• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık su artımadaki havalandırma havuzunda bakterim büyümüyor

nurtenn

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
niğde belediyesi
akm çok yüksek düşürmek için yapılması gerekenler nelerdir?

biyolojik arıtma

havalandırmaya yeni bakteri yükledim 5 gün oldu bioorient den aldım bakteriyi değerler şuan yüksek çıkıyor ne yapmalıyım

biraz daha fazla bilgi verin arkadaşlar böyle konularda. mesela havalandırma havuzunda ki akm ne kadar? hangi proses kullanılıyor.? gibi açıklamalarla gelinirse daha hızlı ve aktif cevap verilebilir.

Çıkış suyunu bi kaba alıp ort yarım saat bekletin çökelme varsa ve üst taraf akm uygunsa çökeltim havuzuna kapasitesinden fazla yükleme yapılıyordur.
Yoksa 1; havalandırma süresi yeterli değildir.
Yoksa 2; gerekli oksijen verilemiyordur.
Yoksa 3; tam karışım sağlanamıyordur.
Yoksa 4; giriş pH değeri çok yüksek yada çok düşüktür.
Yoksa 5; yanlış bakteri aşısı yapmışsınızdır.
Yoksa 6; geri devir oranını çok yüksek yada çok düşüktür.
Yoksa 7; atıksuyunuzun C:N: P oranı uygun değildir. Nütrient ilave edilmesi gerekiyordur.
Yoksa 8; İstenmeyen (ipliksi vb.) bakteriler oluşmuştur.
.
.
.
etc.

Resimler bunlar

Akm 110

Cod 170 pH 7.40 sıcaklık 26

Akm de sınır 40 benim ki nerde ise 3 katı

Giriş yapısı kaba ızgara ince ızgara kum tutucu burgu ön çökeltim havalandırma son çökeltim geri devir çamur havuzları belt press sistem böyle biyoloji arıtma evsel Atık su tek sorun akm de şuan cod da ultrA bir sorun yok zaman la düşeceğini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    58.9 KB · Görüntüleme: 76
  • image.jpg
    image.jpg
    52.3 KB · Görüntüleme: 70
  • image.jpg
    image.jpg
    44.4 KB · Görüntüleme: 69
  • image.jpg
    image.jpg
    27.5 KB · Görüntüleme: 69
  • image.jpg
    image.jpg
    25.4 KB · Görüntüleme: 67
evsel Atık su?

Cod 170?

COD olmayan AKM mi? ne olur ki? birkaç deney tekrarı gerekebilir.

ön çökeltim verimi iyi mi?

giriş COD ve AKM?

Sorunuz : havalandırma havuzunda bakterim büyümüyor?

ama sorununuz : çökmeyen çamur?

biraz daha fazla bilgi verin arkadaşlar böyle konularda. mesela havalandırma havuzunda ki akm ne kadar?

İpliksi (filament) Organizma olabilir mi?

cod 453ten 170 inmiş,
bakteri büyümüyor?

İpliksi baketeri nedir ya sen ilk önce C/n/p olayına bak 100/5/1 i sağlıyor mu belki azotun az belki fosforun bakteriler ondan büyümüyordur. Ve arıtma verimin şuan %61 gözüküyor. Fosfor ve Azotu istenilen seviyeye getirince verimin artacaktır.
Azot ve fosforuna bak bakterinin büyümesi için şart bunlar

İlk 2 resim dengelemeden alınıp bekletilmiş, son 3 resim çökeltim çıkışından alınıp bekletilmiş ise eğer;
Çamur çökelmesi ya da bakteriler ile ilgili bir problem gözükmüyor. SVI daki miktarları tam göremedim ama atılmayı gerektiren bir durum yok gibi. Giderim verimi düşük. Genelde bunun 3 sebebi olur;
1. Havalandırma havuzlarındaki hidrolik alıkonma süresi yeterli olmayabilir,
2. Çözünmüş oksijen konsantrasyonu yeterli olmayabilir,
3. Besin oranları dengeli olmayabilir (100/5/1)

Analizlerin yanlış. Çıkan sonucun ölçüm aralığı içerisinde olması lazım. COD girişin 473 mg/L ; çıkışın 458 mg/L giderim resmen yok denecek kadar az. Bakteri var ama yeterli hava ve havalanma süresi olmayabilir. Kaç m3 havalandırma havuzun var?

Aanlizlerini yaparken numuneni seyreltebilirsin. Örneğin 1 birim atıksu 1 birim temiz su koyup çıkan sonuç kit değerleri aralığında ise sonucu 2 ile çarpmak gibi.

çökmeyen birşeyler var, görülüyor.
akm 120 şuan.....

evsel atıksuda normalde bakteri kendi büyür, aşıya gerek yok. aşı niye gerekti?

Hem, havalandırma havuzunda bakterim büyümüyor hem de çökmeyen çamur sorunu var galiba.

üstte tavsiye analizleri iyi ve çok sayıda yap. tüm dizayn parametrelerini kontrol et.

daha çok detay istiyoruz.....

havuz ÇO > 1-2 mi?

bu çökmeyen kısım partikül mü? kimyasal birşey olmasın?

@Çağatay Atay
evsel atıksu da Fosfor ve Azot fazlalığı derdimiz değilmiydi?