Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu ph sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında ehli_vatan tarafından paylaşıldı.

 1. ehli_vatan

  ehli_vatan CMNet Üyesi

  İyi günler meslektaşlarım,

  Yeni bir tesise geçtim ve bu tesiste de pH ile ilgili sorun yaşıyorum. Tesisteki pH değerleri aşağıdaki gibidir.

  Giriş 8.27
  Kum tutucu 7.91
  Havalandırma 5,83
  ÇIKIŞ savak 6.13

  Havalandırmada imhoff ölçümü yaptığımda yaklaşık 140 ml çıkıyor. Ve geri deviri artırdığım halde çamur seviyesi artmıyor. Ne gibi önerileriniz vardır. Teşekkürler.
   
 2. ismael

  ismael CMNet Üyesi

  Havalandırma ph ı düşük bunun nedenide nitrifikasyon reaksyonunda amonyak nitrata yükseltgeniyor ve ortama Hidrojen iyonu veriyor ve ph ı düşürüyor.. Nitrifikasyon şartları ph 7,5-8,5 sizin tesisinizde havalandırma havuzunda 5,83 yükseltmeniz gerekiyor bunun için de kostik yada kireç ekleyerek ph ı yükselte bilirsiniz.. bu şekilde çözüleceğini düşünüyorum.. eklemeden şimdiki şartlarla ise yapabileceğiniz..

  Prosesi yazmadığınız için tam olarak bilemiyorum ama bu değerlerden nitrifikasyon yapan bakterilerin organik maddeyi sentezleyen mikroorganizmalardan daha aktif olduğunu , giriş KOİ düşük olduğunu tahmin ediyorum.. yada giriş N değeri çok yüksek , Havalandırmayı azaltın havalandırma havuzu oksijen değerini azaltarak bi gözlemlemenizi tavsiye ederim ayrıca içsel geri deviri arttırın .. ph ın artacağını düşünüyorum çamuru atmadan geri devrettirin ve imhofftan gözlemlemenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar..
   
 3. ehli_vatan

  ehli_vatan CMNet Üyesi

  Teşekkürler.

  Klasik aktif çamur sistemi prosesim. Geri deviri artırınca ve o2 yi azaltınca bir değişim gözlemleyemedim. Giriş koisi 800 ler civarında. Kostik ve kireç ile de denedim arıtmadı pH.
   
 4. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Atıksuyun karekterizasyonu ne acaba? Endüstriyel mi yoksa kentsel yada evsel mi?
   
 5. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  @ehli_vatan Tesis ünitelerini atıksu karakterizasyonunu giriş ve çıkış değerlerini söyler misin ?
   
 6. ehli_vatan

  ehli_vatan CMNet Üyesi

  @kubiay DUMAN normal aktif çamur tesisi pH girişi ortalama 8 çıkış 6-5.50 arası koi 800 giriş 60 çıkış
   
 7. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  @ehli_vatan kardeşim ilginç olan koi değerin yüksek ve ımhoff taki değerin düşük 140 ml. Sen şimdi geri devirince artırınca imhoff değerin nasıl değişmez. Diyecem ki tesiste bakterin yok o yüzden düşük değer ama koi değeri çıkışta 60. Yani tesisinde bakteride var suyunuda arıtıyor.Temiz su mu basıyorsunuz ? diyecem ama o da değil. ikinci ilginç olan kostik ilavesi yapıyorsun ve ph artmıyor. Cevabını bulursan banada yolla :d