Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık sularda alüminyum giderimi hakkında

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Murat Kubilay tarafından paylaşıldı.

1. Murat Kubilay

Murat Kubilay CMNet Üyesi

Atık sularda Al giderimi hakkında internetten yök tezleri dahil pek fazla kaynak bulamadım. Bu anlamda beni yönlendirebilirmisiniz. Başka nerelerden kaynak bulabilirim.

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Google Books, sciencedirect gibi yerlerde de arama yapabilirsin.

3. Murat Kubilay

Teşekkür ederim...

4. Murat Kubilay

Elimde hala elle tutulur birşeyler yok. Daha spesifik bilgilere ihtiyacım var. Mümkünse alüminyum tesisine arıtma yapan arkadaşların deneyimlerini rica ediyorum

5. hakan.ozgonen

hakan.ozgonen CMNet Üyesi

Merhaba,
    Aluminyum atık arıtma sistemlerinde koagülant amaçlı kullanılır. Dolayısı ile atığınızda yüksek oranda alüminyum içeriği var ise, kireç yada kostik ile pH düzenleyip aluminyumu koagule edebilirsiniz. ardından uygun polielektrolit ile floküle edip çöktürebilirsiniz. Halihazırda bu yöntemi uygulayıp yine alüminyumu istenilen değerlere indiremiyorsanız arıtmaya ek olarak metal giderici kimyasal kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Burak Kasap bunu beğendi.
Atık sularda alüminyum giderimi hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık Sularda Bulanıklık Giderimi?

Arkadaşlar, paket arıtmam var ve yaklaşık 1 ay önce hazır bakteri aşıladım. Sistemde geri devir yok, havalandırma ve aynı tank içerisinde dinlendirme yapıp deşarj ediyoruz. İmhoff hunisinde yaptığım seviye gözlemlerime istinaden mevcut çamur 200 ml ye ulaştı. Aşı yapmadan önce de 200 ml civarında arıtma yapabiliyordum. Çıkış suyum duru ydu. Fakat şimdi o duruluğu bulamıyorum. BOİ değerlerim...
  2. Alüminyum folyodan alüminyum eldesi ?

Merhabalar. Sigara fabrikasından gelen tonlarca elimde alüminyum folyo bulunmaktadır. Ben bunlardan nasıl alüminyum elde edebilirim ? Elimdeki alüminyum folyoları değerlendirmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  3. Karışık endüstriyel atık su arıtım tesisi fosfat giderimi

Merhaba karışık endüstriyel atık su arıtımının yapıldığı bir organize sanayi bölgesinde staj yapıyorum.Tablo19 a göre toplamfosfat değerinin 1 in altında olması gerekiyor.Ben toplam fosfat değeri 1 in altında olduğunda poli aluminyum klorür %de kaçlık konsantrasyonla vermemiz gerektiğini ve değer 1 in üstünde çıktığında poli alüminyum klorürü nasıl ayarlayacağımı öğrenmek istiyorum.
  4. Atik aküler hakkinda...

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği Atık Akümülatör Taşıyıcılarının Lisans Alma Zorunluluğu Madde 17 (Ek Bent. 03.03.2005/25744’de yayımlanan Yönetmelik, M,4) Ancak, perakende akü satışı yapan satıcılarda biriken atık aküleri, en yakın geçici depolara taşıyacak araçlar için lisans alma zorunluluğu yoktur. Bu maddeye göre perakende akü satışı yapan firma ile anlaşma yaparsak;...