• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ beyanı gerekenler

Nuri Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gölpazarı Belediyesi
Arkadaşlar atık yağ beyanı yapıcam firmanın 2012 yılı aldığı yağların markalarını miktarlarını topladım gönderimini yaptığım atık yağlarında miktarını belirledim 2011 yılında yapılmışta atık yağ analizim var ve 2. kategoride bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğim hakkında yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

merhabalar bende ilk kez tehlikeli atık beyanı yapacağım..ve peşinden de hemen endüstriyel atık yönetim planı hazırlamam gerekiyor..Çünkü atık yönetim planı yok, 3 yıldır atıklarını göndermemişler..Şöyle bir durum var , danışmanı olduğum tesis sadece atık yağlarını bertaraf tesislerini göndermiş diğer atıklar hala tesis içerisinde bekletiliyor. Bir arkadaşım bu konuyla ilgili tabs sisteminde ' tesis içersinde bekletilmektedir' yazacaksın demişti..bunu tam olarak hangi aşamada belirtmeliyim acaba??

Şunu da belirteyim, yeni atandığım bir tesis :) bu işlerin gecikmesinde benim herhangi bir ihmalliğim yok :)

Beyan formunda "Atık motor yağı üreticileri haricindeki atık yağ üreticileri tarafından doldurulacaktır." denmekte. Bu durumda hidrolik ve zincir yağları da bu grup içerisinde yer almaktalar değil mi? Dolayısıyla sadece tehlikeli atık beyan sisteminde bildirim yapmam yeterli olacaktır diye anlıyorum.

@gogora
Arkadaşlarınız doğru demiş;)şöyle belirteceksiniz aynı atık beyanı gibi......> yeni atık beyanı.....>atık bilgisi ekleme"atığınıza uygun doldurun miktarını, ölcü birimini "....>işlemin nerede yapıldığı sutununa "stok" olarak işaretleyin ve beyanı kaydedin.

Beyan formunda "Atık motor yağı üreticileri haricindeki atık yağ üreticileri tarafından doldurulacaktır." denmekte. Bu durumda hidrolik ve zincir yağları da bu grup içerisinde yer almaktalar değil mi? Evet tüm atık yağ (hidrolik, zinzir, şanzuman vb),üreticileri yer almakta.Dolayısıyla sadece tehlikeli atık beyan sisteminde bildirim yapmam yeterli olacaktır diye anlıyorum,Tehlikeli atık beyanı "sistemden" tüm tehlikeli atıkları içerecek şekilde yapmanız gerekir. atık yağ beyan formunda ise yalnız atık yağları bildirmeniz gerekir.
İyi Çalışmlar.

işletmenizde 1 gr atıkyağ çıksa dahi atık yağlarla ilgili yönetmeliğin ekindeki atıkyağ beyan formunu şubat ayı sonuna kadar doldurup göndermeniz gerekiyor.
TABS de de atık yağ bilgilerini gireceksiniz.

Arkadaşlar bu atık yağlar için analiz yaptırmamız gerekiyor ve bu analizin ücreti de yöneticime pahalı geldi. Acaba bu atık yağları tehlikeli atık kategorisinde analiz yaptırmadan lisanslı firmalara verebilir miyim ?

eğer atık yağı 3. kategori olarak gönderdiyseniz gönderdiğiniz firmadan analizi isteyin. onlar yaptırmak zorunda olduğundan onlarda bulunuyor. ben öyle yaptım yani.

@oseflek

atık yağımı daha göndermedim, lisanslı firmayla görüştüm ve çevre ve şehircilik bakanlığı onay verdiyse tehlikeli atık sınıfında başka bir kod ile alabileceğini söyledi gönderebilir miyim ?

@Yasemin Aslantürk

yağımın cinsi hidrolik yağı sanırım. ustalarım atık yağları karıştırmış ve ne olduğundan onlarda pek emin değil. ama büyük ihtimalle hidrolik ancak cinsleri farklı olabilir.

@oseflek

atık yağlarımızı daha göndermedik ve lisanslı firmayı aradığımda başka bir kod ile alabileceklerini söyledi. il çevre müdürlüğünü aradığımda onlarda pek emin değillerdi. ileride bir sorun çıkmaz mı bu şekilde gönderirsek ?

Arkadaslar bu 13 04 kodlu sintine yaglari atik yag olmuyormu? yeni taslakta listede yok.. ama adinda bile yag kelimesi var bu konuda bilgisi olan var mi?

atık yağ beyanı yapılırken yonetmelık ekındekı form doldurulup,ekıne atık yağ analizi ve atık yağların gonderırken kullanılmıs ulusal atık tasıma formlarının kopyalarının eklenmesı gerekıyor.