Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Sınıflandırma

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Selma Akdoğan tarafından paylaşıldı.

1. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

Aşağıdaki atıkların hangi kod altında ve nasıl değerlendirileceği konusunda fikirlerinizi paylaşır mısınız?

1-bitmiş tükenmez kalemler
    2-yük kaldırmada kullanılan spanzet atıkları (demir boru ve profillerin kaldırılmasında kullanılıyor.Demirler bazen yağlı gelebiliyor.Bu kalıntı yağlar spanzet üzerine bulaşıyor.)
    3-udriller matkap uçları
    4-üretimde kullanılan makinelerin değiştirilen parçaları (plastik pedallar,kestamit dişli,makara vb. atıklar,kauçuk atıklar,contalar,hortum parçaları ) tüm bu parçaların üzerinde yağ kalıntısı olabiliyor.Tehlikeli atık sınıfında mı değerlendirmeliyiz.Ben 16 03 alt başlığı altında (Standart Dışı Gruplar ve Kullanılmamış Ürünler)
    16 03 03 Tehlikeli maddeler içeren anorganik atıklar
    veya
    Tehlikeli madde bulaşmamışsa
    16 03 04: 16 03 03 dışındaki anorganik atıklar kapsamında sınıflandırılabileceğini düşünüyorum. 5-PVC etiket atıkları (yağ bulaşmış) yine 16 03 03 olabilir diye düşünüyorum. 6-Bir de ambalaj sınıfında olmayan ama kontamine olmuş kağıt-karton hangi kod altında değerlendirilir?

Atık Sınıflandırma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atık(özel atık) ara depolama sahası

Merhaba Öncelikle nereye yazacağımı bilemediğim için yeni konu açtığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Tehlikeli atık ara depolama tesisi tasarımı hakkında çok az veya hiç bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu konuda nereye bakmalıyım ve elinizde bu konuya ait döküman mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.
  2. Atik envanteri için atık kodu belirleme

Atık Envanteri oluşturulması Atık Yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. İnternetten derlediğim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda bu konuyu etraflıca değerlendirelim. Öncelikle tesis veya işletmelerde bir atığa karşılık gelen atık kodunun belirlenmesi için [COLOR=DarkRed]"Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin...
  3. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  4. Sintene atık suları,atık yağları

Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?
  5. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...