• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi ek-8

Murat Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Hekim Yapı A.Ş.
Merhaba Arkadaşlar;

İşletmemizde Kağıt atık geri kazanım tesisi mevcut olup atık ambalaj sisteminden EK-8 bildirimlerini yapmam gerekiyor. Bunun iç Ek-8 doldurma kılavuzu gibi belge mevcut mudur ? Yardımcı olursanız sevinirim.

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
MADDE 7 – (1) İl çevre ve şehircilik müdürlüğü;
i) Elektronik yazılım programı üzerinden gönderilen Ek-4’te yer alan Ambalaj Üreticisi Müracaat Formu, Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formu, Ek-6’da yer alan Ambalaj Tedarikçisi Müracaat Formu, Ek-7’de yer alan Toplama Ayırma Tesisi Beyan Formu, Ek-8’de yer alan Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Tesisi Beyan Formunu doldurmalarını sağlamakla, belgelendirmelerini incelemek ve takibini yapmakla,
Çevre lisansı işlemleri

MADDE 27
(6) Toplama-ayırma tesisi ile geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesisleri, çevre lisanslı/ geçici faaliyet belgeli oldukları süre içerisinde toplanan-ayrılan, geri dönüştürülen veya geri kazanılan ambalaj atıklarına ilişkin verileri, Ek-7’de yer alan Toplama ve Ayırma Tesisi Beyan Formunu ve Ek-8’de yer alan Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Tesisi Beyan Formunu her ay elektronik yazılım programı üzerinden gönderir.

24 Ağustos 2011 ÇARŞAMBA AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ'nde ek mevcut. temin edebilirsin arakdaşım

@Olgaç Sürmelihindi

Piyasadan temin ettiğimiz hurda kağıtları selüloza çevirip Levha üretiminde hammadde olarak kullanmaktayız. Dışarıya direk satışımız olmamaktadır. Ek-8 B bildiriminde anladığım kadarıyla bu temin ettiğimiz kağıt atıkların girişlerini fatura fatura yapacağız. Ancak ek-8 C bildirimde bizden yine anladığım kadarıyla piyasaya sürülen miktarı istemektedir. Ancak biz piyasaya atık kağıt sürmemekteyiz. Bu durumda ne yapmamız gereklidir.

@Murat Uysal
ek 8b ye aldıklarınız malzemeleri yapacaksınız o konuda haklısınız ancak herhangi bir satışınız yoksa boş beyan vereceksiniz. zaten piyasaya süren beyanı ek 5 sistemıne yapılmaktadır. hiç satışınız yokmu?

@Olgaç Sürmelihindi

Biz piyasadan hurda kağıt temin edip bunu selüloza çevirerek sadece Levha üretiminde hammadde olarak kullanıyoruz. Biz Bu kağıtları herhangi bir şekilde direk piyasaya satış yapmıyoruz. Tamamını levha üretiminde kullanıyoruz. Yani biz sadece piyasaya levha satışı yapıyoruz.

@Murat Uysal
kardeş kusura bakma denetim vardı ondan dolayı geç yazdım. Siz piyasaya süren olarak nitelendirsek yanlış olmaz. Peki başka malzeme topluyormusunuz? Birde benim anladığım kadarıyla ek 7 ve ek 5 kapsamına giriyorsunuz.

@Olgaç Sürmelihindi

Önemli değil arkadaşım. Yok Hayır biz toplama işlemi yapmıyoruz. Sadece toplama ayırma tesisinden hurda kağıt-karton satın alıyoruz ve bunu ham madde olarak kullanıyoruz. Biz bu gelen Hurda kağıtları selüloza çevirip o şekilde kullanıyoruz. Bundan dolayıda Geri Dönüşüm Tesisi olarak GFB mizde mevcut. Yani ürettiğimiz levhanın yapısına katılıyor. Levha diye bahsettiğim dış cephe kaplaması. Bundan dolayı Ek-8B de sorun yok satın aldığımız hurda kağıdın bildirimini yapıyoruz. Ancak piyasaya geri dönüştürülmüş ürün satmadığımız dan dolayı Ek- 8C de nasıl çıkış yapacağımı anlamış değilim.

@Murat Uysal
anladım ek 8de dedıgın gıbı sıkıntı yok. Sizin levhayı üretip satışa sunuyorsunuz. ( dış cephe kaplaması) bunu sen ekc ye yapacaksın. ama il çevre ile görüş derim yine. Sonuçta kağıdı selüloza çevirip kullanıp satışa sunuyorsunuz.

@Olgaç Sürmelihindi

Ben il çevre ile görüştüm bakanlıktan görüş yazısı al dediler bende üst yazıyla bakanlığa gönderdim.Cevap bekliyorum şimdi onlardan. Ancak doldurmam gerekse bile ambalaj cinsi diye bir bölüm var orda bizim ürünümüz tanımlı değil.Bütün ambalaj cinslerini listelemiş ancak bizim ürettiğimiz ürün ambalaj malzemesi olmadığından ordada sıkıntı var.

@Murat Uysal
ama siz kağıdı alıp selüloza çeviriyorsunuz acaba ona yakın birşey seçilebilir diye düşünüyorum. ben bu konuyu araştırayım.

@Olgaç Sürmelihindi

Eğer EK-8C de bizden ürettiğimiz ürün içindeki selüloz miktarlarını girmemizi isterlerse zaten kağıt-karton olarak girebiliriz. Örnek olarak 100 kg levha satışa sunmuşsak bunun içeriğinde 10 kg selüloz kullanılmışsa ben 10 kg kağıt çıkışı gösterebilirim. Benim tahminim görüş yazısını bu şekilde verecekleridir. Ancak bizden ürettiğimiz levhanın miktarını girmemizi isterlerse giriş ve çıkış değerleri birbirini tutmayacaktır. Yukarıdaki örnekte mesela ben piyasadan 10kg hurda kağıt-karton temin etmişim ve bunla diğer ham maddelerin eklenmesiyle beraber 100 kg levha üretmişim.

@Murat Uysal
senin miktarın bazen tutmayabilir şu şekilde sana 100 ton geldi 70 ton sattın sen bunu fire ve stok olarak gösterebilirsin. Zaten sistemin amacıda bu firmanın ne kadar stoğu var ve firesi çıkıyormu çıkmıyormu öle.

slm, arkadaşlar ;

alüminyum hurda tehlikesiz atık geri kazanım ve ambalaj atığı geri kazanım yapan bir firmam için haziran ayında GFB aldım. lisans aşamasında ambalaj atığı teknik uygunluk vs. için ambalaj bilgi sistemine atık ambalaj için giriş yapmam gerekiyor, ama tesise gelen bir ambalaj atığı ne yazık ki yok. il müdürlüğü uygunluk yazısı isteğinde denetim ekibi , denk geldi yerde bir kola tenekesi gördü, sizde ambalaj da var diye , istemeye istemeye de olsa bize ambalaj atığı geri kazanımı da verdiler. genelde tesise alüminyum profil sanayisinden atık geldiği için ambalaj atığı girişi henüz olmadı. gelen bir tehlikesiz atık toplama ayırma tesisinin ambalaj atığı toplama ayırma belgesinin de olduğunu farkettim :) irsaliyede atık kodu yazılmamış , o firma ile konuşup , atığı ambalaj kodu ile almayı teklif edeceğim. bu durumda ambalaj bilgi sistemine girişini yapacağım , sorularım şunlar?

1) ambalaj atığı alımı yapmadığım aylar için, ambalaj atığı bildirim sistemi ek-8 de b ve c yi boş bırakıp , onaylamam mı gerekiyor, yoksa alış kısmını boş bırakıp,satış kısmına ambalaj atığı almadan , sadece tehlikesiz atık ve hammadde ile ürettiğim ürünlerin çıkışlarını mı yazmalıyım?

2) ambalaj atığı alımını 9. ayki kütle dengede gireceğim, proses yaparken de hem ambalaj atığını hem tehlikesiz atığı hemde hammddeyi alıp, ürünler oluşturup satacağım. bu durumda aslında toplamdaki kütlesinde %1 bile olmayan ambalaj atığının ürünlerini ve diğerlerini ayırma şansım olmadığı için (atıyorum 100 kg ambalaj gelecek ama aynı prosesten 20.000 kg ürün çıkacak) miktarları tutarsız yazacağım, böyle bir uygulamamı olması gerekiyor ,

çok mu karışık anlattım, kusuruma bakmayın :) dönüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar.