• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi kafa karışıklığı:(

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
merhaba arkadaşlar,

sistem beyanında o kadar kafam karıştı ki ne yapacağımı şaşırdım:)

lisanssız firmaları diğer seçeneği ile sisteme işliyordum ben . sanayi olanları sanayi sicil numarası ile işlem yapıyorum.lisanslı ise zaten lisanslı gdt ile işlem yapıyorum. il çevre bana lisanssız firmalara çıkış yapamazsın diyor. Tamam ; ama geri dönüşüm firmalarının kabul etmediği atıkları başka firma kabul edince satmak zorunda kalıyoruz. Bunu da ben diğer seçeneği ile yine atık ambalaj sistemine işliyordum. muhasebe ile stoğumuz aynı olsun diye. Her belgenın beyanını verim diye düşündüm.
siz bu tarz belgeleri nasıl işliyorsunuz.faturalı mal satışı .
ne yapmam gerek bilemedim.

Lisanssız firmalara yaptığımız çıkışları sisteme girmiyorum ben ki kabulde etmiyorlar zaten. Hem işimede geliyor açıkcası giriş-çıkış tonajlarını tutturmak zor oluyor.

@Serhat Mehmet Kar Bende girmedim ilk başta bana dediler ki sistemde stoğunuz çok görülüyor. bu yüzden girmeniz gerek. resmi muhasebe ile tutmuyor dediler. bende girmeye başladım ondan sonra şimdide bu şekilde tepkı verılıyor anlamadım.

İl Müd. ne yaptığını bilmiyor zaten her ay farklı birşey söylüyorlar bana da. Lisanslı GDT dışındakileri bildirmeyin dediler bende o yüzden girmiyorum giriş çıkış arasındaki farkıda stok olarak bildiriyorum. Daha önce firma stokları girilmemiş bunu ben söyledim kendilerine nasıl girilmemiş girilmesi lazımdı falan diyorlar. Baya bi-haberler çoğu şeyden yani.
Fire girerek stok düşürebilirsin belki bu arada, stok azaltmak istiyorsan.

@Serhat Mehmet Kar benim derdim ne yapacagımı bılememek. muhasebe ile aynı gıtmezse ılerıde denetım olursa dıyorum sorun olurç yanlış beyan yapılmış dıye ya da bunu bıldırmedınız dıye. ayrıca sistemde diğer diye bir seçenek var bunu ne için eklemişler merak ediyorum.

Bence mantık yanlış il çevredeki, diğer kısmına sizin bildirmeniz lazım ki onlarda lisanssız firmaları o sistemden takip edip bularak lisans almalarını sağlasınlar veya cezai işlem uygulasınlar. E lisanssız firmalar bizim beyanımızla ortaya çıkmayacaksa, nasıl bulacaklar lisanssız firmaları? Kimse kendini şikayet etmiyor ki... Bence il çevreye durumu böyle açıklayın, biz orada beyan edelim ki sizde lisansı olmayan firmaları görün diye :)

@Sena Çetinkaya haklısınız. bu arada bizde lisanssız firmalara satış yapıyoruz ama geri dönüşümün almadığı katı atık depolama alanının almadığı malzemeleri ben nasıl depolayacam. alıcı olunca satıyoruz:))

arkadaşlar, bu bildirimler eskiden elden de gönderiliyordu. Sistemde de bildirimleri onaylıyorlardı. Şİmdi elden vermeyin sistem üzerinden yeter dediler, bizde göndermiyoruz ama sistemden de bildirimler onaylanmıyor, bekliyor yazıyor sürekli. İl çevre de denetime gelen bir memura sordum, sonuç; kısaca bilmiyorlar. sizinkiler ne durumda, aynı şeyi yaşayan var mı?

@gizemmkk Gizem hanım onaylamıyorlar zaten merak etmeyin, benim bildirimlerim 1.5 yıl boyunca durdu öylece :) Siz beyan yaptıktan sonra sizden çıkıyor, endişe etmenize gerek yok:) Elden götürmedim ben hiç, ama getirin onaylayalım da demediler:)

Ben bildirimi gönderip fatura ve ekleri elden götürüyorum il çevrede kontrol edip onaylıyorlar aynı gün içinde

@Serhat Mehmet Kar Yasal olarak sadece online beyan var sanırım, elden götürme artık yönetmeliklerde yazmıyor bildiğim kadarıyla. Ayrıca madem elden götürmek gerekiyor, online sistemi neden yaptılar o zaman :D

Ben bu ay bildiriminde o zaman gidip bu konuyu konuşacağım her ay gidip geliyorum bi ton uğraş zamanımı alıyor.

Mrb konumuzla alakalı değil ama Çevre İzni bulunan bir TAT tesisi (Ek-2 kapsamında) kapasite değişikliği yapacak ve üretim miktarını artıracak. Ancak Yönetmelikte ''İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması veya artış miktarının bu Yönetmeliğin Ek-1 Listesi kapsamında yer alması.'' ibaresi vardır. Biz normal lisans alırken ki kapasitenin, 5 katı artırmayı düşünüyoruz. Böyle bir artırım yaparsak bundan sonra ki süreç nasıl olmalı yeniden lisans almamıza gerek var mı? yada lisans mı yenilememiz lazım?

@Serhat Mehmet Kar @Sena Çetinkaya
Kendileri elden göndermeyin dedi, aslında her il çevrede farklı mesela bursada sadece firma bilgilerinin olduğu kısmı istiyorlar, sonra memurun yanına gidiyorsun o dilekçe ile kendi onaylıyor. ama istanbulda onu da istemiyorlar, ama bize denetime geldiklerinde bunlar onaysız kalmasın dedi mesela, hepsi ayrı ilginçlikte yani.

@Erol Dlklnc ben il çevredeki mühendise mücavir alan sınır dışı olarak girebilieceğim durumlar nedir diye sordum "şimdi mücavir alan sınır dışı derken ordan çıkınca sonuçta başka bir mücavir alan sınırına giriyorsun ordada atık yönetim planı farklı olur, dolayısıyla atık yönetim planına dahil olmadığınızdan giremessiniz dedi." ben şokkk..
Kısacası ben girmiyorum sisteme bunları faturasıda yok valla.

@Erol Dlklnc Bende aynını söyledim sonra birbirlerine danışıp hiçbir karara varamadılar bende çok uzatmadım zaten bilmiyorlar ortalık iyice karışacak diye soruyu sormamış gibi davrandım. :D