Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi proje onayı süreci

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Nuri Ünal tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Arkadaşlar mevcut arıtma tesisimize ek yapacağıız ve atıksuyumuzun geri dönüşümünü sağlayacağız bu süreçte üniversitelerin cevre muhendislik bölümleerinden onay almak gerekiyormuş sanırım bu süreç hakkında bilgisi olan varmı acaba ? Teşekkürler

2. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

Firmanıza ek yapmak direk kapasite artışı değil mi? O halde kapasite artışıyla ilgili prosedürleri takip etmeniz gerekmez mi?

Sahiden kimse yok mu?

3. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  4. Şeyma Hanım süreçleri en sağlıklı şekilde ilgili mevzuatı okuyarak bulabiliriz diye düşünüyorum, hızır:) elimden geldiğince yeriniz ayrı ;) iyi çalışmalar.

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  5. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Genelgeyi İnceeldim Baştan Sona Okudum Aklıma Takılan Bu Süreçteki Üniversitelerin Çevre Mühendisliği Bölümlerinden Teknik Rapor Olan Kısmı Arkadaşlar Tşkler Paylaşımlarınız İçin

6. İrem Bengisu Erol

İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

Merhaba,

2004'ten öncesinden yapılmış bir atıksu arıtma tesisimiz var, fiziksel arıtma. Dolayısı ile proje onayından muaf olduğumuza dair yazımız da mevcut.

Şimdi bu arıtmaya yeni üniteler eklenecek, fiziksel ve biyolojik üniteler.

Eski arıtma, revize olacak. Bu durumda proje onayına gerek duyulacak mı? 14.02.2013 tarihli 2013/4 genelgesini okudum ama netleştiremedim.

Bu durumla karşılaşanlarınız var mı? Revize bir proje dosyası istenecek midir?

7. İrem Bengisu Erol

Teşekkür ederim;
    Genelgeye göre mi? Hangi maddeye göre Yasemin hanım?

8. biz bir iki havuz ekledik fiziksel arıtmaya yeni proje istediler genelgede var mı yok mu tam bilimyorum ama şöyle düşünün il müd. verdiğiniz aat projesi değişmiş bu değişikliği bildirmeniz gerekir bildirim şeklide yeni bir revize projedir.

9. İrem Bengisu Erol

Ben de bu şekilde düşünüyorum da, bir resmiyete dayandırmak istemiştim.
    Aynı fikirde olmak da güzel:) çok teşekkürler tekrar..

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  10. ama merak ettim yasal dayanağını araştıracam kim erken bulursa paylaşsın;)

11. İrem Bengisu Erol

Tamamdır:) İlk bulan paylaşsın:)

12. Adsız.png İrem hanım bizin değişiklik olan tesise verilen cevap bu yasal dayanak yok verilmemesinin sebebi içerdeki dosyada verilen projeye uymaması yani olumsuz, yasal dayak P.O.Genelgesine ve SKKY yok baktığım kadarıyla

13. İrem Bengisu Erol

hımm. içeriye bir proje vermiş olsak, dediğiniz tamamen kafama yatacak. Fakat, 2004 öncesi kurulmuş olduğu için, muafiyet yazısı var ve il müdürlüğünde bir proje yok karşılaştırabilecekleri.

Ama muafiyet yazısı verilirken, mevcut arıtmanın 2004'ten once yapıldığı kanıtlamak ile birlikte arıtmanın çizim ya da ünite bilgisi isteniyor mu? İsteniyorsa ve verilmişse eğer, uygunsuzluk tespit edilebilir.

Sonuçta bizim her halükarda onay almamız lazım gibi:)

14. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

İstenmiyor diye biliyorum. Atıksu arıtma tesisinin yerini ve gerçek amacını değiştirmediğiniz sürece sorun olmayacaktır. Bunlara dikkat ediyorlar.

İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
  15. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

Genelgede 2. bölümün son cümlesinde mevcut tesisler ile onayı yapılan projelerdeki değişikliğin onaya tabi olup olmadığı konusunda onay mercinin görüşünün alınacağı yazıyor.Arıtılmış suyu kanalizasyon şebekesine deşarj ediyorsanız ilgili alt yapı yönetiminin,alıcı ortama deşarj ediyorsanız sektörünüze bağlı olarak Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü veya Bakanlığın görüşünü almalısınız.

Atıksu arıtma tesisi proje onayı süreci konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma Tesisi Proje Onayı

Merhaba Arkadaşlar... Çalışmakta olduğum firmada nötralizasyon arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu tesisi yabancı bir firma yapmış olup çevre izni alabilmemiz için arıtma tesisi proje onayı gerekmektedir. Fakat yapan yani yüklenici firma yabancı bir firma olduğundan dolayı büro tescil kaydı vb. gibi belgeleri bulunmamaktadır. Tasarım hesapları mevcut değil , dökümanlar ve projeler ingilizce...
  2. Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı!

Arkadaşlar adana ve çevresinde Ek-1 Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayı alabilecek bir firma var mı? Firmanın kendisi bitkisel yağ üretimi yapmakta olduğu için Ek-1'e dahildir.
  3. Su Yumuşatma ve Saf Su Elde Etme Ünitelerinde Arıtma Tesisi Proje Onayı

Arkadaşlar Merhaba. Bir tesisimde su yumuşatma, saf su elde etme ve evsel atık su arıtma üniteleri var. Bu ünitelerin hepsinden ayrı ayrı dereye deşarj var. Benim merak ettiğim GFB başvurusu yaparken su yumuşatma ve saf su elde etme üniteleri için Proje onay yazısı talep edilir mi yada böyle bir şeye gerek varmıdır. ( Su yumuşatmadan ve saf su elde etmeden gelen su arıtılmış su değil arıtımdan...
  4. Atıksu arıtma tesisi ihale süreci

Arıtma tesis ihalesine nasıl girilir,ihale sürecindeki yazışmalar nelerdir bu bilgilere ihtiyacım var arkadaşlar elinde bu ihale yazışma örneği olan var mı? Teşekkürler...