Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıkların Bildirimi Hakkında Yardım

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Derya Canca tarafından paylaşıldı.

 1. Derya Canca

  Derya Canca Misafir

  Merhabalar,
  Ben Çevre Mühendisi değilim. Firmamıza il çevreden gelen yetkililer çevre izni kapsamı dışında olduğumuzu ilettiler. ancak atık beyan sistemine kayıt olup bildirim yapmamızı bunların da belli sürelerde olduğunu söylediler. tesisimizde bor yağı, hidrolik yağı, yağlı bezler, bitkisel atık yağlar birde plastik ve kağıt ambalaj oluşmaktadır. bunların tamamını lisanslı firmalara vermekteyiz. bu atıkları hangi tarihlerde nasıl bildirmemiz gereklidir. hepsi için şifremi alacağız. şimdiden ilginize teşekkür ederim.
  saygılarımla
   
 2. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Derya Hanım
  Tehlikeli atıklarınızı bildirmeniz için şifre almanız gerekiyor. tehlikeli atıkların bildirimi mart ayı sonuna kadardır. online portal üzerinden beyanlar gerçekleştirilir. il'e elden vermeniz gereken bir evrak bulunmamaktadır.
  atık yağlarınızın kategorisiin belirlenmesi amacıyla yağlarınızın analizini bakanlıktan akredite olmuş bir kuruma yaptırmanız gerekiyor. ve yağlarınızı da hem onlin olarak tehlikeli atık beyan sisteminden bildirmeli hem de atık yağların kontrolü yönetmeliği ek'inde bulunan atık yağ beyan formunu doldurarak il çevreye sunmanız gerekir.beyan formunun ekine de analiz raporunu eklemelisiniz.

  ambalajlarınız için tat firmaları ile görüşebilirsiniz. hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama eren kağıt,obalılar gibi firmalara ambalaj atıklarınızı verebilirsiniz.

  ayrıca ürünlerinizi ambalajlayarak piyasaya sürüyorsanız ambalaj beyanı da yapmanız gerekir. o da online sistem üzerinden subat ayı sonuna kadar yapılmalıdır.
   
 3. Derya Canca

  Derya Canca Misafir

  Gülfem Hanım,
  İlginize çok teşekkür ediyorum. bizde oluşan ambalaj atıklarını belediye topluyor bunuda bildirecekmiyim. birde bitkisel atık yağlarımı ezici yağ firmasına veriyorum bu durumda bunu da aynı şekilde online olarakmı bildireceğim. biz bu zamana kadar hiç bildirmedik yaklaşık 3 yıldır veriyoruz bir cezai durum olur mu?
   
 4. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Rica ederim Derya Hanım,
  Ambalaj atıklarınızı bildirmiyorsunuz. bildirmeniz gereken ambalajla ilgili tek durum, ürünlerinizi piyasaya sürerken kullandıgınız ambalaj miktarlarıyla ilgili bilgiler.

  bitkisel yağlarınızı hangi atık kodu ile veriyorsunuz?

  il çevrenin yaklaşımına bağlı. ama cezai durum olacağını sanmıyorum. çünkü siz iyi niyet göstererek uyarı aldığınız zaman, durumu öğrendiğiniz zaman beyanlarınızı yapmaya başlamışsınız.
   
 5. Derya Canca

  Derya Canca Misafir

  Gülfem Hanım,
  20 01 25 koduyla alıyorlarmış bunuda mart sonuna kadar mı bildireceğim? birde bazı atıkların bildiriminin ocak sonu süresi doluyor gibi birşeyler duydum varmı bizim atıklarımızla bir ilgisi
   
 6. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Derya hanım,

  Bahsettiğiniz atıklardan tehlikeli atık olarak değerlendirilenleri lisanslı şirketlere Ulusal Atık Taşıma Formu ( bu renkli formlar ) düzenleyerek veriyor olmalısınız. Bu verdiğiniz miktarlar zaten o formlar üzerinde yer alıyor. İl Çevre'nin sizden istediği bu verdiğiniz atıkları bize beyan edin.

  Bunu da şöyle yapacaksınız:

  Öncelikle bir kullanıcı adı ve şifreniz olmalı Eskiden Tehlikeli Atık Bilgi Sistemi olarak geçiyordu, şimdi Çevre Bilgi Sistemi. Şifreniz varsa sorun yok. Eğer yoksa ;

  • Çevre Bilgi Sisteminde bulunmayan Firma/İşletmeler ; Firma/İşletme ve Tesis bilgileri kayıt ve onay işlemlerini gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip etmemliler
   [*]Adım 1:cevre.cob.gov.tr adresinden Çevre Bilgi Sisteminin açılması
   [*]Adım 2:Kayıt Başlangıç sayfasından yeni Firma/İşletme türü seçilerek kayıt işlemi başlatılır
   [*]Adım 3:Firma/İşletme bilgileri vergi numarasına "Vergi Numarasına Göre Kontrol Et" düğmesine tıklanarak alınır.Danışmanlık Firması / Çevre Yönetim Birimi iseniz "Danışmanlık Firması" seçeneğini işaretleyiniz
   [*]Adım 4:Tesisler sayfasında varsa mevcut olan "Firma/İşletmenin Tesis" bilgileri kaydedilir.Başvuru formu çıktısı alınarak ,"Tesisin ya da Firma/İşletmenin" bulunduğu il müdürlüğünden onay alınız
   [*]Adım 5:Onay işlemi tamamlandıktan sonra Çevrimiçi Çevre İzinleri uygulamasında Firma/İşletme ve Tesisler çevre görevlisi,danışman firma ve çevre yönetim birimlerince kullanılabilir

  Şifre ve kullanıcınız adınız size mail ile gönderilecektir bu formu İl Çevre'ye gönderdikten sonra. Buradan sonra yapmanız gereken bu kullanıcı adı ve şifre ile yukarıdaki adresten giriş yapmanızdır.
  Karşınıza çıkan ekranda Firma Bilgilerini Güncelle diyeceksiniz. Güncelledikten sonra kaydet diyin. Bundan sonra Atık Beyan Formu yazan link karşınızda olacaktır. Oraya giriş yapıp atıklarınızı ve miktarlarını formlardaki ile de eşleşmesine özen göstererek giriniz.

  Tehlikeli Atıkların Beyanı Mart sonuna kadar yapılmalıdır.

  Atık motor/jeneratör yağlarınızın ise beyanını bu şekilde yaptıktan sonra Gülfem Hanım'ın da bahsetmiş olduğu yönetmelikte sanıyorum Ek-2 olması lâzım. Atık beyanınızı yazabileceğiniz bir form var. Onu doldurup İl Çevre'ye vereceksiniz.

  Ayrıca her taşıma işleminden sorna elinizdeki Ulusal Atık Taşıma Formlarının D nüshalarını İl Çevre'ye göndermeniz gerekmekte. ( Fotokopisini çekerseniz iyi olur yine de ) Daha sonra bertarafçı firmadan size gelecek olan B formunu da almalısınız. Gelmezse bertarafçı firma ile iletişime geçebilirsiniz.
   
 7. İbrahim Şen

  İbrahim Şen CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar,
  il çevre müdürlüğünden aldığım kullanıcı adı ve şifre ile online.çevre'ye giriş yaptığımız zaman kullanıcı uygulamaları kısmında atık beyan formu kısmı çıkmıyor. Acaba başvuru formunda atık beyan formunu işaretleyip il çevreye teslim etmem mi lazım?
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İşaretleme yapmadıysanız, beyan linki görünmez. İl Müdürlüğü'nü arayın,eklemelerini rica edin, bazen telefondan da yardımcı olabiliyorlar. Yada dilekçe sunmalısınız.
   
 9. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Sedat Bey bu konuda yardımcı olacaktır.
   
  İbrahim Şen bunu beğendi.
Atıkların Bildirimi Hakkında Yardım konusuna benzer içeriklerimiz
 1. tehlikesiz ve inert atıkların yöntemi atık yönetim planı hakkında bir soru

  tehlikesiz ve inert etıklarının kontrolü tebliğinde, atık üreticisinin yükümlülüklerinin ilk maddesinde "Tehlikesiz ve inert atık üretimini en az seviyeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almak, tesisinden kaynaklanan tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımına yönelik atık yönetim planı hazırlamak ve hazırlanan yönetim planını uygulamakla," sorumludur denilmiş. bu atık...
 2. staj hakkında yardım

  harran üni. 2 sınıf öğrencisiyim samsunluyum samsunda yaşıyorum . bu yaz staj yapcam. tavsiyee ettiğiniz bi yer varmı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? özellikle samsunda yasayanlar varsa daha cok makbule gecer yardımlarınız için şimdiden teşekkr ederim
 3. Çevre Görevlisi Atama Bildirimi Hakkında

  Aşağıdaki bent gereği çevre görevlisinin ayrılması durumunda çevre bakanlığına dilekçeyle bildirim yapmak zorunda mıyız? sistemden yaptığımız değişiklik bildirim sayılır mı? b) Çevre görevlisi belgesine sahip personelin firmadan ayrılması veya işe başlaması durumunda Bakanlığa on iş günü içerisinde haber vermekle,
 4. TAT Firması Çıkış Bildirimi HK. Yardım

  iyi günler arkadaşlar, Bilindiği üzere TAT firmalarından geri dönüşüm firmalarına ürün gönderirken irsaliye kesiliyor, İrsaliye tarihi 29,09,2012 Fatura tarihi 01,10,2012 Böyle bir durumda çıkış bildirimi yaparken eylül ayına mı yapacağız yoksa ekim ayına mı? Sonuçta ürünüm elimden eylülde çıktı. Fakat bildirim yaparken de Fatura tarihini bildirmek gerekiyor. İlk kez böyle bir durumla...
 5. Tehlikesiz atıkların bildirimi

  Arkadaşlar merhaba; Bu sene Tehlikesiz Atıkların bildirimi sistem üzerinden yapılacak dendi ama herhangi bir tebliğ veya yönetmelik yayımlanmadı konu ile ilgili olarak.Mart sonuna kadardı süre yanılmıyorsam.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı diye sormak istedim.Eski sistemden mi (Ek1'in doldurulması) başvuruda bulanacağız yoksa yeni sistemi mi bekleyeceğiz.