Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atik kontrolü talimati

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Erkan Dündar tarafından paylaşıldı.

1. Erkan Dündar

Erkan Dündar CMNet Üyesi

1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; şantiye çalışmalarından kaynaklanan atıkların çalışanlara, ziyaretçilere ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması, taşınması, geçici depolanması ve nihai bertaraf esaslarını açıklar. Bu talimat merkez ve şantiye çalışanlarını kapsar.
    2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından ŞYSS, merkezde İdari Amir sorumludur.
    3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
    ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
    4. PROSEDÜR AKIŞI:
    4.1. Genel
    4.1.1. Şantiye sahasında oluşacak tehlikeli atık ve inşaat döküntülerini de kapsayan bütün atıklar ve enkazlar atık maddeler başlığı altında irdelenmektedir.
    4.1.2. Petrol, kimyasal, zararlı ya da tehlikeli atıklar korunaklı ve çevrelenmiş bir alanda depolanırlar. Bu alanların yerleşimi ŞYSS veya Çevre Danışmanı tarafından onaylanır. Bu atıklar, yetkilendirilmiş atık toplayıcılarına verilerek bertaraf edilir.
    4.1.3. Ayrıca, depolama ve yok etme vs. ilgili Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak gerçekleşir. Pil, akümülatör ve benzeri atıklar “Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’’ uyarınca sızdırmaz depolarda toplanır ve bertaraf edilir.
    4.1.4. Atık maddelerin, süprüntünün ve hafriyatın uzaklaştırılması geçerli “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” ne uygun olarak yapılır.
    4.1.5. ŞYSS veya belirlediği kişi tarafından, üretilen atıkların tipleri ve miktarları, depolanması ve bertarafı ile ilgili kayıtlar tutar. Bu kayıtlar envanter şeklinde olur ve yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde yetkililere sunulur.

Ekli Dosyalar:

Semra TOPÇU, Kağan, guzide ve 1 kişi daha bunu beğendi.
Atik kontrolü talimati konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık Yönetimi Talimatı yardım!!!

Yeni başladığım iş yerimde, atıkların belli bir standart ile toplanıp, tesis dışına çıkarılması sürecinde yapılması gerekenleri içeren, talimatlar dizisi oluşturmam ve işçileri bu şekilde organize etmem istendi. Bana bu konuda yardımcı olabilecek, örnek bir doküman paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...
  2. Tehlikesiz atıkların kontrolü ve depolama talimatı yada buna yakın bi talimat

Tehlikesiz atıkların kontrolü ve depolama talimatı yada buna yakın bi talimat lazım yardımcı olursanız sevinirim tşkler
  3. Geçici Atık Depolama Alanı Talimatı

Merhaba arkadaşlar, Geçici Atık Depolama Alanımız hakkında işletme aşamasında atık oluşumundan toplanmasına ve depolanıp, bertarafa gönderilmesine kadar tüm prosesleri kapsayan bir talimat oluşturmam gerekiyor. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? (Alanımızda kağıt-karton, evsel atık, palet, kırık palet, teneke, tehlikeli atık yağ, plastik depolayacağız.)
  4. Tibbi atiklarin kontrolü talimati

TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ TALİMATI 1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez binada ve şantiyelerdeki tıbbi atıkların personele ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması ve nihai bertarafı için yetkililere teslim edilmesi esaslarını açıklar. Bu talimat merkez bina ve tüm şantiyeleri kapsar. 2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından merkezde YT ve Merkez Hekimi, şantiyede ise...
  5. Atık yükleme işinde iş güvenliği talimatı

Arkadaslar Merhaba, tesisimizde tehlikeli ve tehlikesiz atıklar için atık yükleme işlemi sırasında yapılacak işlemler ve alınacak önlemler için iş güvenliği talimatı hazırlamam gerekiyor. Özellikle iş güvenliği uzmanlığı olan arkadaşlardan destek bekliyorum. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler:)