• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi kafa karışıklığı:(

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
merhaba arkadaşlar,

sistem beyanında o kadar kafam karıştı ki ne yapacağımı şaşırdım:)

lisanssız firmaları diğer seçeneği ile sisteme işliyordum ben . sanayi olanları sanayi sicil numarası ile işlem yapıyorum.lisanslı ise zaten lisanslı gdt ile işlem yapıyorum. il çevre bana lisanssız firmalara çıkış yapamazsın diyor. Tamam ; ama geri dönüşüm firmalarının kabul etmediği atıkları başka firma kabul edince satmak zorunda kalıyoruz. Bunu da ben diğer seçeneği ile yine atık ambalaj sistemine işliyordum. muhasebe ile stoğumuz aynı olsun diye. Her belgenın beyanını verim diye düşündüm.
siz bu tarz belgeleri nasıl işliyorsunuz.faturalı mal satışı .
ne yapmam gerek bilemedim.

@Abdulkerim Doğam bende aynen öyel söyledim. sonuç "cevap veremediler":)

@Erol Dlklnc cezai işlem diyorlar kendileri neyi sisteme girileceğini bilmiyor. Ben ilk başta girmiyordum sonra bir denetim yaptılar muhasebede var sende niye yok dediler. sen bir malzeme satıysan hepsini girmen gerek ki muhasebe ile bir gitsin. tamam dedim tüm belgeleri girdim ki biz gider pusulası hiç kullanmıyoruz herşey fatura ve beledıye alındı makbuzları. bu sefer lisanssız dediler. bende o zaman sistemde bu diğer seçeneği ne için dedim. cevap veremediler. kendileride konuya hakim değil.
anladığım kadarıyla her il farklı davranıyor. bazıları iyi anlayışlı bazıları konudan bir haber olunca baskı kurarak kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. :))

@Evrem Yeşil Şimdi İl çevredekiler yan gelip çoğu yatıyordu. Beyanları gözü kapalı yalan yanlış onaylıyorlardı. Bakanlıkta denetimleri artırınca suçlu arama peşine düştüler. Bir firmamın bizden önceki danışmanı beyanları yapmış onaylatmış hatta. Bende beyanları geçmişe dönük stok fire giriş çıkış kontrol ederken alış satış birbirini tutmadığı halde onaylanmış beyanlar. Buna dilekçe yazdığım halde hatalı olduğunu söylediğim halde sistemi açmıyorlar onaylı diye. Denetime gelince ondan sonra açarız dediler bende bu bizim hatamız değil sizin hatanız dedim gözü kapalı onay yapmışssınız iyi niyet olarak size dilekçe yazdım açmadınız dedim su anda stok eksiğim var beyan yapamıyorum dedim. Yani demem o ki kendi hatalarını eksiklerini yapmadıklarını bizlere yaptırmaya çalışıyorlar.

merabalar bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız cok sevinirim.. lisanslı tat tesisinin lisanssız firmalardan mal alıp lisanssız firmalara mal satması durumunda nasıl bi işlem uygulanır ? çıkışları nasıl yapmam gerekir? girişleri normal bir şekilde yapabilirmiyim ?

Lisanssız firmalara bende giriş yapmıyorum ki yapılmıyor zaten :uyku:

@A. Gizem Aşıroğlu
Öncelikle merhaba. Sizin ambalaj atığı toplama ayırma lisansınız var diyelim. Siz lisanslı firmalardan ambalaj atığı toplayabilirsiniz. Ayrıca lisanstan muaf olan yerlerden de ambalaj atığı toplayabilirsiniz.( Lisansınızda topyalabileceğiniz atık kodu varsa firmalardan alabilirsiniz) Örnek veriyorum bulunduğunuz şehirde Şölen çikolata var diyelim ve bu firma lisanstan muaf. Bunların jilatin tarzı malzemeler çıkıyor diyelim. Eğer sizinde lisansınızda 15 01 02 plastik ambalaj atık kodu var ise siz gidip bu atıkları toplayabilirsiniz. Sonra topladığınız bu ambalaj atıklarını lisanslı firmalara satmalısınız.Lisansız firmalara vermek yasak.