• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ bertarafı

pelinTekin

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba,
danışmanlığını yaptığım tesiste 50kg kadar atık yağ mevcut.
bu kadar az miktarda atık yağı gelip alabilecek bir bertaraf tesisi biliyor musunuz?
atık yağın analizi yapılmamış ve şanzıman yağını hidrolik yağ ile karıştırmışlar. analiz sonucunda problem çıkacak büyük bir ihtimalle. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekli?

@zeynepsnl

evet bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyoruz. Biz de bu yağları kullanıyoruz ancak bakımcı personel çıkan atık yağlarıda kullandığını söylüyor (farklı makinelere, zincirlere, dişlilere, yürüyen bant aksamına vs). Hiçmi atık oluşmuyor diyorum oluşmuyor diyor. Ama bir atık yönetim planı yapmam gerekli. Bende bakımcının bahsettiği atık yağları başka yerlere kullandırtmayacam artık atık yağımızın olması için :) Arkadaşların bahsettiği gibi az miktarlarda çıkacak ve bu az miktarlar içinde analiz ücretleri vs yüksek. Ayrı ayrı yani bu yağları karıştırmadan hidroliği ayrı, dişli yağları ayrı toplasak yinede analize göndermeye gerek kalırmı? Zaten yağları alacak firma muhakkak bakacaktır onların onay vermesi yeterli midir?. Yarın öbürgün yağlar için analiz istenir mi bizden il çevreden vs

Bizim fabrika yağlara analiz yaptırmış, her kategoride yağımız var. Hepsini farklı firmalar alıyor. En çok olan 2. kategori. Firma fazla atık yağ göstermemiş, ancak çok çıkıyor, bunu beyan etmemiz lazım, sorun çıkabilir sonradan, kullandığımız yağ miktarı ile atık yağ miktarımız çok farklı görünüyor. Şimdi fazla beyanda bulunduğumda 14001de sorun yaşarmıyız. İl Çevre'de sorun olurmu bilgisi olan var mı?

@Funda Saltık
UATF ile çıkılan miktar kadar bildirim yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak atık yağ beyanının ekine UATF'leri koyuyorsunuz.

önce analizin yaptırıp sonra yağları karıştırdığın için diğer yağlar kategorisinden verebilirsin 13 02 08 kodu ile ,,,,,,,petder'i arayabilir onlarda uygun bir zamanda uğrayıp atık yağınızı alabilirler.

Tam sorunumu anlatamadım sanırım. 14001'de atık azaltmaya yönelik çözümler ve uygulamalar gerekiyor. Ben geçen sene yapılmış olan HATALI atık beyanını, bu sene fazla gösterdiğimde sorun çıkar mı bunu öğrenmek istiyorum.

Sn. Environ sanırım biraz daha açık yazarsanız daha anlaşılır olur. Siz atık yağ beyanınızla ilgili olarak; 14001 Performans göstergelerinizde yakalayamadığınız hedefler için mi sorun olup olmayacağını soruyorsunuz yoksa geçen yılın Atık Yağ beyanı ile bu yıl arasında fark olacağı için mi

Aslında başta ikisini birden sormak istedim. Ama konu başka yere kaydı. En azından 14001 performans göstergelerimiz açısından sorun olur mu bunu öğreneyim.

14001 le ilgili olarak sorun olup olmayacağı 'Sorun' u nasıl tanımladığınıza bağlı..
Oluşan atık yağ ile ilgili performans göstergenizi neye bağladınız? Üretilen ürün miktarı başına oluşan atık yağ, veya yapılan planlı plansız bakım sayısına vs. vs. bağlı olarak mı kontrol ediyorsunuz.. Eğer bir artış varsa nedenini araştırıp önlem için aksiyonlar planlamanız ve belki de performans göstergenizi değiştirmeniz gerekebilir. Belgelendirme ile ilgili herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak yapılacak aksiyonlar biraz zorlu oluyor o nedenle ben bunu sorun olarak tanımlıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sistemde, üretim şeklinde herhangi bir değişiklik yok ancak atık yağ miktarını az göstermek için atık yağın az çıktığını söylemişler ve çıkan atıkları lisanslı olmayan bir yere vermişler. Yasal olmadığı için belgelenemiyor. Ben bu yasa dışı durumu yasal hale getirmek istediğimde nasıl bir sorun yaşarım. Ne şekilde göstermem gerekir, yeterince açıklayıcı olduysam bunu öğrenmek istiyorum.

Kanıtlayabileceğiniz hiçbir şey yok.. Dolayısıyla bundan sonra oluşanların lisanslı firmalara verilmesini sağlamaktan başka seçeneğiniz olduğunu sanmıyorum.

Başına böyle bir olay gelmiş olan varsa deneyimlerini beklemekten başka çare yok.. Ya da isterseniz il Çevre ile görüşün... Arı kovanına çomak sokmaya benzer ama tercih sizin..