Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksudan kükürtlü birleşikler ve sülfat giderimi hakk.

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Merhabalar,

Atıksudan sülfat ve kükürtlü birleşikleri nasıl giderebiliriz ?

Suyumuz endüstriyel atıksu ve OSB kanalizasyonuna deşarj edilecek.

2. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

firma hakkında daha fazla bilgi verirseniz iyi olur, ayrıca suyun pH değeri nedir.
    Arıtma tesisi varmı yoksa direk kanalizasyona mı veriyor?

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

arıtma tesisini biz tasarlayacaz.

tesisi alüminyum tesisi.. Debi : 120 m3/gün , sülfat 3.500 mg/ lt , ph : 4-11 arası , Al : 300 mg/lt

4. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

hiç tecrüben varmı acaba bu konuda? Bir arıtma firmasında mı çalışıyorsun yoksa fabrikada mı?

ayrıca senin verdiğin analizde sülfat ve Al sorunun var Sülfür sorunu yok gibi?
    Deşarj değerleride tabiki önemli şuanda :)

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

tecrübem yok. evet sülfat sorunu var ben konu başlangıcında da demişim zaten

6. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

Sülfür:Kükürt bundan dolayı söyledim.
    İstersen tasarımın konusunda yardım edebilirim ama yinede istersen bir arıtma firmasından destek alabilirsin.
    Al için oksitleyici, SO4 için ise baryum önerebilirim.

Aynı zamanda işinizi sormamın nedeni, alüminyum tesislerinde farklı kirlilik parametrelerininde bulunmasıdır.

7. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Sülfat gidermede BaCl2 kullanılabilir. BaCl2'ün etkisini göstereceği optimum pH ve miktarı önemli tabi, jar testi ile ayarlayabilirsiniz.

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

cevaplar için teşekkürler.. Sülfat giderimi için nasıl bir tasarım yaptırabiliriz ? Yani arıtma tesisimizde hangi sistemler kullanılmalı ?

Atıksudan kükürtlü birleşikler ve sülfat giderimi hakk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Akdeniz kızıl toprağı kullanılarak atıksudan fosfat adsorpsiyonu

Nilgün BALKAYA İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, 34320 Avcılar - İSTANBUL Akdeniz Kızıl Toprağı Kullanılarak Atıksudan Fosfat Adsorpsiyonu Bu çalışmada, Akdeniz Kızıl Toprağı kullanılarak sentetik atıksudan fosfat adsorpsiyonu araştırılmışyır. Kesikli sistemde gerçekleştirilen adsorpsiyon çalışmalarında, kullanılan toprak miktarının fosfat...
  2. Kesikli İşletim Durumunda Kimyasal Çöktürme İşlemiyle Atıksudan Fosfat Geri

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 10-1,(2006),116-124 Kesikli İşletim Durumunda Kimyasal Çöktürme İşlemiyle Atıksudan Fosfat Geri Kazanım Potansiyeli N. Ö. YİĞİT, S. MAZLUM Süleyman Demirel Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, ISPARTA çalışmasıdır.
  3. Demir sülfat

Merhaba arkadaşlar, Biyolojik bir arıtma tesisinin yoğunlaştırma havuzuna bir süre demir sülfat takviyesi yapamazsam nasıl bir sonuçla karşılaşabilirim?Şu an pompa arızalı ve havuza kendim ilave etsem bir sonuç alırmıyım?
  4. Atıksudaki klorür ve sülfat giderimi

Tuz sektöründe faaliyet gösteren firmamız için; Klorür konsantrasyonu (mg/lt) : 90.000'den 2000'e Sülfat konsantrasyonu (mg/lt) : 2135'den 600'e düşürülmesi gerekmektedir. Farkındayım bu biraz hayal ama istenen kriterler bunlar, sizlerden alternatif arıtım yöntemleri hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca atıksu arıtma tesisi projelendiren firmalardan teklifler de bekliyorum.