Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık kodunda çelişki

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Tutku Alper tarafından paylaşıldı.

1. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar
    danışmanlığını yaptığımız firmadan atık olarak ahşap çıktığını söyledi ben de atık yönetim planını hazırlıyorum fakat tehlikeli maddeler içeren ahşap için 2 kod birden var 19 12 06 ve 20 01 37 hangisi doğru olan acaba?

2. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

19 ve 20 başlığına bakın. Tesisinize hangisi yakın ise o kodu seçin

3. ben başlık kısmına bakarak yola çardım
    19
    ATIK YÖNETİM TESİSLERİNDEN, TESİS DIŞI ATIK SU ARITMA TESİSLERİNDEN VE İNSAN TÜKETİMİ VE ENDÜSTRİYEL KULLANIM İÇİN SU HAZIRLAMA TESİSLERİNDEN KAYNAKLANAN ATIKLAR
    20
    AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR)
    bu ağlamda 20 01 37 daha mantıklı geliyor

Fatih Közen bunu beğendi.
  4. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

orda belediye atıkları dediği için çelişkide kaldım yoksa bencede 20 mantıklı

5. bence düşmeyin :harika:

6. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

7. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Atığın gördüğü işleme göre yorum yapabilirsin. 19 12'de Başka Bir Şekilde Tanımlanmamış Atıkların Mekanik Arıtımından (Örneğin Ayrıştırılması, Ezilmesi, Sıkıştırılması, Topak Haline Getirilmesi) Kaynaklanan Atıklar olarak yazıyor. 20 01'de AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR) Ayrı Toplanan Fraksiyonlar (15 01 Hariç) olarak yazıyor. Atık belkide palet olabilir eğer palet ise 15 01 10 koduna sahip olur çünkü paletler ambalaj olarak değerlendiriliyor.

8. Ambalajlardan bahsetmiyoruz sanırım. Öyle değil mi violet

9. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Baştaki yazıda ''tehlikeli maddeler içeren ahşap'' denilmiş...

10. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

hayır bahsetmiyoruz ben sizden hangi atıklar çıkıyor dediğimde ahşap ve onların kartonları var dedi ama kartonları vermiyorlarmış.

11. ahşap da ambalaj değil
    MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Ambalaj: Hammaddeden işlenmiş ürüne kadar, bir ürünün üreticiden kullanıcıya veya tüketiciye ulaştırılması aşamasında, taşınması, korunması, saklanması ve satışa sunulması için kullanılan herhangi bir malzemeden yapılmış Ek-1’ de yer alan Ambalaj Tanımına İlişkin Açıklayıcı Örneklerde belirtilenler ile geri dönüşsüz olanlar da dâhil tüm ürünleri,
    b) Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını,

12. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Ahşap ambalaj lisansı aldığım tesisim var.

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ahşap paletler ambalaj atığı olarak artık bildirilecek ler diye biliyorum

14. olabilir ama biz ambalaj olan ahşaptan bahsetmiyoruz.örneğin; pencerelere takılan camlar cam ambalaj olarak geçmediği gibi

15. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Tabii ki 2013'ten itibaren artık ahşap geri kazanımı da yapılacak

16. ambalaj olan ahşaptan bahsetmiyoruz

17. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

:) Siz ambalajdan bahsetmiyoruz öyle değil mi yazmışsınız. Bende 'tehlikeli maddeler içeren ahşap denilmiş' dedim. Sonra ordan ambalaja geçtiniz. Ayrıca tehlikeli maddelerle kontamine olmuş her atık orjinal vasfını yitirip tehlikeli atığa girer. Yani sizin söylediğinize cevap verdim pencere kenarı v.s. çıkan ahşap konusu geçmedi...

18. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

2013'ten itibaren belgelendirmesi yapılacak. Yoksa şuanda mevcut ahşap ambalaj atığı geridönüşümü yapan tesisler var...

19. 15
    ATIK AMBALAJLAR; BAŞKA BİR ŞEKİLDE BELİRTİLMEMİŞ EMİCİLER, SİLME BEZLERİ, FİLTRE MALZEMELERİ VE KORUYUCU GİYSİLER
    15 01
    Ambalaj (Belediyenin Ayrı Toplanmış Ambalaj Atıkları Dahil)
    15 01 01
    Kağıt ve karton ambalaj
    15 01 02
    Plastik ambalaj
    15 01 03
    Ahşap ambalaj
    15 01 04
    Metalik ambalaj
    15 01 05
    Kompozit ambalaj
    15 01 06
    Karışık ambalaj
    15 01 07
    Cam ambalaj
    15 01 09
    Tekstil ambalaj
    15 01 10*
    Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar
    15 01 11*
    Boş basınçlı konteynırlar dahil olmak üzere tehlikeli gözenekli katı yapılı (örneğin asbest) metalik ambalajlar
    vermiş olduğunuz kod da 15 01 10 Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar

20. Merve Bayraktar

Merve Bayraktar CMNet Üyesi

Bence tesisteki atığı siz görseniz daha rahat karar verebilirsiniz. Atığı görün, kaynağı görün, ne şekilde ve nasıl bir ürünle kontamine olduğunu görün ona göre bir karar verin, bizimle de paylaşırsanız o zaman yardımcı olabileceğimiz düşüncesindeyim. Şuanda atıkla ilgi pek bir bilgi yok sanırım.

Oğuz Dedehayır ve Temel Atik bunu beğendi.
Atık kodunda çelişki konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  2. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
  3. Sintene atık suları,atık yağları

Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?
  4. Bu ne yaman çelişki...

Değerli arkadaşlar yeni yayımlanan çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkındaki yönetmelik hastaneler ile ilgili 20 yatak ve kapasitesi olanların yanı sıra günü birlik tedavi yapan yerleri de kapsamaktadır başka bir yönetmelik taslağında ise 500 yatak ve üzeri diyor. soruyorum size bu nasıl bir uyuşmazlık bu nasıl bir çelişkidir. artık kendileri de fark edip istihdam alanlarıyla...
  5. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...