• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik madde yorumu

Sahibe Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
Atıkların Düzenli Depolanmasına dair yönetmeliğin
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin EK-IV’ünde tehlikesiz olarak sınıflandırılan arıtma çamurlarının, Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi kaydıyla II. Sınıf düzenli depolama alanına kabulünde 1/1/2015 tarihine kadar Çözünmüş Organik Karbon (ÇOK) limit değerine uygunluk aranmaz.

ifadesi akıl ve mantık kuralları ile Türkçe'mize göre şunu der diye düşünüyorum: ....tarihine kadar ÇOK limit değerlerine uygunluk aranmaması için arıtma çamurlarının nitelikleri .........(yukarıda yazılanlar) olmalıdır.
Ancak belediye bunu şöyle yorumluyor."Siz ÇOK'u niye karıştırıyorsunuz.Her şekilde, çamurunuzun ku madde ihtivası %50'den az olmayacak "diyorlar.Hangi maddeye göre diyorum.Geçici madde 4'e göre diye resmi yazı gönderiyorlar.Yanlış yorumluyor olabilir misiniz? diyorum.Hayır cevabı aldım.Ama cümlede "KAYDIYLA" ifadesi var.bunu gözardı etmemelisiniz, dediğimde kızdılar.
LÜTFEN, bu maddeyi mevzuat bilgisi iyi olan birisi yorumlayabilir mi?

okurken benim anladığımı ileteyim Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi sağlanmalı 2015 tarihine kadar ÇOK limit değerini sağlamasına gerek yok gibi bir anlayış uyandı ben de :)

Ben sizin cümlenizi şöyle düzeltmek istiyorum, izninizle...
Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi ŞARTIYLA(KAYDIYLA)2015 tarihine kadar ÇOK limit değerini sağlamasına gerek yok.

Kaydıyla ifadesini nasıl yorumluyorsunuz?

Ek-2’de verilen diğer tüm parametreleri sağlaması, ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmesi, ön işleme tabi tutularak kötü kokunun giderilmesi ve atığın kararlı hale getirilmesi şartlarını sağlamalı 2015 te ÇOK limit değerini de sağlamalıdır 2015 e kadar ÇOK değeriniz göz ardı edilebilir gibi anlıyorum siz nasıl düşünüyorsunuz?

Çamurunuzun ÇOK değerinin, 2015'e kadar gözardı edilebilmesi için,çamurunuz, Ek2-de verilen diğer tüm parametreleri sağlamalı,ağırlıkça en az %50 kuru madde ihtiva etmeli,ön işleme tabi tutularak kötü koku giderilmeli ve atık kararlı hale getirilmelidir.Bunlar sağlanmazsa ÇOK limit değerini aşamazsınız. şeklinde anlıyorum.

evet haklısınız o yorum da çıkıyor ama belediye bu değerleri sağlamasa da ÇOK değerini önemsemeyin mi dedi

Hayır, belediye ÇOK'u karıştırmayın.Çamurunuz ÇOK limitinin üstünde de olsa altında da olsa %50 kuru madde ihtiva etmelidir.dedi :)

bu değişen madde sanırım değişmeden önce kuru madde ihtiva miktarının belirtildiği bir madde var mıydı?

bence de %50 değerini sağlamalı diye bir şart çıkarılmıyor o maddeden eğer başka bir yerde belirtilmemişse %50 nin altında kalıyorsa ÇOK değerine bakılır bu durumda bende kendi belediyeme sorayım onlar ne düşünüyormuşlar bakalım :)