Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi renk hakkında!

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Ali Kapdi tarafından paylaşıldı.

 1. Ali Kapdi

  Ali Kapdi CMNet Üyesi

  Merhabalar;
  Konunun asıl yeri burası olmayabilir ama durum acil olduğu için mecbur kaldım. Şimdiden affınıza sığınıyorum.
  Spektrofotometre cihazı rengi 1/M biriminde okuyor. Bunu standart birim olan Pt-Co 'a çevirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
  Deşarj suyumun rengi; 14.8 1/M çıktı.
  Şimdiden teşekkürler.
   
 2. Aydın Yalçın

  Aydın Yalçın CMNet Üyesi

  Merhabalar, Hangi metodu kullanıyorsunuz, analizi neye göre yapıyorsunuz o önemli ama şunu söyleyebilirim ki renge Pt-Co biriminde bakmak istiyorsanız görsel metotla bakmanız gerekmektedir, spektrofotometrede baktığınız renk 'mes' birimi ile ifade edilir ve tek okuma ile ve tek dalgaboyu değil birkaç dalgaboyunda analiz etmelisiniz ve hesaplamalarını yapmalısınız.
   
 3. Ahmet Başpınar

  Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

  Bazı spektrofotometrelerde Pt-Co biriminde ölçüm yapılabiliyor. Ayarlarını bir karıştırın derim.
   
 4. Ali Kapdi

  Ali Kapdi CMNet Üyesi

  Kullandığım spektrofotometre cihazı Pt-Co biriminde ölçüm yapma donanımına sahip değil.Cihaz merck sq 118 Metot 139 ; 50'lik küvetlere kör(destile su) ve örnek koyarak yapıyoruz.
   
Atıksu arıtma tesisi renk hakkında! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

  Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
 2. Atıksu arıtma tesisi

  drI8vnfDWTs 8p5wCjic8k4 oJdWqy3ey3k
 3. Atıksu arıtma tesisi

  Merhabalar, Bir süt fabrikasına kurulacak olan küçük kapasiteli bir atıksu arıtma tesisi için en uygun ve maliyetsiz olması açısından hangi ünitelerin kurulumunu önerirsiniz ?
 4. Atıksu arıtma tesisi için çed

  5000 nufuslu bır belediyede atıksu arıtma tesisi için ÇED raporu gereklimidir ? Şimdiden tesekkürler. Hepinize iyi çalışmalar
 5. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

  Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.