• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi

E.Onur Özçiçekçi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Baştürk Mühendislik Çevre Teknolojileri
Arkadaşlar bildiğiniz üzere, Çevre Bilgi Sistemi altında Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi mevcut. Bu sistem üzerinden atıksu üreten tesislerin (belediye, OSB, Münferit Sanayi vb.) sisteme atıksu ile ilgili verilerini girmesi gerekiyor.

Bizim danışmanlığını yapmış olduğumuz bazı firmalar OSB içerisinde, OSB içerisinde olan firmalar bu veri girişini yapmak durumunda mı? Çünkü OSB içerisinde olan firmalar atıksu deşarjından muaf. Çevre izni alınırken de emisyon konusunda alıyoruz.

Konuyu biraz karışık anlatmış olabilirim ama şu şekilde biraz daha açıklamaya çalışayım.

OSB dışında yer alan firmaların çevre izinlerini aldığımızda atıksu konusunda "ayda bir, yılda bir vs. bilgileri yazıyor ve biz bu firmaların analizlerini belirtilen aralıklarda yaptırıyoruz. bu firmalar için veri girmede sıkıntı yok giricez bu verileri.

Ancak OSB içerisindeki firmaların beyanları yapılacak mı emin olamadım?

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Onur Bey merhaba,
Atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi hakkında nisan 18 de Sanayi Odasından bir faks aldık. Ancak online.cevre.gov.tr adresinden giriş yaptığımda atıksu arıtma tesisleri ile ilgili bir linke ulaşamadım, yani verileri nereye yazacağımı bilemedim. Ayrıca firmamda arıtma tesisi olmasına rağmen kanalizasyon suyuna deşarj yaptığımız için çevre izninde deşarj konusunda muafız aylık analizlerimiz İSU tarafından gönderiliyor yani elimizde kayıtlı bilgi var ancak bizimde giriş yapmamız gerekiyor mu bilemedim. Sizin konunuza yakın bir konu.. sorunuza soruyla karşılık verdim gibi oldu ama bu konuda bende biraz çaresizim açıkcası.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Buraya girdiğinizde istediğiniz cevabı bulacaksınız Onur Bey. Şifre İlgili İl Md. (Merkez başka yerde de olsa İl Md. verbiliyormuş)Çevre Bilgi Sistemi Kullanım Başvuru Formu ile başvurulup alınacak. Süre çok az bu nedenle işlemleri bir an önce halletmek gerekli.

@Nihalll

online.cevre.gov.tr sistemine girebilmek için kullanıcı adı ve şifre başvuru formu yapmıştınız. O başvuruyu yenilemeniz daha doğrusu atıksu arıtma tesisi sistemini işaretleyip tekrar yapmanız gerekiyor. Sonra sisteme ekleniyor.

Ekteki dosya gibi..

aat başvuru 1.jpg

Değerli Arkadaşlar,

Bizim firmamıza da 18 Nisan tarihinde sanayi odasından yazı geldi. Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi hakkında. Firmamız içinde bulunduğu sanayi sitesinin "ortak paket evsel
atıksu arıtma tesisine" atıksularını deşarj etmektedir. Elimizde ilgili sanayi sitesinin arıtma tesisinden aldığımız yazı var . Dolayısıyla herhangi bir ölçüm/analiz vb. yaptırmamaktayız. Muaf olduğumuz için.
Bu durumda bizim sisteme veri girişi yapmamız gerekmektemidir? Bu durum sadece arıtma tesisini mi direkt ilgilendirmekte?

Merhaba
Sitedeki beyan ayrıntısına bakıldığın da sizlerin ayrı ayrı değil ama sanayi sitesi olarak mutlaka bilgilerin girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama gene de bulunduğunu yerin çevre il müdürlüğüne sormanızda fayda var.

Ekli dosyalar

• Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi.pptx
    2.7 MB · Görüntüleme: 217
Herkese Günaydın,

Az önce Kocaeli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile görüştüm, "Atıksu Arıtma Tesisi Bilgi Sistemi" hakkında. Firmanız bünyesinde atıksu arıtma tesisiniz yok ise bahsi geçen bildirimi siz yapmıyorsunuz. Firmanızın bağlı olduğu sanayi sitesi vb. kuruluşların bildirimde bulunması gerektiğini söylediler.
Uzun lafın kısası; Bizim firmamızın birebir atıksu arıtma tesisi yok, biz sanayi sitesinin ortak atıksu arıtma tesisine bağlıyız, bu durumda sanayi sitesi bildirim yapmak zorunda.
Bilginize,

Bu uygulama alıcı ortama deşarjı olan, tesislerin yapacagı bir uygulamadır.
yanı belediye kanalına bağlı oldugu için muafiyet almış tesislerin sisteme girmelerine gerek yok.

Arkadaşlar, bence bu bildirimi atıksu üreten firmalar, atıksu arıtma tesisi olup olmamasına bakmaksızın yapacaklar. Çünkü, bildirimin ilk sayfasında atıksu arıtma tesisi olup olmadığı sorgulanıyor. Eğer artıma tesisi varsa onunla ilgili bilgiler giriliyor. Arıtma tesisi yok ise atıksuların nereye verildiği sorgulanıyor. İleride sıkıntı yaşamamak için atıksu üreten tüm işletmeler bu bildirimi yapması gerektiğini düşünüyorum.

Merhabalar arkadaşlar,

Danışmanı olduğum tesisin bilgilerini atıksu arıtma tesisi bilgi sistemine girmem gerekiyor. Ancak elimizde giriş suyu analizi yok sistemde de giriş suyu bilgisi istiyor. Bu bilgiyi sisteme yüklemem için giriş suyu analizi yaptırmam gerekir mi? Atıksuyumuz evsel nitelikli olduğu için genel değerler var bu değerler kullanılabilir mi?

ben de izmir il müdürlüğüne sordum. arıtma tesisi olanların deşarj yöntemine bakılmaksızın (alıcı ortam, altyapı vs.) sisteme girilmesi gerekmektedir dedi. o_O:naslyany:

Evet sektör çok az. Sadece evsel nitelikli atıksuları olanlar içinde ayrı bir alan olmalı bence. Ayrıca proses suyunu arıtıp evsel Belediye kanalına gönderen tesisim mevcut atık su miktarında ikisinide mi belirteceğiz yoksa sadece arıtmaya gideni mi? :(

@esrasanli

tablo no yazılınca çıkıyor.

Arkadaşlar merhaba. Atık su arıtma tesisimiz için deşarj iznine başvurdum olumlu sonuçlandığında 2 haftada bir numune almamız gerekiyor bunu sisteme yüklemek için öncesinde müdürlüğe başvuruda mı bulunmamız gerekiyor ??