• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi

Mustafa Demir

Kayıtlı Kullanıcı
TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı?
TAT'da çalışan arkadaşlardan haber bekliyorum. :)

arkadaşlar piyasaya süren olarak internet ortamında beyanda bulunmak için nasıl İÇŞM den şifre talebinde bulunuyoruz?
tesisi çevre bilgi sistemine kayıtlı değil.

arkadaşlar polikarbonat ı nasıl bildireceğim,sistemde sadece
pet
pe
pvc
ps
pp
mevcut. Yardımlarınız için teşekkürler.

Herkese merhaba,
Aklıma takılan 3 soru var...
1. si 3 ton altını belgelendirmeden firmalar muaf değil mi?
2.si Eğer muafsa ki muaf olmalı neden bildirim girdiğimde toplamam gereken miktarın bu yıl ki oranı olan %40ını gösteriyor?
3.sü firma geçen seneye kadar belgelendirme yapmamış belgelendirmeyi geçen sene yapmış fakat, onaylanan belge kısmını 2011 değil de 2010 dan yaptıklarından artan miktar bulunuyor ve bunun sonucunda belgelendirme eksik olarak gözükmekte.

3 soruma lütfen acil olarak cevap verebilecek arkadaş var mıdır? Şimdiden teşekkürler, herkese iyi çalışmalar...

@Mustafa DEMİR
Yönetmelik dışında değerlendirilecek ambalajlara girmesin bu? Tehlikeli Atıklar yönetmeliği gibi...

@Olcay ÇETİN

Sayın Olcay Türkiyede üretilen bütün ambalajların hammadde üretimi petkimde yapılmaktadır. LDPE (yada aype) üretimde kullanılan plastik hammaddesinin bir çeşididir. bildiğiniz naylon ambalajların hammaddesi budur. Polietilenin başlıca iki çeşidi vardır.
aype:alçak yoğunluklu poli etilen ve yype:yüksek yoğunluklu polietilen.
yani bu tanımlar ambalajın yapıldığı hammaddeyi belirtir.
aynı hammaddeden gıda ambalajıda yapılıyor. tehlikeli kimyasala bidonlarıda yapılıyor.
daha açıklayıcı olmamı isterseniz dökümanlar sunabilirim

@cevreci_gokhan

Polikarbonat diye bir sınıflandırma yok diye biliyorum.
bahsettiğiniz damacanaların türü ya pet'tir ya da Polistren(PS)
damacanaya çeşitli özellikler katmak için polikarbonatlar eklenmiş olabilir ama esas olan plastiğin giriş hammaddesidir.
Plastik hammaddeler :
Polistren
polietilen
polipropilen
polietilenterftalat(PET)
polivinilklorit (PVC)
gibi başlıca polimerlerden oluşur. daha sonra bu polimerlere çeşitli kimyasallar eklenerek değişik özelliklerde hammaddeler üretilir.
Örneğin ABS dediğimiz malzeme (Acrylonitrile butadiene styrene) polistren grubuna dahil bir malzemedir. ve genellikle araçların gösterge panelleri ve cep telefonu gibi yerlerde kullanılır yani çok sert bir malzemedir. Yine aynı polistren polimerlerden XPS köpük (extrude polistren) ve binaların dışında kullanılan ısı yalıtım amaçlı levhalardır. gördüğünüz gibi üretim prosesi ve eklenen kimyasalla elde edilen ürünler çok farklı özellikte olabiliyor. bu nedenle siz değerlendirme yaparken ana polimeri dikkate almalısınız.

Arkadaşlar aklıma takılan birşeyi sormak istiyorum.
Atık Ambalaj sisteminde piyasaya süren olarak bildirim yapmaktayım. ek 5B yi doldururken satış ambalajı ile ilgili kısmı doldurduktan sonra kaydet ve ilerle dediğimde nakil ambalajı, ikincil ambalaj vb. ile ilgili bilgileride istiyor. Benim satış ambalajımdan başka bir ambalajım yok. Diğerleri ile ilgili kısımları boş bırakıp kaydetmem mi gerekiryoksa satış ambalajı ile ilgili kısmı doldurduktan sonra bildirimi gönder butonuna tıklamam yeterli midir?

@Kübra Arslan

Diğer kısımların üzerinden kaydet yaparak geçin tavsiyem. Bunların çıktılarını da alıp bir kenarda saklayın. Sonra sistem gider, bir karışıklık olur ya da ikilemde kaldığınız bir konu olursa elinizde veri olur. Satış ambalajı haricinde başka ambalaj yoksa veya diğer formların sizinle alakası yoksa bile üzerinden kaydederek geçin derim.

raporlar-firma raporları kısmında yapmış olduğunuz bildirimi göndermeden önce görebilrisiniz.buradan bildiriminizi inceleyin (ambalaj aldığınız EK-5D dahil).eksiklik yoksa eğer bildiriminizi gönderebilrsiniz.

Peki piyasaya süren olarak bizimle ilgisi olmayan her bir satır/sütun için "sıfır" rakamını mı girelim yoksa hiçbir şey girmeden boş mu geçelim?

Bazı arkadaşlar tek tek "sıfır" giriyor da her bir hücreye..

@tunalper

Biz hiç bir şey girmeden geçiyoruz. Önceki 2 yılın beyanlarında da öyle yapılmış. Ben de buradan hareketle hiçbir şey girmedim.

@tunalper

Evet ' sıfır ' girmeye gerek yok,öyle olsa idi bana da çevre il müd. 'den geri dönüş gelirdi.

Açıkçası ben de öyle abartmadan sadece ilgili kısıma hangi bilgi girilecekse onu girip kaydetmiştim.

Öyle sıfır gireyim, ya da boş sayfaları da kaydedip devam edeyim gibi işler yapmıyorum ama ne bileyim dedim belki bende sorun vardır.

Üniversitede derslerde de hep böyleydim çünkü :islik:

Merhaba arkadaşlar sorum belki çok basit olacak ama benim kafam karıştı, 2011 yılına ait ambalaj beyanını sisteme girmek için 2012 yılını seçip mi giriş yapacağız, acil bilgi verirseniz sevinirim, kolay gelsin