• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık beyanları hk.

Büşra Arık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
atık yönetimi
Arkadaşlar merhaba,
Kafama takılan bazı şeyler var burda fikir almak istedim.
Tat tesislerinde normalde tehlikeli atık alımı olmuyor ama illa ki ambalaj atıklarının içinden çıkıyor ve bunlar sonra lisanslı tesise gönderiliyor, ve 2016 itibariyle de bu atıklar yağ, tehlikeli atık, piller vb atıklar atık beyan sisteminde beyan edilmesi gerekli diye biliyorum? Ancak şimdi bakanlıktan müge hanımla görüştüm ve bana bunların atık beyanı olmadığını normal tesise giriş çıkış gibi ambalajı nasıl yapıyorsam tehlikeli atık ve pilleri de öyle yapmam gerektiğini söyledi.. Sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir bu benim mantığıma pek uymadı

Ama bu tesise kazayla da olsa tehlikeli atık alındığını beyan etmek değil midir? Lisansa uygun olmadığı için tuhaf geldi bana durum.
Benimkinden çıkan atıklar 191212 atık koduyla çıkıyor, tehlikeli için de 191211 kullanılabilir diye düşünüyorum. Kalan tüm tehlikeli atıklar için beyanda yer almalı diye düşünürdüm. Bilemedim..

19 12 Başka Bir Şekilde Tanımlanmamış Atıkların Mekanik Arıtımından (Örneğin Ayrıştırılması, Ezilmesi, Sıkıştırılması, Topak Haline Getirilmesi) Kaynaklanan Atıklar
19 12 11*: Atıkların mekanik işlenmesinden kaynaklanan tehlikeli maddeler içeren diğer atıklar (karışık malzemeler dahil) M
19 12 12 : 19 12 11 dışında atıkların mekanik işlenmesinden kaynaklanan diğer atıklar (karışık malzemeler dahil)

@Büşra Arık
Üstadım merhaba, size gelen ambalaj atiklarinda içerisinde pil vb gibi tehlikeli atık çıktığında bunu atık aldığınız yere vermek gerekir bence. Sonuçta onlardan olusan bir atiktir. Ama kabul etmeyip sizde gonderiyorsaniz bence proses işlemlerinden çıkan atık olarak gösterebilirsin.

biz bunları normal giriş çıkış gibi yaparsak doğru olmaz diye düşünüyorum yani sonuçta tat lisansı ve tehlikesiz atık toplama ayırma lisansı var ama tehlikeli atığı da giriş çıkış yaparsak lisansta olmayan bişeyi almış olmuyor muyuz yanlış mı düşünüyorum:kötü:

Bakanlık diyor ki bunlar tesise hiç girmemeli ama bu mümkün değil illa ki geri dönüşüm kafeslerine atılıyor ve tesise geliyor, bakanlık da engellenemiyorsa dediğim gibi atık beyanı değil normal proses giriş çıkışı yapılmalı diyor:kötü:

Bence şöyle bir değerlendirme yapalım. Tabs nedir bizim proses sonucu çıkan atıkları beyan yaptığımız sistem. Kds ya da ambalaj atık sistemi tesise gelen ve cikan geri dönüşüm sunucu ürün oluşan ve fire ve stoklarin girildiği sistemdir. Simdi gelen atıkların içinde pil vb atiklar çıktığında bunu tabs sistemine yapmak bence mantiksiz olur. Bakanlığın yerinde olsam bu tür atıkları fire gözüyle görüp fire kismindan düşerim ve proses islemlerinde cikan atik olarak gösteririm ya da sadece fire olarak gösterip hicbir sekilde beyan etmemek ama gonderdigime dair evraki saklayıp il cevreye durumu bildirmek.ama onceligimiz bu tür atıkları gelen firmaya tekrar gondermek.

@Adalet savascisi
ama bu bi firmadan gelmiyor ki sokaktaki geri dönüşüm kafesine atılıp tesise gelen bunlar

@g_kılıc
Yanlış anlasildim tesiste proses sonucu cikan atiklari tabs sistemine girecegiz ama disardan geleni girmemek gerek bence☺

@Büşra Arık
O zaman fire olarak göster bence ve pilleri ambalaj biriktirilen yere almamaları gerektiğini soyle ve uygula. Birde belediye ile anlasmaniz var mi

Merhabalar;
2016 YILI ATIK BEYANLARININ YAPILMASINA İLİŞKİN SÜRE 21.04.2017 GÜN BİTİMİNE KADAR UZATILMIŞTIR.
2016 yılına ilişkin olarak 31.03.2017 tarihinde sona eren beyan süresi görülen lüzum üzerine 21.04.2017 tarihi saat:24.00’e kadar uzatılmıştır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

kolay gelsin arkadaşlar bir toplama ayırma tesiinde çalışıyorum ve belediye ile anlaşmam fesih edildi.Önceden sisteme girişleri ambalaj atığı alındı makbuzu ile yapıp sisteme giriyordum şuanda sisteme nasıl giriş yapabilirim fabrikalardan ambalaj atığı alıyorum sokak toplaycılarıda oluyor ister istemez ve çıkışlarım çok fazla

@n.tas acıklama kısımlarına gereklı yazıları yazman yeterlı olur .fabrıkalardan gelen atıklar tartımdan gectıgı ıcın her tartım sonucu ıcın acıklamasyla kaydetmen yeterlı olur ..alındı makbuzu yerınede tesıs kantarından cıkan fısı kullanabılırsın .yalnız kafama şu takıldı toplayıcılardan aldıklarını ucret karsılıgında alıyorsundur demı ? onun ıcın ızın gerekıyor mu onu bılemedım sımdı .

@n.tas atık aldıgın nokta bellıyse eger onlara alındı makbuzu kesebılırsın beledıyeye kestıgın gıbı .ama sokak toplayıcıları ıcın farklı bıseyler vardır .ona bı bakayım sıze daha net bılgıler verırım ınsallah .fıs derken kantardan aldıgın fısın makbuzunu kesersın beledıyeye kestıgın alındı makbuzu gıbı demek ıstedım

@n.tas
Ustadim merhaba ben olgac. Simdi toplama ayirma lisansin var ise ambalaj icin sen ambalaj atigi üreten firmalardan atik alabilirsin ve fatura duzenlenmesi gerekir. Ancak sokak toplayicilarindan atik alimi yasak. Hatta antepde bundan dolayi ceza kesilmisti.