Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

  Resmi Gazete Tarihi: 22.05.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28300

  Amaç

  Bu Yönetmeliğin amacı; elektrikli ve elektronik eşyaların üretiminden nihai bertarafına kadar çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla elektrikli ve elektronik eşyalarda bazı zararlı maddelerin kullanımının sınırlandırılması, bu sınırlandırmalardan muaf tutulacak uygulamaların belirlenmesi, elektrikli ve elektronik eşyaların ithalatının kontrol altına alınması, elektrikli ve elektronik atıkların oluşumunun ve bertaraf edilecek atık miktarının azaltılması için yeniden kullanım, geri dönüşüm, geri kazanım yöntem ve hedeflerine ilişkin hukuki ve teknik esasları düzenlemektir.

  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Bilginize.

  Elektrikli ve Elektronik Eşya (EEE) Üretici Kayıt İlgili Duyuru
  03.06.2014


  18.04.2014 tarihli duyurumuzla Elektrikli ve Elektronik Eşya (EEE) Üretici Kayıt Sistemi’nin 2012 yılı veri girişi için 30/05/2014 tarihine kadar açık olduğu bu tarihten sonra ise 2013 yılı veri girişi için açık tutulacağı belirtilmiştir.

  EEE Üretici Kayıt Sistemi 2013 yılı veri girişi için açılmış olup 1/8/2014 tarihine kadar Bakanlığımızca açık tutulacaktır. Bu süre içerisinde üreticilerin 2013 yılı içerisinde piyasaya sürdükleri evsel elektrikli ve elektronik eşya beyanlarını gerçekleştirerek “EEE Üretici Numarası” almaları gerekmektedir.

  Bilgi İçin:

  Özge TÜMÖZ GÜNDÜZ (Uzman) = 0 312 586 32 20 – ozge.gunduz@csb.gov.tr

  Bektaş KILIÇ ( Kimya Mühendisi) =0312 586 30 96- bektas.kilic@csb.gov.tr

  http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=16743
   
Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yöetmeliği

  Arkadaşlar merhaba, Bildiğiniz gibi 22.05.2012 de bu yönetmelik çıktı. Şimdi bu yönetmeliğe göre alınacak lisans için ÇKAGİVLHY ' ne atıfta bulunulmuş. Ancak bu yönetmelikte lisanslar kısmında elektrikli ve elektronik atıklara ait GFB ve LİSANS şartları mevcut değil. Biz neye göre lisans alacağız? Bilgisi olan varsa paylaşır ise sevinirim...
 2. Atik elektrikli ve elektronik eşyalarin kontrolü yönetmeliği ve dağitici firmalar

  Arkadaşlar, merhaba. ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ gereğince elektronik ekipmanlar ithal eden ve satan büyük alışveriş merkezleri ve daha ufak perakendiciler (BİM,ŞOK mağazaları vs.) dağıtıcı sınıfına girmektedir. Bu firmalar bu ürünleri kendileri üretmemesine rağmen ithal ettiği için sizce herhangi bir geri kazanım yükümlülüğü var mıdır? Yönetmeliğe göre...