• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atiksu koi

Ramazan Taşar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tanrıkulu Plastik
Herkese Merhabalar,

Bu sitede yeniyim.Öncelikle her işiniz rahat ve huzur içinde olsun dileklerimi iletir ve konuya dalış yapalım.

Geri dönüşüm yapan bir firmadayım ve 2,5 yıldır bu şirketteyim. KOİ değeri ile ilgili bir sorunum var. 800'ün altına bazen düşüyor fakat sonra tekrardan yükseliyor. Benden istenen sınırda maksimum 800 mg/L'dir.
Arıtma tesisim var fakat derme çakma bir arıtma ve kimyasaldan değil biyolojik arıtma da problem yaşıyorum. KOİ değerim fabrikadan yerine göre 2200 mg/L, yerine göre 5000mg/L geliyor. Her durumda ben bunun kimyasal arıtmada 950 ile 1100 mg/L arasına düşürebiliyorum. Problemimin çözümü var fakat patron gider olarak gördüğünden dolayı yatırım yapmıyor.Bende bu KOİ yi 800'ün altına herhangi bir kimyasal ile düşürebilir miyim?.Gördüğüm kadarı ile herkesin derdi aynı ama birçok arıtma ile konuştum onlarda benim düşündüğümü düşünüyor. Hakikaten artık yoruldum ve herhangi bir kimyasal var ise söyleyebilir misiniz?

Belki bir ar-ge çalışmasıyla, organik karbon olarak ağaç kabukları, bitki, kemik gibi medialar kullanak düşürebilirsin. Atıksuyunuz endüstriyel sanırım ve tüm sektörlerinki karışıp mı geliyor, o konuda bilgi verirseniz daha iyi olur.

Evet su endüstriyel atık su arıtma da diamonyum fosfat ve seker kullaniyorum.Endustriyel olduğundan dolayı Bakteri alıyor ve yukarıdaki besinler ile bekliyorum.Lakin kapasitem yetmiyor çünkü 15 ton/saat ortalama ile biyolojoye su geliyor.Ve bu değeri azaltma gibi bir sansi da yok.Bundan dolayı bir kimyasal var ise isim istiyorum.Kimyasal çıkış suyunu da fotoğraf ile gonderiyorum

Ekli dosyalar

• IMG-20170817-WA0002.jpg
    IMG-20170817-WA0002.jpg
    49.7 KB · Görüntüleme: 82
Su mercimeği ile ilgili bir mesaj gördüm dün forumda ve araştırdım, forumda da konusu mevcut belki işinize yarayabilir. yüzde 40a varan COD giderimi sağladığı yazıyor konuda.
su mercimeği

Hakan bey DAP ı amonyum ve fosfat eksiginden dolayı kullanıyorum.Sekeride glikoz olduğundan dolayı yani bakterilerin cogalmasindan dolayı kullanmam gerektiğini söylediler.Fazla kullandigim da da sudaki çamur miktarı asiri artıyor dengelemek lazim

AKM Oranını biliyomusun ve ayrıca ne geri dönüşümünü yapıyorsunuz belirtirsen yardımcı olmaya çalışırım

@Ramazan Taşar

halihazırda kimyasal uygulamalarımız mevcut. İletişim bilgilerinizi paylaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

AKM giriste degisiyor fkaat kimyasaldan biyolojiye giderken her turlu 1100 ile 950 arasina dusuruyorum.10000 de gelse dusuruyorum.Sorunum biyolojide dinlenme icin 2 tane tank ekledim toplamda 70 ton luk su anda 700 lere dustu

Ozur dilerim Akm oranim zaten dusuk KOI ile karistirdim.AKM oranim 30 un uzerine cikmiyor.Geri donusum 20 ton civarinda saatte

30 un altında AKM ye sahip bir atıksu için kimyasal olarak yapacak çok ta bişey kalmamış demektir. belirtmiş oduğunuz 1000 mg/L civarındaki KOİ artık çözünmüş haldeki KOİ olduğu için biyolojik çözüme ihtiyacınız vardır. Biyolojik arıtma ile bunu çok rahat düşürebilmeniz lazım aslında. Mevcut biyolojik taraftan daha detaylı bahsederseniz orada bir çözüm önerelim.

Cagatay bey simdi soyle bir sikinti da olustu.KOI degerini 700 lere dusurmustum fakat suyu tekrardan geri kullanmami yani uretimde kullanmami istediler ve uretimde kullandiktan sonra tekrardan uzerine yuk binerek KOI 1300-1400 mg/L swviyelerine cikti(kimyasal cikis). Biyolojik kesikli ya da MBar seklinde bir aritma degilde yatay surekli akis tanklari ve en sonda da 50 tonluk bir dikey tank var.2 adet yatay 40 ar tonluk bloweri olan biyolojik ve 2 tane 20 ser tonluk dinlenme en sonda da 50 tonluk dinlenme var.Bu arada kimyadal cikis debisini 9 tona cekmis bulunmaktayim.

Hacimleriniz yeterli görünüyor. İlk yapacağınız şey havalandırma havuzlarındaki çamur miktarını tespit etmek. Buna göre çamur geri devrini ayarlamanız gerekiyor. Basit bir SVI testi ile gözlemleyip geri devir oranınızı iyi ayarlamanız lazım. Eğer yine de faydası olmuyorsa muhtemelen atıksuyunuzda nütrient eksikliği vardır. Azot ve ya fostor takviyesi gerekebilir.

Çamur miktarını %40 seviyelerinde tutmaya çalışıyorum azaldığında takviye yapıyorum 630 lara kadar düşürdüm.Dap ve Şeker beslemesi de yapıyorum fakat sistem otomatik değil ki derme çatma bir sistem ve şu anda da çamur fazlalığı yaşamaya başladım daha önce az idi şimdide fazla gelmeye başladı çok garip bir durumdayım ve geri dönüşüm olduğundan dolayı aşırı miktarda çamur birikmeye başladı.

Ramazan bey biyolojik arıtmanın doğasında olan birşey bu, eğer arıtım iyi ise bakteri çoğalır. Zaten çoğalmıyorsa bir sıkıntı vardır. Fazla bakteriyi de sistemden uzaklaştırmak gerekir.