• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Kodları

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Tesisimizde varak yaldız adı altında oluşan bir atık var. Bu atık ambalaj (kutu) üretiminde kutunun üzerindeki bazı resim yazı vb çalışmaların simli veya parlak olmasına yarıyor.

Atığın içeriği
Taşıyıcı folyo: Yaldızın taşınması içindir. Isı etkisiyle taşıdığı tabakalardan
ayrılır. Polyester ve benzeri şeffaf malzemelerden üretilir.
Yaldız tabaka: Esas görüntüyü oluşturan kısımdır. Kimyasal maddeler,
pigmentler ve metal tozlarından üretilir.
Reçine tabakası: Görüntünün malzemeye tutunmasını sağlar. Isı etkisiyle
yapışkanlık etkisi artar, malzeme ile etkileştiğinde soğuyarak görüntünün
malzemeye sabitlenmesini sağlar.

Bu atık ile ilgili hiç bir kod bana mantıklı gelmedi. Bir fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• varak-yaldiz EĞİTİM NOTU.pdf
    4.8 MB · Görüntüleme: 293
talaşı kendiniz kullanabilirsiniz yada yan ürün olarak satabilirsiniz onun piyasa değeri vardır. atık olarak değerlendirmeyin derim ben. tehlikeli atık alanında bulunması gerekiyor zaten etraftaki tesislere dağıtın :D sevaba geçersiniz..

Merhabalar,
Atıksu arıtma tesisinde proses mühendisi olarak çalışmaktayım. Tesisimizde anaerobik çamur çürütücülerden çıkan gaz, gaz motorlarında kullanılmadan önce desülfürizasyon ünitesinde arıtılmaktadır. Kimyasal olarak demir III oksit (Fe(OH)3) taşı kullanılmaktadır. Atık demir III oksit taşımız mevcut. Bertarafını yapacağız. Hangi kodla bertarafını yapmalıyız? Yardımcı olur musunuz.

merhaba arkadaşlar toplama ayırma tesisinde çalışıyorum ve tehlikeli atık alanı oluşturdum.Mutfakta arıtım sistemi var ve 6 aylı bakımı yapılıyor fotoğraftaki atıklar çıkıyor bu atığın kodu hakkında bir fikri olan var mı?

Ekli dosyalar

• 12528374_10208241763540118_919618507_o.jpg
    12528374_10208241763540118_919618507_o.jpg
    54.2 KB · Görüntüleme: 111
  • 12510103_10208241763700122_1264807116_o.jpg
    12510103_10208241763700122_1264807116_o.jpg
    45.1 KB · Görüntüleme: 99
Merhaba @n.tas

Malzemelerin içeriklerinden emin olmamakla birlikte aşağıdaki iki kod uygun olabilir gibi gözüküyor. Yine de resimlerde bulunan kapların içinde ne olduğundan emin olarak benzer bir kod vermeniz daha doğru olur diye düşünüyorum.

19 09 04

Kullanılmış aktif karbon

19 09 05

Doymuş ya da kullanılmış iyon değiştirme reçinesi
[TBODY] [/TBODY]

Merhabalar @n.tas

Resimdeki ( Yani Aktif Karbon Olan ) Siyah Renkli Olan Kesinlikle ; 19 09 04

Ama Diğer Kahverengi Renkli Olan SPUN Filtredir. Katı Partikülleri Tutar Burda da İki Kod arasında seçim yapma şansınız var
1. si => 19 09 01
2. si => 15 02 03 ( Biz birçok tesisimizde 15 02 03 ü kullandık ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.

Kolay Gelsin.

NOT: Birkaç ay sonra aynı cihazınızdan mavi renkjli başka bir filtre atığı daha çıkacaktır. Bunun içinde aynı şekilde iki kod arasında seçim yapma şansınız var

19 09 01
15 02 03 ( Tavsiye Edilen )

sağlık olsun :)

Kompozit atık, kağıt/karton atık, kompozit ambalaj ve kağıt/karton ambalaj geri kazanımı yapan tesiste kompozit atık(polietilen+polialüminyum) oluşmakta , bu atıkların çıkışı hangi kodla yapılmalı ?

bez halat
kablo
krom
sökülecek demir hangi atık kodları ile çıkış yapmamız gerekir?

Merhaba arkadaşlar pvc atıklarının atık kodu ne olabilir? 07 02 Plastik İmalattan kaynaklanan atıklar kısmındaki 07 02 13 (atık plastik) olabilir mi ?

@Burcuoztufekci

Atık kodunu seçerken 2 kritere dikkat edin.

1) Atık türüne (örneğin kodda atık plastik diyor ise bunu cam, ahşap v.s. uygulayamazsınız)
2) Atık sektörüne ( bu konuda atık yönetimi yönetmeliğinde atık kodu belirleme ile ilgili bilgi mevcut)

Sizin sorunuzda PVC plastik olmasından dolayı yanlış hatırlamıyorsam ambalaj hariç 7 adet tehlikesiz plastik atık kodu var. Sektörel olarak size en uygunu hangisi ise onu kullanırsınız...

Sisteme bu kodla gelene girdikten sonra yakmaya gönderirsem ve bunu fire olarak gösterirsem sorun olur mu? Tesise gelende gözükücek ama tesisten çıkanda hiç olmayacak direk fire olucak hepsi. Ya da başka bir çözümü olan var mı?

Merve Hanım merhaba, kompozit ambalaj atığı aldığınızda GDT firmasına yine 150105 atık kodu ile çıkış yapmak zorundasınız. Kompozit ambalaj atığının ayrıştırılması zor bir atık türüdür. Ancak karışık ambalaj atığı aldığınızda çıkışını ayırdığınız atık türüne göre yapabilirsiniz.

@Olgaç Sürmelihindi öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Peki sizce yönetmelikteki bu maddeye göre yukarıda bahsettiğim gibi yakmaya gönderemez miyim? Bu madde başka bir anlam mı taşıyor?

Ekli dosyalar

• 07F96730-4F6B-4C9D-AE96-46D3156284ED.jpeg
    07F96730-4F6B-4C9D-AE96-46D3156284ED.jpeg
    41 KB · Görüntüleme: 8
@MerveŞafak kompozit ambalaj atığı; elle ayrılması mümkün olmayan atıklara denir ve bunun geri kazanımını yapan firma elbette vardır. Mesela meyve suyu kutuları birer kompozit ambalajdır. İsterseniz lisans almış firma listesine bakanlığın sitesinden bakabilirsiniz.