• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıkların Bildirimi Hakkında Yardım

• Konuyu başlatan Derya Canca
  • Başlangıç tarihi
D

Derya Canca

Merhabalar,
Ben Çevre Mühendisi değilim. Firmamıza il çevreden gelen yetkililer çevre izni kapsamı dışında olduğumuzu ilettiler. ancak atık beyan sistemine kayıt olup bildirim yapmamızı bunların da belli sürelerde olduğunu söylediler. tesisimizde bor yağı, hidrolik yağı, yağlı bezler, bitkisel atık yağlar birde plastik ve kağıt ambalaj oluşmaktadır. bunların tamamını lisanslı firmalara vermekteyiz. bu atıkları hangi tarihlerde nasıl bildirmemiz gereklidir. hepsi için şifremi alacağız. şimdiden ilginize teşekkür ederim.
saygılarımla

Derya Hanım
Tehlikeli atıklarınızı bildirmeniz için şifre almanız gerekiyor. tehlikeli atıkların bildirimi mart ayı sonuna kadardır. online portal üzerinden beyanlar gerçekleştirilir. il'e elden vermeniz gereken bir evrak bulunmamaktadır.
atık yağlarınızın kategorisiin belirlenmesi amacıyla yağlarınızın analizini bakanlıktan akredite olmuş bir kuruma yaptırmanız gerekiyor. ve yağlarınızı da hem onlin olarak tehlikeli atık beyan sisteminden bildirmeli hem de atık yağların kontrolü yönetmeliği ek'inde bulunan atık yağ beyan formunu doldurarak il çevreye sunmanız gerekir.beyan formunun ekine de analiz raporunu eklemelisiniz.

ambalajlarınız için tat firmaları ile görüşebilirsiniz. hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama eren kağıt,obalılar gibi firmalara ambalaj atıklarınızı verebilirsiniz.

ayrıca ürünlerinizi ambalajlayarak piyasaya sürüyorsanız ambalaj beyanı da yapmanız gerekir. o da online sistem üzerinden subat ayı sonuna kadar yapılmalıdır.

Gülfem Hanım,
İlginize çok teşekkür ediyorum. bizde oluşan ambalaj atıklarını belediye topluyor bunuda bildirecekmiyim. birde bitkisel atık yağlarımı ezici yağ firmasına veriyorum bu durumda bunu da aynı şekilde online olarakmı bildireceğim. biz bu zamana kadar hiç bildirmedik yaklaşık 3 yıldır veriyoruz bir cezai durum olur mu?

Rica ederim Derya Hanım,
Ambalaj atıklarınızı bildirmiyorsunuz. bildirmeniz gereken ambalajla ilgili tek durum, ürünlerinizi piyasaya sürerken kullandıgınız ambalaj miktarlarıyla ilgili bilgiler.

bitkisel yağlarınızı hangi atık kodu ile veriyorsunuz?

il çevrenin yaklaşımına bağlı. ama cezai durum olacağını sanmıyorum. çünkü siz iyi niyet göstererek uyarı aldığınız zaman, durumu öğrendiğiniz zaman beyanlarınızı yapmaya başlamışsınız.

Gülfem Hanım,
20 01 25 koduyla alıyorlarmış bunuda mart sonuna kadar mı bildireceğim? birde bazı atıkların bildiriminin ocak sonu süresi doluyor gibi birşeyler duydum varmı bizim atıklarımızla bir ilgisi

Derya hanım,

Bahsettiğiniz atıklardan tehlikeli atık olarak değerlendirilenleri lisanslı şirketlere Ulusal Atık Taşıma Formu ( bu renkli formlar ) düzenleyerek veriyor olmalısınız. Bu verdiğiniz miktarlar zaten o formlar üzerinde yer alıyor. İl Çevre'nin sizden istediği bu verdiğiniz atıkları bize beyan edin.

Bunu da şöyle yapacaksınız:

Öncelikle bir kullanıcı adı ve şifreniz olmalı Eskiden Tehlikeli Atık Bilgi Sistemi olarak geçiyordu, şimdi Çevre Bilgi Sistemi. Şifreniz varsa sorun yok. Eğer yoksa ;

• Çevre Bilgi Sisteminde bulunmayan Firma/İşletmeler ; Firma/İşletme ve Tesis bilgileri kayıt ve onay işlemlerini gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip etmemliler
  • Adım 1:cevre.cob.gov.tr adresinden Çevre Bilgi Sisteminin açılması
  • Adım 2:Kayıt Başlangıç sayfasından yeni Firma/İşletme türü seçilerek kayıt işlemi başlatılır
  • Adım 3:Firma/İşletme bilgileri vergi numarasına "Vergi Numarasına Göre Kontrol Et" düğmesine tıklanarak alınır.Danışmanlık Firması / Çevre Yönetim Birimi iseniz "Danışmanlık Firması" seçeneğini işaretleyiniz
  • Adım 4:Tesisler sayfasında varsa mevcut olan "Firma/İşletmenin Tesis" bilgileri kaydedilir.Başvuru formu çıktısı alınarak ,"Tesisin ya da Firma/İşletmenin" bulunduğu il müdürlüğünden onay alınız
  • Adım 5:Onay işlemi tamamlandıktan sonra Çevrimiçi Çevre İzinleri uygulamasında Firma/İşletme ve Tesisler çevre görevlisi,danışman firma ve çevre yönetim birimlerince kullanılabilir
Şifre ve kullanıcınız adınız size mail ile gönderilecektir bu formu İl Çevre'ye gönderdikten sonra. Buradan sonra yapmanız gereken bu kullanıcı adı ve şifre ile yukarıdaki adresten giriş yapmanızdır.
Karşınıza çıkan ekranda Firma Bilgilerini Güncelle diyeceksiniz. Güncelledikten sonra kaydet diyin. Bundan sonra Atık Beyan Formu yazan link karşınızda olacaktır. Oraya giriş yapıp atıklarınızı ve miktarlarını formlardaki ile de eşleşmesine özen göstererek giriniz.

Tehlikeli Atıkların Beyanı Mart sonuna kadar yapılmalıdır.

Atık motor/jeneratör yağlarınızın ise beyanını bu şekilde yaptıktan sonra Gülfem Hanım'ın da bahsetmiş olduğu yönetmelikte sanıyorum Ek-2 olması lâzım. Atık beyanınızı yazabileceğiniz bir form var. Onu doldurup İl Çevre'ye vereceksiniz.

Ayrıca her taşıma işleminden sorna elinizdeki Ulusal Atık Taşıma Formlarının D nüshalarını İl Çevre'ye göndermeniz gerekmekte. ( Fotokopisini çekerseniz iyi olur yine de ) Daha sonra bertarafçı firmadan size gelecek olan B formunu da almalısınız. Gelmezse bertarafçı firma ile iletişime geçebilirsiniz.

merhaba arkadaşlar,
il çevre müdürlüğünden aldığım kullanıcı adı ve şifre ile online.çevre'ye giriş yaptığımız zaman kullanıcı uygulamaları kısmında atık beyan formu kısmı çıkmıyor. Acaba başvuru formunda atık beyan formunu işaretleyip il çevreye teslim etmem mi lazım?