Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık ambalaj sistemi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Nur Ezcan tarafından paylaşıldı.

1. Nur Ezcan

Nur Ezcan CMNet Üyesi

Yeni mezun bir mühendis olarak soruyorum; işe başladığım firma enzim üretimi yapıyor dolayısıyla piyasaya sürdüğümüz ambalajlar tehlikeli atık sınıfına giriyor. Bu durumda atık ambalaj sistemine piyasaya süren olarak girş yapacak ama belgelendirme yapmayacak mıyım? Belgelendirme yükümlülüğünden muaf olduğumuzu nasıl belirteceğim?

2. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

MADDE-18
    (12) Toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine göre yapılan ambalaj atıkları belgelendirmede kullanılmaz. Bu ambalajları piyasaya süren işletmeler belgeleme yükümlülüğünden muaf tutulur.

bu madde acık bir şekilde belirtilmekte sizin bahsettğiniz durumu.ama izin muhafiyetleride dahil muaf olunan konularda il çevre ile görüşüp,mümkünsede yazı alırsanız durumu daha garanti altına almış olursunuz.aynen belirttiğiniz gibi sisteme piyasa ya sürdüğünüz miktarları girip bildirimlerinizi yapmanızı isteyeceklerdir.

3. Nur Ezcan

Nur Ezcan CMNet Üyesi

Teşekkür ederim ama il çevre ve şehircilik müdürlüğü ile görüştüm, bildirimde bulunmama gerek olmadığını söylediler.

4. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

onlar öyle diyorsa öyledir.ama benim anlamadığım piyasaya sürenlerin kayıt olmadıklarından,bildirim yapmadıklarından yakınırlar yapmak isteyenede gerek yok derler..(ambalajın tehlikeli olmasının önemi yok bence.eğer ambalaj sistemini kayıt altına almak istiyolarsa kayıt alıp sınıflandırma yapmaları lazım diye düşünüyorum.yıllık 3000 kg ın altında ambalaj piyasaya sürenlerin bildirim yapıp,belgelendirme den muaf olmalarıyla aynı durum söz konusu bence.)

Atık ambalaj sistemi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık Ambalaj Sistemi

arkadaşlar kolay gelsin, atık ambalaj sistemine girebileniniz varmı? sisteme giriş yapabiliyoruz fakat ek-8b girişlerini yapamıyoruz
  2. Atık ambalaj sistemi

TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum. http://www.atikambalaj.cevreorman.gov.tr den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı? TAT'da çalışan arkadaşlardan haber...
  3. Atık Ambalaj Sistemi- Çevre Bilgi Sistemi İşlemleri Hk.

[FONT=book antiqua]Arkadaşlar Atık Ambalaj Sistemiyle ilgili Çevre Bilgi Sistemi işlemleri şu şekildedir; [FONT=book antiqua]BELEDİYE İÇİN ATIK AMBALAJ SİSTEMİ; [FONT=book antiqua]http://online.cevre.gov.tr/ adresine giriş yapın. "Kayıt Başlangıç" tıklayarak "Belediye (Sadece Atık Ambalaj ve Belediye Atıkları Uygulamaları için)" seçimini yaparak kaydı tamamlayın ve...
  4. Atık ambalaj sistemi tatlar

Merhaba, TAT firması olarak atık ambalaj sisteminde 2013 yılı için Ek 7B bildirimi yaparken,lisanslı firmalardan gelen miktarların bildirimi için 'temin yöntemi' seçeneğinde hangi seçeneği işaretlemeliyim. Seçenekler arasında; Kaynakta Ayrı Toplama, İthalat , Sanayi, Getirme Merkezi, Havaalanı, Mücavir Alan Sınırdışı var.Yani 'Lisanslı Firma' seçeneği yok. Ya da lisanslı firmalardan...
  5. Ambalaj atık sistemi

bakanlığın ambalaj atıkları sistemine bugün giriş yapamıyorum. benden başka sorun yaşayan var mı?