Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksularda Bor Giderimi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Uğur Balbay tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Balbay

Uğur Balbay CMNet Üyesi

Herkese Merhaba

Atıksuların içerisinde bulunan bor konsantrasyonları hakkında limit değerler ve arıtım yöntemleri hakkında bir projem var ve konu ile alakalı bilgisi olan arkadaşlarımız varsa bu konuda bilgi paylaşımı yapalım istiyorum. Makale, site yazıları, kitaplar vs aklınıza ne gelirse kabulumdur.

İngilizce ve Türkçe yazılar olabilir.

Şimdiden Teşekkürler

2. kunteper

kunteper CMNet Üyesi

Bor konusundaki çalışmalarınızla ilgi sizinle görüşmek istiyorum.

Atıksularda Bor Giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. azot giderimi

Merhaba; Tesisimizin atıksu arıtmasında üretimden gelen tutkaldan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yüksek azot problemi var. Ancak nitrifikasyon ve denitrifikasyon prosesleriyle gideremedik. Farklı bir alternatif olarak ne yapılabilir bu azotu gidermek için bir bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?
  2. Yağ- gres giderimi

Yağ- gres giderimiyle ilgili bilgilere ekten ulaşabilirsiniz.
  3. Koi artışı ve giderimi

Merhaba arkadaşlar. SKKY Tablo 21.1 evsel atıksu arıtma tesisinde 2 ayda bir düzenli analiz yapılıyor ve KOI değeri her analiz sonucunda artış gösteriyor. Son ölçümler sonucu sınır değerin de üzerine çıkıldı. AAT'ye gelen sularda herhangi bir değişme yok. Sistem düzgün şekilde çalıştırılıyor. Bu KOI artışının sebebi ne olabilir ve önüne geçilmesi için ne yapılabilir bir fikri olan var mı???
  4. Atıksularda kitlerle koi ölçüm yöntemleri

Arkadaşlar Merhaba, Çöp süzüntü suyunda KOI deneyi yapmamız gerekiyor. Sepectrofotometre kullanarak ve kullanmadan kitlerle KOI analizini nasıl yapabilirim. Netten baktım baya ama kitlerle yapılanları bulamadım. Kitler yerine kimyasal maddeleri kullanarak yapılan analizler anlatılmış. Onları yapmaya kalkarsam hata oranım artacak ve kitlere göre daha zor olacak, bu nedenle kit kullanarak...