Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık ambalaj sistemine kayıt 06.12.2013

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında sdagtekin tarafından paylaşıldı.

1. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

ATIK AMBALAJ SİSTEMİNE KAYIT
    06.12.2013
    PİYASAYA SÜREN-AMBALAJ ÜRETİCİSİ-TEDARİKÇİ
    ATIK AMBALAJ SİTEMİNE KAYIT

24.08.2011 tarihli ve 28035 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin Tanımlar başlıklı 4.Maddesinde:
    Ambalaj atığı üreticisi: Ambalajlı ürünü kullanarak ambalaj atığının oluşmasına sebep olan gerçek veya tüzel kişileri,
    Piyasaya süren: Bir ürünü bu Yönetmelik kapsamındaki ambalajlar ile paketleyen gerçek veya tüzel kişiyi, üretici tarafından direkt olarak piyasaya sürülmemesi durumunda ise ambalajın üzerinde adını ve/veya ticari markasını kullanan gerçek veya tüzel kişiyi, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilciyi ve/veya ithalatçıyı,
    Tedarikçi: Kendisi ambalaj üreticisi olmayıp piyasaya sürenlere ambalaj tedarik edenler ile piyasaya sürenler adına fason üretim yapanları ifade etmektedir.
    Ambalaj Atığı üreticileri: Yönetmeliğinin Ambalaj üreticilerinin yükümlülükleri başlıklı 9. Maddesinin (ç) fıkrasında; Ek-4’te yer alan Ambalaj Üreticisi Müracaat Formunu, ürettikleri ambalajları müşterilerine satışı esnasında ambalaj kullanmaları halinde ise ayrıca Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için,
    Piyasaya sürenler:Yönetmeliğinin Piyasaya sürenlerin yükümlülükleribaşlıklı 11. Maddesinin (ç) fıkrasında: Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için,
    Tedarikçiler: Yönetmeliğinin Tedarikçilerin yükümlülükleribaşlıklı 10. Maddesinin (a) fıkrasında: Ambalaj Tedarikçisi Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için,
    kullanıcı kodu ve program erişim şifresi almakla yükümlüdürler.
    Bu bağlamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık ambalaj sistemine kaydı olmayan işletmelerin, yukarıda belirtilen yükümlülüklerini yerine getirebilmek için ekte verilen dilekçe örneğindeki tanımlardan bir ya da birkaçını seçerek ve bilgileri eksiksiz doldurmak suretiyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden kullanıcı kodu ve program erişim şifresi talep etmeleri gerekmektedir.
    Kamuoyuna duyurulur.
    Dilekçe örneği için tıklayınız.

2. Abdulkerim Doğam

Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

sistem de bir sorun mu var dün akşamdan beri sisteme giremiyorum. kullanıcı kodu veya şifresi hatası diyor.

3. gülay

gülay CMNet Üyesi

acaba bunu ambalaj atığı yıllık 1 tonu geçmeyen atık üreticilerinden de istiyorlar mı?

4. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Sistemde bir hata yok. Ben girebiliyorum..kullanıcı kodunuzu kontrol edin. Kopyala yapıştır yapıyorsanız boşluğu falan da alıyor olabilirsiniz.. Tekrar deneyin..

5. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Evet istiyorlar..ambalaj atığı miktarı 3 tonu aşmıyor ise belgelemeden muaf oluyor. Bildiriminizi yapıyorsunuz 3 tonun aşağısında ise bildirim onaylandı muaf diyor.. Sonuçta yıllık 1 ton ambalaj atığı bile çıksa, ilerleyen yıllarda firmanın büyüyüp atığının artmayacağını bilemeyiz..

Saygılarımla..

6. Abdulkerim Doğam

deniyorum ama olmuyor. bir türlü giremedim. dün yeni şifre gönderdi il çevre fakat bunu da kabul etmiyor. sanırım pazartesi tekrar görüşmem gerekecek

7. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

bakanlıktan hülya çakır'ı arayın. atık ambalajlarla o ilgileniyor genelde. benden tavsiye. telefonu: 0312 586 30 64. tabi pek yerinde oturmuyor ama. siz bir arayın bence.

Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
  8. Abdulkerim Doğam

teşekkür ederim

OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
  9. gülay

gülay CMNet Üyesi

acaba kaç işletme becerebilcek merak ettim, irsaliye düzenlemeyi bilmeyen işletmelerim oldu zamanında şimdi bunlar sistemden bildirim yapcak.Muhasebecilere geçmiş olsun.

10. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

rica ederim..hiç önemli değil..

11. Eda Altınay Tekin

Eda Altınay Tekin CMNet Üyesi

Merhabalar firmamız bünyesinde izin lisans çalışmasına başlanmıştır.Ambalaj Atık beyanı için şifre talebi için daha önce dilekçe verdik. Firmamızın ambalaj atığı 3 tonun altında olup vermiş olduğumuz dilekçeyi iptal ettirip ekte mevcut olan dilekçeyi mi vermemiz gerekiyor?
    Yoksa şifre talebinde bulunduğumuz kendi dilekçemiz yeterli midir?

12. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Eda Hanım şifre talebinde bulunmuşsunuz. şifre belirttiğiniz mail adresine e-posta yoluyla gönderilmiştir. atığınız 3 tonun aşağısında olsa dahi bildirim yapmak zorundasınız. 3 tonun aşağısında olan atıklarda beyan sonrası bildirim onaylandı muaf sonucu çıkar ve hiçbir yükümlülüğe girmemiş olursunuz. Ayrıca bildirim yaptığınıza dair çevre il müdürlüğüne formlarla birlikte dilekçe sunarsınız.

13. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

merhaba,

firmasında ambalaj atığı oluşan herkes bu bildirimi yapıyor mu? ofis kullanımından oluşan karton, plastik, cam vs yada ihracat için malzemelerin sarıldığı big bag veya paletler. eğer yapılacaksa Türkiye deki bütün firmalar zaten ofislerinden ambalaj atığı çıkarıyor belediye veya özel firmalara veriyorlar.bende ofislerimizden ve şantiyelerimizden çıkan ambalajların beyanını yapacak mıyım.

14. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

düz ambalaj atığı üreticileri bildirim yapıyor mu bu duruma göre

15. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Ambalaj atığı bildirimi yapabilmeniz için atığı oluşan ambalajın faturasının olması gerekmektedir. ambalajın nereden alındığının bilinmesi gerekmektedir ki bildirim yapılırken ambalaj tedarik edilen firmanın bilgileri sisteme girilmektedir. ofis kullanımından oluşan atık ambalajların beyan edilmesine gerek yoktur. beyan yapabilmek için ilk paylaştığınız yazıdaki bölümlerden birine dahil olmanız gerekir.

16. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Bildirimlerin son günü ne zamandı arkadaşlar.

17. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

yanlış hatırlamıyorsam 2013 bildirimlerinin son tarihi Şubat 2014

Funda Saltık bunu beğendi.
  18. Sena ÇETİNKAYA

Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

Merhabalar çalıştığım TAT için dün Çevre İzni aldık fakat bugün atık ambalaj sistemine girmeye çalıştığımda kullanıcı adı veya şifre hatalıdır uyarısı alıyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek veya bilgisi olan var mı?

19. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Ben bu duruma bir anlam veremedim zaten. ben sisteme girebiliyorum. bir kaç arkadaş daha giremediğini söylemişti. ilden ile farklılık olmasa gerek.

http://atikambalaj.cevre.gov.tr/

Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
  20. Sena ÇETİNKAYA

Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

Bende anlam veremedim, acaba dün Lisans aldık o yüzden mi değişti şifre veya kullanıcı adı diye düşündüm ama mantıklı gelmedi. İl çevreyi aradım açmadılar, bakanlıktan verdiğiniz numarayı aradım ona da ulaşamadım... Elim kolum bağlı bekliyorum.

Atık ambalaj sistemine kayıt 06.12.2013 konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ambalaj atığı verş kayıt sistemi hakkında

merhaba; ambalaj veri kayıt sistemine girdiğimde raporlar kısmında 5B(eski), 5B1 kısımları var bunlar firmanın giriş miktarları fakat eski ve 1 demesi neyi ifade ediyor? şimdiden teşekkür ederim.
  2. Atık yönetimi sempozyumu - nisan 2013

Duyuru Metni; Vakfımız T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde, Bakanlığın desteklenmesi ve güçlendirilmesi faaliyetleri yanında, ülkemiz çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı ve destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmektedir. Bu nedenle, T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün...
  3. Ambalaj belgelendirme 2013 yılı

2013 yılı ambalaj belgelendirmesini ÇEVKO ve TÜKÇEV harici yapabilen firma var mıdır? Var ise danışmanlığını yaptığım firmalar için teklif isteyeceğim.
  4. [26/09/2013] Ab'de ambalaj atığı yönetim sistemleri

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı olarak, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayelerinde, 26 Eylül 2013 tarihinde Congresium Ankara Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleyeceğimiz “AB’de Ambalaj Atığı Yönetim Sistemleri” uluslar arası kongremize sizleri davet etmekten onur duyuyoruz. Değişen yaşam standartları ve tüketim alışkanlıkları ile her geçen gün daha çok...
  5. Atık ambalaj bilgi sistemine giremiyorum

arkadaşlar merhaba, atık ambalaj bilgi sistemine girmeye çalışıyorum fakat kullanıcı kodumu yazmaya izin vermiyor sistem şifreyi yazıyorum ama bir türlü kullanıcı kodunu yazamıyorum. bilgisi olan yada daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı?