Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıkların ayrı toplanmasına dair talimat

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Seylan Aygün tarafından paylaşıldı.

1. Seylan Aygün

Seylan Aygün CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım fabrikada atıklar henüz ayrı ayrı toplanmıyor. Ben ise ayrı ayrı toplama sistemini getirmeye çalışıyorum. Çıkan atıklarımız şöyle: tehlikeli olarak basınçlı sprey kutuları, kontamine atık, kontamine ambalaj; tehlikesiz olarak ise kağıt, naylon, plastik, metal. Çalışanlara bu konuda öncelikle eğitim vermem gerekiyor onu biliyorum. Ancak bir de atıkların ayrı toplanmasına dair bir talimat hazırlayıp gerekli yerlere asmak istiyorum. Sizden ricam ise eğer elinde böyle bir talimat örneği olan varsa benimle paylaşabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar herkese..

2. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Bende Aynı Konu Hakkında Bir Çalışma Başlatmak Üzereyim Öncelikle Fabrikanın Bölümlerinde Hangi Atıklar Çıkmakta Olduğunu Belirledim ve Çıkan Atıklara Ayrı Ayrı (kontamine atık , kağıt karton, plastik vb) kutular ve renk belirledim

Seylan Aygün bunu beğendi.
  3. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Arkadaşlar,
    Eğitim vermeden önce tesis içinde atık toplama merkezleri oluşturunuz. oluşturduktan sonra fotoğraflayıp eğitim sunumunuza ekleyiniz. Görsel olarak arkadaşlara neyi nereye atacaklarını anlatınız. 1 ay bekleyip gözlemleyiniz. Eğer hala atıkları yanlış bölümlere atıyorlarsa uygulamalı olarak atık toplama merkezinin başında konuyu arkadaşlara tek tek anlatıp kaynağında ayrı toplamanın önemini belirtiniz.
    Talimatları örnek bir tesis adı koyarak ve de uygun atık toplama merkezi örneği fotoğrafını ekte tarafınıza sunuyorum.

İyi Çalışmalar.

Atık Topl. Merk. 1.JPG

4. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

Bu konuda çalışma yapan arkadaşlar çalışmalarını burada paylaşmalarının bekliyoruz...

Kerembay41 ve Seylan Aygün bunu beğendi.
Atıkların ayrı toplanmasına dair talimat konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Katı Atıkların İkili Toplanmasına İlişkin Genelge

Bakanlık evlere torba dağıtacak yeni haber AA Giriş Saati : 31.05.2012 11:35 Güncelleme : 31.05.2012 11:40 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çöp geri kazanımının artırılması için evlerde ''ikili toplama sistemini'' hayata geçirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevrenin daha az kirlenmesi ve geri dönüşümün artırılması amacıyla evlerdeki çöpler için ''ikili toplama sistemini'' hayata...
  2. Tehlikesiz atıkların kontrolü ve depolama talimatı yada buna yakın bi talimat

Tehlikesiz atıkların kontrolü ve depolama talimatı yada buna yakın bi talimat lazım yardımcı olursanız sevinirim tşkler
  3. Yürürlükte Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik

ATIKLARIN DÜZENLİ DEPOLANMASINA DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 26.03.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27533 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; atıkların düzenli depolama yöntemi ile bertarafı sürecinde; a) Oluşabilecek sızıntı sularının ve depo gazlarının toprak, hava, yeraltı suları ve yüzeysel suların üzerindeki olumsuz etkilerinin asgari düzeye indirilerek çevre kirliliğinin önlenmesine, b)...
  4. Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik madde yorumu

Atıkların Düzenli Depolanmasına dair yönetmeliğin GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’ünde tehlikesiz olarak sınıflandırılan arıtma çamurlarının, Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi kaydıyla II. Sınıf...