• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksuda böcek oluşumu

dozbek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ekur
arkadaşlar merhaba. Ben yeni mezun bir çevre mühendisiyim. Bir et entegre firmasının atıksu arıtma tesisinden sorumlu olarak 6 aydır çalışıyorum. tesis yeni devreye alınıyor henüz inşaat aşaması bitmiş değil. deneme kesimleri yapılıyor. bakterimiz yeni oluşuyor ımhoofda 200 e yeni ulaştık. arıtma biyolojik arıtma. kapasite 800 m3/gün. hayvan kanının çoğunluğu renderinge gidiyor, yıkama suyuyla gelen kanlar ise arıtmaya geliyor. birkaç hafta önce çöktürme havuzunda (son, çıkış havuzumuz) böcek yada sinek yavrusu benzeri bir tür oluştu. biraraya geldiklerinde kırmızı görünüyorlar ama yakından bakıldığında ten rengi ya da turuncumsu canlılar. ne olduğuna anlam veremedim ama gözle görülür büyüklükte. kırmızı göründüğü için kanla ilgili bir durum olabileceğini düşündüm. gün geçtikçe sayıları arttı. şuan havalandırmayı da sarmış durumda. bunun ne olduğunu ve nasıl çözebileceğimi bilen birisi var mı .? et sektöründe çalışan arkadaşlar varsa yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• çöktrm.jpg
    çöktrm.jpg
    93.4 KB · Görüntüleme: 72
  • çktrm.jpg
    çktrm.jpg
    131.9 KB · Görüntüleme: 65
  • çöktrme.jpg
    çöktrme.jpg
    120.7 KB · Görüntüleme: 69
hocam senin bilgin benden daha fazladır. fakat böyle bir sektörde çalışmadığım için cevap vermem yanlış olur. ama tahminimce çöktürme havuzuna gelen suda biyolojik ürün mevcut ise zamanla bakteri, virüs oluşabileceğini düşünmekteyim. sistem tam olarak oturmadığı için olma ihtimali var gibi, son çıkış suyunda olduğu için acaba numune alıp analiz etseniz belki faydalı olabilir ama emin olmadığımı hatırlatmak isterim, umarım sorunu en kolay şekilde çözebilirsiniz konuyu takip etmekten hoşnut olacağım.

bir tanıdığımdan duyup netten de araştırarak bu canlıların su piresi olduğunu düşünmeye başladım. eğer öyleyse bir zararı yok hatta yosun giderimi sudaki akm ile beslenme gbi faydaları olduğunu bile okudum. ama emin olamıyorum.