Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

atık yönetim uygulaması

Konu, 'Eğitim Duyuruları' kısmında yakamoz_yakamoz tarafından paylaşıldı.

 1. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar. çevre bilgi sisteminden tat tesisimize gelen hurda olan atıkları nasıl sisteme yükleyeceğimiz konusunda bilgisi olan var mı?
   
 2. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

 3. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  teşekkür ederim. dün bende bunları gördüm de kafama takılan şimdi bizim tat tesisimiz de tehlikeli atık yok. ama ambalaj atığı olmayan yani hurda olarak gecen faturalar var. kağıt karton olarak yada metal tel gibi. onları 2015 in toplam olarak mitarını mı belirtecez.
  onları buradan mı bildirecez. ?

  @Engin Bircan
   
 4. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  @yakamoz_yakamoz Evet. Giren atık çıkan atık kısımlarını doldurmanız gerekiyor. Tehlikeliyi ayrı tehlikesizi ayrı dolduruyorsunuz. Tesise giren ve çıkan tüm atıklarınızı sistem üzerinden kayıt altına alıyorsunuz kısacası.
   
 5. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  2015 yılından kalanları stok olarak girilecek ve 2016 ocak ayından itibaren ise aylık olarak sisteme girileceğini söylüyorlar bu konu hakkında bilgisi olan varmı?
   
  Yusuf Özkır bunu beğendi.
 6. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  @Hüseyin Hanlı 1 Ocak ta elinizde olanı stok olarak gösterdikten sonra, tüm girdi çıktı işlemlerini ocak ayından itibaren şubat ın 15'ine kadar KDS bildirim sistemine girmeniz gerekiyor. Şubatı da mart ın 15'ine kadar diye gidiyor...
   
  yakamoz_yakamoz bunu beğendi.
 7. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Teşekkürler. Peki Stok olanları TABS amı giricez KDS yemi?
   
  Yusuf Özkır bunu beğendi.
 8. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  @Hüseyin Hanlı Atık Yönetim Uygulamasına giriş yaptığınızda da göreceksiniz, TABS yıllık olarak yapılıyor. 2015 yılı için TABS yapılacak + ocak tan itibaren KDS için aylık Atık Kabul, Atık Gönderim, varsa Proses İşlemleri, Ürün Satış İşlemleri yapılacak. KDS otomatik oluşmuş oluyor zaten. Her ayı takip eden bir sonraki ayın 15'ine kadar da bir önceki ayın KDS bildirimini onaylayarak göndermeniz gerekiyor. 1 Ocak ta elinizde olanları girdi olarak gösterdiğinizde zaten otomatik stok olacak. Yapmanız gereken her yıl olduğu gibi 2015 için TABS bildirimini yapmak ve ocak bittikten sonra şubat 15e kadar ocak için KDS oluşturmak.
   
  g_kılıc ve Yusuf Özkır bunu beğendi.
 9. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Teşekkürler aradığım cevap buydu.
   
  Engin Bircan ve Yusuf Özkır bunu beğendi.
 10. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  KDS bildirimi için Arzu Hanım ile görüştüm ama, Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi ile aldığımız atıklar için sistemde ürün tanımlama yapılmayacağını söyledi. Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi olan arkadaşlar bu bildirimi nasıl yaptı yardımcı olabilirler mi acaba? Ayrıca Tehlikesiz Atık Geri Kazanım ve Ambalaj Atığı Geri Kazanım lisansı ile tesise alınan plastik atıkların içerisinde bulunan pet şişeler ayrılarak başka geri dönüşüm tesisine gönderiliyor. Bu gönderilen pet şişeler için KDS bildiriminde "Atık Gönderim İşlemleri" kısmından mı beyan yapacağım?
   
 11. cevreciolalım

  cevreciolalım CMNet Üyesi

  tat firmasında çalışıp tehlikesiz atık beyanı yapan arkadaşalr var mı ?
   
 12. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  @g_kılıc Ürün tanımlama yapmanız için bir prosesinizin olması lazım. O belge ile sadece toplama ayırma yapılıyor, işleme veya geri dönüşüm yapanlar ürün tanımlama yapacak. Siz sadece Atık Kabul İşlemleri ve Atık Gönderim İşlemleri kısmını doldurup Raporlama kısmından aylık olarak onaylayıp göndereceksiniz. Tehlikesiz Atık Geri Kazanım ve Ambalaj Atığı Geri Kazanım lisansı ile tesise alınan plastik atıkların içerisinde bulunan pet şişeler ayrılarak gönderdiğiniz geri dönüşüm tesisine gönderiyorsanız onu da Atık Gönderme İşlemleri > Giden Tehlikesiz Atık Kısmından gireceksiniz.

  TAB beyanı yaptım @Ceren Saydam, yardımcı olayım...

  TAT KDS Kılavuzu İndir
  TAT TABS Klavuzu İndir
   
  g_kılıc bunu beğendi.
 13. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  @Engin Bircan Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
   
  Engin Bircan bunu beğendi.
 14. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar. atık yönetim uygulaması kds de tesisimizden çıkan ürün kodunu yazdığımda ürün adı çıkmıyor. durum neyden kaynaklanıyor acaba bilen var mı? daha önce öyle bi sıkıntı yoktu. kodu yazdığımda atık adı çıkıyordu.
   
 15. Gökhan Kutlu

  Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

  hala şu R12 prosesi hakkında çeşitli söylentiler var. tesise kabul ettiğiniz karışık ambalaj veya karışık metalleri R12 prosesine sokmadan nasıl çıkış yapabiliyorsunuz ? böyle birşey mantıksız olur.
   
 16. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  bana mı dediniz @Gökhan Kutlu
   
 17. Gökhan Kutlu

  Gökhan Kutlu CMNet Üyesi

  hayır genel olarak söylüyorum millette böyle bir yalnış algı var.
   
 18. yakamoz_yakamoz

  yakamoz_yakamoz CMNet Üyesi

  @Gökhan Kutlu " ürün çıkış işlemleri" ile ilgili bilginiz var mı. tat tesisleri ordan herhangi bir işlem yapıyor mu?
   
 19. Aytekin Ayaz

  Aytekin Ayaz CMNet Üyesi

  Arkadaşlar sıkıntı şurada; örneğin bir hurda metal işleme tesisisiniz. Aldığınız 200140 kodlu karışık metali R4 prosesine soktunuz.(PArçalayıp kestiniz) . Buradan kapasite raporunuzda yazan ürün olan "Geri dönüşüme hazırlanmış hurda metal" olarak tanımlama yapıp ürün elde ediyorsunuz. Bu ürünü sonra bir ergitme tesisine satıyorsunuz ve KDS sürecini tamamlıyorsunuz. Buraya kadar sorun yok. Esas sorun sizin ürün olarak sattığınız malzemeyi ergitme tesisi KDS ye sokarken başlıyor. Tesis sizin ürününüzü yine 200140 kodlu tehlikesiz atık olarak sistemine kaydedip aynı işlemlerden geçiriyor. Böylece hurda metal iki kere üründen atığa dönüyor ayrıca iki tesisin sistemi birbiri ile çakışıyor. Bu sistemdeki çelişkinin Bakanlığında farkında olduğunu düşünüyorum, umarım bir düzenleme yapılır aksi takdirde hem istatistiki olarak hemde sistem olarak yanlış veriler tutuluyor. Bu sebeple şu an yaptığımız tüm giriş çıkışlar anlamsız oluyor.
   
 20. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Bizde TAT yanında GDT var... GDT kapsamında aldığımız ve işlediğimiz malzemeleri ürün olarak gösterebiliyoruz... Yalnızca ayrıştırılan malzemelerin çıkışın ürün olarak gerçekleştirilmiyor
   
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] evet ama yolunda gitmeyen şeyler var :) ???
28 Temmuz 2017
126
0
@arahmankrc Dediklerinizi yaptıım edge , sildim dün tekrar denedim olmadı şimdi başka bilgisayardan yapıyorum 2 gündür de bu sorunla karşılaşıyorum e imza cihazımda mı sorun var acaba? [ATTACH]
28 Temmuz 2017
126
0
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] evet ama yolunda gitmeyen şeyler var :) ???
28 Temmuz 2017
126
0
Evet su endüstriyel atık su arıtma da diamonyum fosfat ve seker kullaniyorum.Endustriyel olduğundan dolayı Bakteri alıyor ve yukarıdaki besinler ile bekliyorum.Lakin kapasitem yetmiyor çünkü 15 ton/saat ortalama ile biyolojoye su geliyor.Ve bu...
17 Ağustos 2017
14
0
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] evet ama yolunda gitmeyen şeyler var :) ???
28 Temmuz 2017
126
0
ben başvuru yapıcam ama ekran açılmıyor kimlik bilgileri kaydettikten sonra mı açılacak @Merve Akgül
28 Temmuz 2017
126
0
[ATTACH] 20/06/2014 tarihli yazıyla sadece ilgili maddelerdeki bedelsiz sartı aranmaksızın ibaresi iptal edilmiştir. Süreç aynen devam etmektedir. @burakakdemir Ofisten çıkan A4 ve benzeri tür kağıtlar zaten ambalaj atığı kategorisinde...
25 Eylül 2017
9
0
@arahmankrc Hayır çözemedim aynı. ben çözdüm yaptım bugün java ya tıkla security yerine tıkla edit site lise yerine adresi kopyala e imza nın takılı olduğundan da emin ol bide internet explorer den gir büyük ihtimalle windows 10 kullanıyorsun...
28 Temmuz 2017
126
1