Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Tunalper tarafından paylaşıldı.

 1. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,

  İlgili atıklar mevzuata göre

  "Yapışkanlar ve Macunların İFTK’larından Kaynaklanan Atıklar" kategorisinde,

  "08 04 09 - Organik çözücüler yada tehlikeli maddeler içeren atık yapışkanlar ve macunlar" tanımında yer almakta ve muhtemel tehlikeli atık olarak belirtilmekte.

  Tesislerinizde bu atıkları direkt tehlikeli atık olarak mı değerlendiriyorsunuz, herhangi bir test ya da farklı bir uygulama yaptınız mı?

  Kimi yabancı kaynaklarda bu tip atıkların evsel atıklarla birlikte bertaraf edildiğini de gördüm, kafam karıştı.
   
 2. Çakıl

  Çakıl CMNet Üyesi

  Cevap: Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar

  Merhaba Tunalper,
  Daha önce tehlikeli atık geri kazanım ve ara depolama işinde çalışmış olmam sebebiyle; Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar olarak belirtilen atıklar için atık kodu:15 02 02'dir.Bu atıkların herhangi bir ekonomik değeri olmadığı içinde ek yakıt olarak kullanılmak üzere Çimento fabrikalarına yakmaya yollanmaktadır.08 04 09 olarak belirtilen atık kodu tutkal,yapıştırıcı,zamk gibi malzemelere veriliyor.Belirttiğin malzemeler çoğu yerde evsel atıklarla beraber veriliyor.

  İyi Akşamlar
   
Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Yağlı Kağıtlar

  Proseste kullanılan etiketlerin arkasındaki kağıtlar yağlı kağıt olarak isimlendiriliyor.Bu atıkların geri kazanımıyla ilgili bir geri kazanım şirketiyle görüşmüştüm.Çimento tesisinde kalorifik özelliğinden faydalanarak yakılarak enerji elde edilebiliyordu.Fakat görüştüğüm kişinin işten ayrılmasıyla bunu gerçekleştiremedik.Bu konuda yaptığım araştırmalar sonucu başka şirket bulamadım.Yağlı...
 2. Dilovası'nda şimdi de beyaz yapişkan toz kabusu

  KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde geceleri ilçenin üzerine çöken ve düştüğü yere yapışan, yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz renkli kimyasal tabaka endişeye neden oldu. Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girdiği, yapılan araştırmalarda kanser vakalarının Türkiye ortalamalarının 30 kat üzerinde olduğu öne sürülen Dilovası'nda son 4 gün önce araçların üzerinde farkedilen ve...
 3. Konveyör bantlar ötl kapsamında alınabilir mi?

  konveyör bantlar ötl kapsamında alınabilir mi?
 4. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

  Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
 5. Atık kağıtlar

  Arkadaşlar atık kağıtları lisanslı bir firmaya verirken ücretsiz vermek mi zorundayız? Bunlardan herhangi bir ücret alsak yaptırımı olur mu?