• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atiksu aritma tesisi iç izleme/denetim numune alimlarinda ph parametsesi değerlendirmesi

E.KAYA

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Merhaba arkadaşlar. bilindiği üzere alıcı ortama deşarjı olan AAT'ne sahip işletmeler debiye göre kendi iç izleme numunelerini aldırmakla yükümlü olup, AAT paket arıtma olmadığı sürece 2 saalik kompozit numune alma şartı bulunmakta.

Paket arıtma sistemleri için ise deşarj süresi kısıtlı olan AAT'lerinden anlık numune alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Bu arıtma sisteminin analiz sonucu SKKY ilgili tabloda belirtilen kompozit sınır değerleri kullanılmaktadır.

burada dikkat edilmesi gereken iki nokta hakkında dikkatinden kaçan arkadaşlar için bilgi vermek istiyorum.

paket arıtma sistemleri için SKKY'de şu belirtilmektedir;

MADDE 27, 5. FIKRA, SON BENDİNDE: "Özellikle kurulacak arıtma tesislerinin tasarımında, işletilmesinde ve deşarj izni verilmesinde iki veya yirmidört saatlik kompozit numuneler için verilen standartlar esas alınmalıdır. İki saatlik çalışma düzeni bulunmayan tesislerde, deşarj süresi boyunca alınan kompozit numune, iki saatlik kompozit için verilen standartla kıyaslanır."
Bu hükme göre numune sonuçları ilgili tabloda bulunan 2 saatlik kompozit değerlerle kıyasyanır ve esneme payı yoktur.

Bakanlık/İl Müdürlükleri ise denetim amaçlı iç izleme dışında kontrol numuneleri almakta/aldırmakta olup bu kontrol numunelerini anlık alabilmektedir. ayrıca idare tesislerde kendi (uygun şartlara sahip) pH metre cihazı varsa pH metre parametresi için anlık denetim yapabilmektedir. bu pH denetimi; denetim/kontrol numuneleri illa o ilgili sektör tablosunun tamamına bakılacak şartı bulunmadan yapılabilmektedir. bu durumda ise, ister sadece pH kontrolü olsun isterse de denetim/kontrol amaçlı ilgili sektör tablosuna göre "anlık" numune alımı olsun;

SKKY MADDE 29 (Değişik beşinci fıkra:RG-13/2/2008-26786) "Alıcı ortam deşarj standartlarının belirtildiği tablolarda anlık numune parametresi bulunmayan sektörlerle ilgili idare tarafından yapılacak denetlemelerde, alınacak anlık numuneler kontrol amacıyla kullanılabilir. Bu durumda alınan anlık numune değeri iki saatlik kompozit numune için verilen standart değerden %20 daha fazla çıkması durumunda cezai işleme esas olmak üzere değerlendirme yapılır."
hükmüne göre +%20 değeri pH parametresi içinde uygulanır. yani 6-9 aralığımız anlık kontrolde 6-10,8 değerleri arasında değerlendirilir. madde 27 ile madde 29 arasındaki fark budur.

örnek verecek olursak; x işletmesinden idare tarafından 2 saatlik kompozit numunesi alındığında pH ve diğer parametreler ilgili tabloda belirtilenlerle değerlendirilirken, aynı işletmeden bir gün sonra idare tarafından anlık numune alındığında +%20 bütün parametrelere uygulanmaktadır.

bu konuda çok sorular geldiğinden paylaşmak istedim. sorularınız olduğunda yine yardımcı olmaya çalışacağım. herkese güzel çalışmalar.