaan Kurt

    Kaan Kurt CMNet Üyesi

    Sizin sorunuzun cevabı bende değil malesef bilgim yok.
     
  7. Birgül Bakanoğlu

    Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

    Tehikesiz atıklar ile ilgili uatf kullanımı söz konusu değildir. Ayrıca yeni yayınlanan tebliğle birlikte sadece uatf değil mobil takip sistemindende girişler yapılması gerekmektedir. Ve eğer yanlış hatırlamıyorsam 50 kg altında uatf zorunluluğu yoktur.
     
  8. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi

    Ömrü tükenmiş lastikler tehlikesiz atık olup uatf doldurulmaktadır istisnai durumdan bahsetmiştim sadece yoksa tehlikesiz atıklarda doldurulmaz tabi. üstteki soruda yardımcı olursanız çok sevineceğim :) sevindirin beni :p
     
  9. Birgül Bakanoğlu

    Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

    serdar bey ben cevap yazarken malesef sizin yazınız henüz güncellenmemişti. ÖTL ile ilgili söylediğiniz doğrudur. Ancak bazı tehikesiz atıkların geri kazanım tebliğine tabi olan atıklar için uatf kullanılmaz, ben bunu bahsetmiştim.. Yalnız aküler ile iligilide yönetmeliği tekrar gözden geçirdim ama bu 50 kg la iligili bişi bulamadım. Bende 50kgım altında yapılmaz diye anımsıyorum ama ??
     
  10.  
  11. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi

    Akü ile ilgili yönetmelikte UATF de tehlikeli atıkların kontrolü yön. hükümleri uygulanır diyor. Teh. at. kon. yön. 50 kilo altı muafiyetler var ya ondan dolayı akü de de muaf olur diye dedim. yoksa direk olarak yazmıyor akü yönetmeliğinde haklısınız.
     
  12. serdaralkan

    serdaralkan CMNet Üyesi


    Yasemin Hanım Teşekkür Ederim.
     
  13. rica edrim, umarım sevinmişinizdir:p
     
  14. Burcu Atay

    Burcu Atay Misafir

    Atık akü ve pil bildirimi için şifre nasıl alınmakta?
     
  15. atık beyan sisteminden yapılıyor onların bildirimi
     
  16. Burcu Atay

    Burcu Atay Misafir