• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atik aküler hakkinda...

serdaralkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TUKAŞ A.Ş
Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği

Atık Akümülatör Taşıyıcılarının Lisans Alma Zorunluluğu
Madde 17
(Ek Bent. 03.03.2005/25744’de yayımlanan Yönetmelik, M,4) Ancak, perakende akü satışı yapan satıcılarda biriken atık aküleri, en yakın geçici depolara taşıyacak araçlar için lisans alma zorunluluğu yoktur.

Bu maddeye göre perakende akü satışı yapan firma ile anlaşma yaparsak;
Bu satıcı bizden atık aküleri depozito olarak alırken UATF doldurulmasında lisansız araç plakası yazmamız sıkıntı yaratır mı? yada araç lisansız diye bizde UATF doldurmayacakmıyız? (Örneğin atık akü 50 kg üstü)

Araçlarda Taşıma Formu Bulundurma Zorunluluğu

Madde 16- Atık pil ve akümülatörlerin taşınması sırasında araçlarda atık taşıma formu bulundurulması zorunludur. Araçlarda bulundurulacak atık taşıma formlarıyla ilgili olarak Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili hükümleri uygulanır.

UATF de Teh. At. Kon. Yön. iligli hükümleri uygulanır dediğinden dolayı orada da 50 kilo altı lisanslı araç ve uatf muafiyeti var ya ondan dolayı 50 kilo üstü diye yazdım :)

uatf nin tehlikesiz atıklar içinde uygulanması söz konusu mu peki serdar bey

Tehlikesiz atıklarda UATF doldurulmaz diye tabir yanlıştır neden dersen ÖTL tehlikesiz atık ama yönetmeliği gereği UATF doldurulur. Akü hem tehlikeli atık hemde kendi yönetmeliğinde uatf doldurulma zorunluluğu yazılmıştır.

Peki ya benim sorum ne olacak :( ?

Tehikesiz atıklar ile ilgili uatf kullanımı söz konusu değildir. Ayrıca yeni yayınlanan tebliğle birlikte sadece uatf değil mobil takip sistemindende girişler yapılması gerekmektedir. Ve eğer yanlış hatırlamıyorsam 50 kg altında uatf zorunluluğu yoktur.

Ömrü tükenmiş lastikler tehlikesiz atık olup uatf doldurulmaktadır istisnai durumdan bahsetmiştim sadece yoksa tehlikesiz atıklarda doldurulmaz tabi. üstteki soruda yardımcı olursanız çok sevineceğim :) sevindirin beni :p

serdar bey ben cevap yazarken malesef sizin yazınız henüz güncellenmemişti. ÖTL ile ilgili söylediğiniz doğrudur. Ancak bazı tehikesiz atıkların geri kazanım tebliğine tabi olan atıklar için uatf kullanılmaz, ben bunu bahsetmiştim.. Yalnız aküler ile iligilide yönetmeliği tekrar gözden geçirdim ama bu 50 kg la iligili bişi bulamadım. Bende 50kgım altında yapılmaz diye anımsıyorum ama ??

@Birgül Bakanoğlu

Akü ile ilgili yönetmelikte UATF de tehlikeli atıkların kontrolü yön. hükümleri uygulanır diyor. Teh. at. kon. yön. 50 kilo altı muafiyetler var ya ondan dolayı akü de de muaf olur diye dedim. yoksa direk olarak yazmıyor akü yönetmeliğinde haklısınız.