• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksularda arıtma çamur hattı mantığı

büşra f.k

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kamu
mrb arkadaşlar buradan soru sorulabiliyor mu bilmiyorum fakat soru sormayı yaklaşık 1 saat aradım bulamadım :) yeniyim. uzmanlık alanı atıksu arıtımı olan arkadaşlar sorum olacak.
sonçökeltim havuzundan tabandan çıkan çamur 1600 lük bir hat ile önçökeltiminin sonuna yollanıyor ordan aktif çamura gidiyor fakat daha kçük bir hat il mesela 300 lük diyelim sonçökeltimden direk olarak çamur susuzlaştırma ve yoğunlaştırma prosesine gidiyor bunun sebebini ve mantığını anlayamadım?

sorunuzu tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla cevap vereyim. Atık suyu besleyen hattaki atıklardan dolayı gelen çamur kadar çamuru sistemden uzaklaştırmazsanız çamur birikir. Daha fazla çamur uzaklaştırırsan bakterileri de uzaklaştırmış olursun (biyolojik arıtma sanırım bu) arıtma gerçekleşmez.

kütle dengesi olarak düşünmelisin bunu (çıkan= giren - biriken) sanırım daha yenisin üniversite hayatında da. Şimdiden başarılar :)

@büşra f.k Merhabalar kolay gelsin. sorunu en basite indergeyerek çözmeye çalışalım. Senin havalandırma havuzuna 100 kg kirlik geliyor Bu 100 kg kirliliğe karşı senin 100 kg bakterin var. O kirlilikleri parçalayarak bünyesine alıyor ve suyunu arıtıyor. Fakat bakteri kirliliğin olduğu ortamdan ürüyor ve senin havalandırma havuzunda ilk etapta 100 bakterin vardı ürediler ve 120 bakterin oldu daha sonra bu bakteriler son çökeltime geliyor. Son çökeltimde bakteriler aşağıya çöküyor. Senin bu bakteri tekrardan havalandırmaya göndermen lazım ki suyunu arıtsın çünkü havalandırma havuza sürekli 100 kg kirlilik geliyor. Tamam yapalım hadi. Ama 100 kg kirliliğin karşısına 100 kg bakteri göndermen gerekiyor Sein elinde 120 var o zaman şöyle yapıyorsun. Senin 1600 lük dediğin hatta 100 kg bakteri tekrar sisteme yolluyorsun kalan fazladan 20 kg bakteriye de senin 300 lük dediğin hat ile sitemden atıyorsun.

Sonra sonsuza kadar mutlu yaşamışlar :D

arkadaşlar herkese teşekkür ederim şaka yolluda olsa kendimi acemi hissttim :) gerçi yalanda değil atıksuda çok acemiyim üniversite öğrenciside deiğilim içmesuyu arıtma tesisinde görevliyken birden atıksuya kaydırılıyorum ve hiç bi fikrim yok şuan öğrenci misali çalışıyorum tekrar teşekkür ederim.