• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağların analiz periyodu

H.Yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Endüstriyel ve bitkisel yağların bertarafı / analizi periyodu var mı ?. Kim tarafından veya nerede yaptırılıyor. Yönetmeliği inceledim ancak net bir bilgiye ulaşamadım.

Endüstriyel atık yağlarda proses değişmedikçe 1 kere analiz yaptırmanız yeterli. Analizler akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır.Firmamız hem laboratuvar hemde atık yağ geri kazanım konusunda yardımcı olabilir.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Atık yönetimi yönetmeliği madde 11-(6) Atıkların tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan analiz çalışmalarının sonuçları üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olmaması halinde 5 yıl süre ile geçerlidir.

Atık Yağları Kontrolü Yönetmeliği
Atık yağ analizi
MADDE 15 – (1) Kullanılan yağ türünde değişiklik yapılmaması durumunda atık yağ kategori analizleri atık üreticisi tarafından bir kez yaptırılarak EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formuyla Bakanlığa beyanda bulunulur. Atık yağ kategori analizleri yetkilendirilmiş kuruluşlar, işleme veya bertaraf tesisleri tarafından yaptırılmış olan atık yağ üreticileri, tekrar bir analiz yaptırmaya gerek olmadan bu analizleri kullanabilir. Atık yağ kategorisini etkileyecek koşulların oluşması durumunda atık yağ analizi yenilenerek Bakanlığa bilgi verilmesi zorunludur.
(2) Atık yağ analizleri, EK-1’de yer alan Atık Yağ Kategorileri ve Müsaade Edilen Kirletici Parametre Sınır Değerlerinde belirtilen parametrelere göre Bakanlıkça yetki verilen özel veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait laboratuarlarda yaptırılır.

Atık yönetimi yönetmeliği Tehlikeli atıkların tehlikeliliklerini yani A veya M yi belirleme analizini kastetmiş olabilir. :)