Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

 1. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba

  Biz otomotiv yan sanayide talaşlı imalat yapan bir fabrikayız. Günde 8 metreküp su kullanılıyor. Yaptırdığımız analiz sonucuna göre KOİ, Serbest klor ve Toplam Sülfür değerlerimiz yüksek cıktı. Atıksuyumuzu arıtıp sistemde ikinciye kullanabileceğimiz ekonomik basit bir sistem önerebilirmisiniz? Bu şekilde hem doğal kaynaklarımızı korumus hemde tasarruf saglamıs olucaz. Bu şekilde suyu 2 kez kullanan bir çok firma var.:rolleyes:
   
 2. Aykut Moralar

  Aykut Moralar CMNet Üyesi

  Cevap: Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması

  yanlış bilmiyorsam eğer otomotiv sektöründe atıksuyu ikincil su olarak soğutma da kullanıyorlardı.sonuçta ne kadar arıtılsa da ana su olarak kullanılması güç..
   
 3. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Cevap: Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması

  Bizim cogu degerımız sınır degerin altında sadece 3 degerımız biraz yuksek cıktı biz yıkamada su kullanıyoruz sadece birde evsel kullanılan su var okadar.
   
 4. Mahmut Konukcu

  Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

  Cevap: Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması

  arıtmış olduğunuz suyu nerede kullanacaksınız o önemli. eğer arıtılan suyun çıkış değerleri prosese uygun ise kullanabilirsiniz. bu durumun örnekleri var ancak ihtiyaç duyulan su kaliteli olmayınca mümkün oluyor bu durum. İşin özeti bu soruya genel bir cevabın verilebilmesi pek mümkün değil.
   
 5. ahmetceylan

  ahmetceylan CMNet Üyesi

  Cevap: Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması

  eğer yağ oranı düşükse kimyasal arıtmada demir sülfat ve kireç ve polielektrolitle çökme sağlanabilir. su tekrar kullanımında renk önemli ise peroksitle bekletilebilir. denemek lazım. jar testi yapılabilir. benim görüşüm denenmelidir.şunu unutmayalım su belli süre sonra organik yüklerden dolayı çökmeyecektir. uzun süre gerektiren penton oksidasyonu gerektirebilir. yada deşarj için vidanjörle çekilmesi gerekir.
   
 6. Flashdance

  Flashdance CMNet Üyesi

  Cevap: Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması

  Öncelikle eğer ekonomik olmasını istiyorsanız arıtılacak suyun miktarını artırmanız lazım. Kesikli sistem kullanmanızı öneririm. 24 metreküplük bir dengeleme tankı ile başlayabilirsiniz. Toplam sülfür giderimi için kireçle arıtma en ucuz sistemlerden biridir. Eğer arıtılan suyun yeniden kullanım alanındaki 1 yıllık gelir, giderinden fazla ise bu işe hiç girmeyin derim.
   
Atıksu arıtımıyla suyun firmada ikinci kez kullanılması konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Suyun Ticarileştirilmesi ve Yönetimi

  TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBE PANEL "SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİ VE YÖNETİMİ TARİH: 28 ŞUBAT...
 2. İnternette ikinci el kültürü

  İkinci el mi yoksa yeni mi? Çağımızda tüketim alışkanlıkları gittikçe değişiyor. İnternetten ürün alım ve satımı giderek yayılırken, yürütülen bir proje ikinci el ürünlerin çevreye katkısını değerlendiriyor. Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle: Günümüzde bit pazarları artık internet ortamına taşındı. Tüketiciler "Ebay" gibi alışveriş siteleri üzerinden ikinci...
 3. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

  Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
 4. Endüstriyel arıtmamızdan çıkan suyun geri dönüşümü

  Endüstriyel Arıtmamızdan çıkan suyun geri dönüşümünü planlamaktayım çıkış suyna bir arıtma sistemi daha takmak istiyorum arıtmadan çıkan suda sülfat miktarını düşürmek için ne yapabilirim yardımcı olabilecek varmı ? Teşekkürler
 5. Çevre bakanlığı'nda ikinci operasyon

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık'ta başlattığı yolsuzluk operasyonunun ardından devletin önemli birimlerinde başlatılan görevden alma ve atama dalgası sürüyor. Görevden alma operasyonları ilk başta İçişleri, Adalet ve Maliye bakanlıklarında yoğunlaşırken, bu dalganın diğer bakanlıklarda da devam edeceği eğilimi ortaya çıktı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda, dün gece...