Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesislerine verilen teşvik hakkında yönetmelik

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  01.10.2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelik gereği alınacak geri ödeme belgesi için kafama takılan birşey var.
  Enerji konusunda %50 geri ödeme yapılabilmesi için TEDAŞ'ın,arıtma tesisinin ve işletmenin kendi bünyesindeki elektrik tüketimlerini ayrı faturalandırması gerekiyor.
  Normalde arıtma tesisinin kendi sayacından tüketim bedelinin bulunması gerekirken,bunu toplu olarak hesaplıyorlar.Bu konuda işin içinden nasıl çıkılacak bilemiyorum ki Tedaş zaten benim yapabileceğim birşey yok diyor.Çevre il müdürlüğü arıtmanın elektrik tüketim bedelinin ayrı hesaplanması gerekir diyor.Nasıl olucak bilemiyorum..
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Arıtma tesisinde çalışan arkadaşlarımızın bu konuda bir bilgisi varmı?
   
 3. Serdar Çetinkaya

  Serdar Çetinkaya CMNet Üyesi

  Merhabalar Tugba hanım bugun konu ile ilgili Çevre İl Müdürlüğü ile görüştüm. Benim kafama yönetmelikteki ''Atıksu Altyapı Tesisi Yönetimi'' takılmıştı nitekim teşvigin kamu kuruluşlarına mı yoksa özelle birlikte kamu kuruluşlarınamı oldugu takılmıştı. Açıkcası il müdürlüğününde konu ile ilgisi benimle başladı hiçbir müdürlüğe yazı gelmemiş mail ortamında bilgilendirme olmuş. Şimdi takdir edersiniz ki birçok arıtma bünyesinde oldugu fabrikadan elektriğini alıyor dolayısıyla ayrı bir elektrik saati ve abonesi yok bizim için daha farklı bi durum söz konusuydu biz kendi elektirigimizi fabrika olarak kendi bünyemizde üretiyoruz konunun tamamını müdürlükle görüştüm ulaştıgımız sonuç ise ayrı abonelik alınması nitekim ödeme makbuzunda ''.....Tic. A.Ş. Atıksu Arıtma Tesisi'' benzeri ifadeler isteniyor. Ancak şuna dikkat edin bakanlıga talepte bulunacagınız zaman geriye dönük bilgilerle başvuruyorsunuz 2011 yılında 2010 yılında kullandıgınız elektrik için başvuracaksınız.
  Kafanıza takılan farklı bişey olursa mailimden bana ulaşabilirsiniz.
  Kolay gelsin.
  Başarılar.

  Serdar ÇETİNKAYA

   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Serdar beye bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Mail adresinizi mesajınızdan sildim. Burası bir forum sorular burda sorulup cevaplanırsa çok daha fazla kişiye yardımda bulunulmuş olunur. Herkese mail konusunda ki hassasiyetinden dolayı teşekkür ederim.
   
 5. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Madde 3) b) Atıksu altyapı tesisi yönetimi: Mahallin en büyük mülki amirinin bilgi, denetim ve gözetimi altında atıksu altyapı tesislerinin inşası, bakımı ve işletilmesinden sorumlu olan, büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerini, belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediyeleri, organize sanayi bölgelerinde organize sanayi bölgesi yönetimini, küçük sanayi sitelerinde kooperatif başkanlıklarını, serbest ve/veya endüstri bölgelerinde bölge müdürlüklerini, kültür ve turizm koruma ve gelişme bölgeleri ile turizm merkezlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığını veya Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkili kıldığı birimleri, mevcut yerleşim alanlarından kopuk olarak münferit yapılmış tatil köyü, tatil sitesi, turizm tesis alanlarında site yönetimleri ile diğer tesis işletmelerini,


  ifadesiden ve bir de 10.maddede konusu geçen İşletme veya tesis sahibinin değişmesi ifadesinden sadece kamu olmadığını anlıyorum.Zaten il müdürlüğü ile görüştüğümde özel bir işletmeden aradığımı da belirtmiştim.Ama önümüzdeki sene mevcut durum için bir iyileştirme olmadan bu teşvikten faydalanabileceğimizi düşünmüyorum.
   
 6. Ufuk Habib Gözler

  Ufuk Habib Gözler CMNet Üyesi

  Bilindiği üzre bu teşvik önceleri de vardı AATde kullanılan elektriğin % 30 unu devlet karşılıyordu. Fakat bizim zeki patronlarımız fabrikada AATden işletmeye bol miktarda hat çekmiş bulunup teşviği teşfiklendirdikleri için tekrar bi düzenleme yapıldı. Yetkililerin bu konudaki önlemlerini artırmaları ve daha temkinli daha zorlu koşul oluşturmalarını doğal buluyorum.
   
 7. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Bu konuda size katılıyorum Ufuk Bey.İl müdürlüğünden yeni edindiğim bilgiye göre önümüzdeki aylar için (geçmiş aylar için yapabilecek birşey yok) Tedaş arıtma tesisine bağlı sayaçları ayrı faturalandırırsa ancak birşeyler yapabiliriz.Dediğiniz örnek için de bir tür denetimle izlenebilir veya bir şekilde önüne geçilmelidir diye düşünüyorum.
   
Atıksu arıtma tesislerine verilen teşvik hakkında yönetmelik konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çimento Üretim Tesislerine ait Atıksu Arıtma Projesi

  Değerli arkadaşlar, çimento üretim tesislerinin atıksu arıtma tesislerine ait proje ya da akım şeması ile ilgili döküman, makaleye acil ihtiyacım var.
 2. Atıksu arıtma tesisi renk hakkında!

  Merhabalar; Konunun asıl yeri burası olmayabilir ama durum acil olduğu için mecbur kaldım. Şimdiden affınıza sığınıyorum. Spektrofotometre cihazı rengi 1/M biriminde okuyor. Bunu standart birim olan Pt-Co 'a çevirmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Deşarj suyumun rengi; 14.8 1/M çıktı. Şimdiden teşekkürler.
 3. Atıksu arıtma tesisi teşvik tedbirlerinden faydalanmak

  merhaba arkadaşlar çalışmakta oldugum atıksu arıtma tesisi için teşvik tedbirine başvuru yapacagım.daha önce böyle bir çalışma yapan varsa tecrübelerini paylaşabilir mi?
 4. Yürürlükte Atıksu arıtma tesislerinin teşvik tedbirlerinden faydalanmasında uyulacak usul ve esaslara dair yöne

  [COLOR=#1c283d]ÇEVRE KANUNUNUN 29 UNCU MADDESİ UYARINCA ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİN TEŞVİK TEDBİRLERİNDEN FAYDALANMASINDA UYULACAK USUL VE ESASLARA DAİR YÖNETMELİK [COLOR=#1c283d]Resmi Gazete Tarihi: 01.10.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27716 [COLOR=#1c283d] [COLOR=#1c283d]Amaç: [COLOR=#1c283d]Bu Yönetmeliğin amacı, alıcı ortamın su kalitesinin yükseltilmesi için alıcı ortama...