• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık kodu

GüldenASLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar aranızda daha önce bir atığın kodunun belirlenmesi için Bakanlık'a görüş soran oldu mu? Atık özelliklerinden kısaca bahsetmem yeterli midir?

Bakanlığa sormaktansa bu atığı alabilecek firmalarla görüşürsen uygun bir kod belirleyebilirsin, bakanlık süreci uzun.

@GüldenASLAN Öncelikle İl Müdürlüğünde sık irtibata geçtiğin birileri varsa destek istemeni öneririm. Daha sonra bertaraf/geri dönüşüm firmaları çok güzel geri vites yapabiliyor. Hele tehlikeli ise. Maalesef tecrübeyle sabit:)

arkadaşlar merhaba arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurlarını 200201:Biyolojik olarak bozunabilir atıklar sınıfa dahil edebilir miyiz?
ya da bu sınıfa dahil edip bertarafını yapan var mıdır?
ya da katı atık tesislerine örtü toprağı olarak gönderen var mıdır?
bilgilerinizi dinlemek isterim.

20 02 01 Bahçe ve park atıkları grubunda biyolojik olarak bozunabilen atıkların kodudur. Bahsettiğiniz artıma çamuru hangi üretim kaynaklı ondan bahsedebilirseniz daha net bir cevap bulma şansınız olur.

Arıtma çamurunuz tehlikesiz nitelikte ve belli bir kuruluk oranının altındaysa örtü toprağı olarak kullanılabilir ancak bunun için de bir analiz şart olacaktır.

biyolojik arıtma sonucu çıkan çamur. Analiz yaptırdık TÜBİTAK tarafından
Eluatta,fenol,orijinal örnekte mineral yağ,nem ve yanma kaybı parametreleri değerlerinin ADDDY/ EK-2; A,B,C de verilen depolama tesisleri sınır değerlerine uygun değil.
Atık yönetimi Genel genel esaslarına ilişkin yönetmeliğin Ek-IV ünde tehlikesiz atık olarak sınıflandırılan arıtma çamurlarının ek-2 de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması ağırlıkça %30 kuru madde ihtiva etmesi ve kötü koku giderilmesi amacıyla 2. sınıf düzenli depolama alanında ayrı lotta depolanmasında ÇOK limit değeri aranmaz diyor.

Merhaba,

kullanılmış yağ varillerinin bertarafını ne şekilde yapıyorsunuz? varillerin ağırlıkları yüklü, kontamine ambalaj olarak gitse adet fiyatı çok maliyetli oluyor.

@sdagtekin Merhaba, Kullanılmış yağ varilleri 150110 atık kodu ile lisanslı geri dönüşüm firmalarına verebilirsiniz.Adeti çoksa varillerin geri dönüşüm firmasından teklif istersiniz,az ise bedelsiz olarak verirsiniz. Tabi U.A.T.F formu düzenlenmeside gerekiyor.@Kenan Atalar dediği gibi buradan atık kodu ile aratarak lisanslı firmaları görebilirsiniz.

@Gamze Y teklif alırsınız derken ? Tehlikeli atık sınıfında dedı @sdagtekin . tehlıkelı atıgı vermek ıcın bıde para mı alınıyormus? ben tam anlayamadım bunu . benım bıldıgım kadarıyla tehlıkelı atık oldugu ıcın öncelıkle lısanslı fırma lab da analız eder bırını sonra ona gore su fıyattan alabılırız varıllerı der .tehlıkelı atıkları lısanslı fırma para odeyerek mı alıyormuş? bu konu hakkında bı bılgım yok .yardımcı olursanız sevınırım .tesekkur ederım sımdıden .

@Olgaç Sürmelihindi el altından nasıl satabılır kı abı .TAT fırmasında anormal bırı yoksa eger parayla almaz onu . cunku buyuk bır sorumluluk alarak gonderecek o atıgı ve suda var aldıgına daır yazı vermesı lazım. fazla olduguna gore atıgı olan bunu beyanda bulunmak ıcın belge ısteyecek . hepsını gectım tehlıkelı atık oldugu ıcın mecburen ortadan kaldırılması lazım .atık uretıcı mecburen yok edecek onu. ben olsam normal olarak ucretsız almam kı kaldı parayla almak .gene sız daha ıyı bılırsınız de benım fıkrım bu kendımce

Arkadaşlar el altından bir olay söz konusu değil ki.Üretici A firmasında atık variller var diyelim ... Adam bunu dolu olarak vermiyorki zaten geri dönüşüm firmasına BOŞ VARİL olarak veriyor. İçerisinde kimyasal atık kalıntısı olabilir v.s. bu yüzden geri kazanım firması içerisindeki atığın ne olduğunu öğrenmek için MSDS formunu ister. Geri dönüşüm firmasına geldikten sonra bu atıklar kullanılamıcak halde olanlar preslenir,kullanılabilir halde olanlar temizleme işleminden sonra tekrar satışı yapılır. Atık üretici atığını bedelsizde verebilir ,bedel karşılığıda verebilir...Bunun için herhangi bir resmi yazı varmıki illa bedelsiz ... Geri dönüşüm firmaları firmayı bağlamak adına atık miktarı çok ise üretici firmaya ücret öder. Üretici firma geri dönüşüm firmasına atığını verdiğine karşılık fatura keser ,geri dönüşüm firmasıda bunu aldığına dair sisteme işler :) herhangi bir sıkıntı söz konusu da olamaz... ;)

beledıye sınırları ıcerısınde ıse eger onları TAT fırmasına bedelsız vermekle yukumlu olur satamaz. kı tat fırmasıda ucretsız alacagı seye para vermez .yok bıde dolu olarak versın :D
@Gamze Y
bu kısım önemlı . tehlıkelı varsa bunun analızı ucretsız mıdır ? .eger bu varıller kontamıne olmussa temız olanı dıye bır sey olmaz ,bunlar ambalaj plastıklerle preslenmez. ha TAT fırması presler gonderır sorun cıkar demıyorum ama sans bu ya denetleme yerlerse ya da o atıkları o bolgede sorumlu kısı gormusse vs .bunları dusunmek lazım cunku cezası ufak degıl bılıyorsunuz . ben kendım yaşadım . ıkı varıl plastıklerın arasında olmasına ragmen il çevre bunları ne yapıyorsunuz vs bır suru sey ıstedı .gene ustadlar daha verımlı olur .herses kurallı çalısırsa kalkınırız yoksa yarında bız haksızlık yapıp ısımızı gormeye calısırız .fıkırlerınız ıcın tesekkur ederım almam gereken mesajları aldım . ustad lar daha net cevaplar verırler tabıkı :)