Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksuların Nötralizasyonu

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

ATIKSULARIN NÖTRALİZASYONU

1. DENEYİN AMACI

Deneyin amacı, atıksuların alıcı ortama deşarjdan önce uygun pH aralığına getirilmesinin
    nasıl ve ne şekilde olduğunu öğretmektir.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ

Bir çok endüstriyel proses asidik veya alkali ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Bu tür
    faaliyetler sonucunda oluşan atıksu karakterlerinde pH değerleri çok düşük veya çok yüksek olabilmektedir. Bu durum ise atıksuyun deşarj edildiği alıcı ortamdaki mevcut ekolojik dengenin bozulmasına ve var olan canlı türlerinin zarar görmesine yol açmaktadır. Atıksuların alıcı ortama verilmeden önce pH : 6-9 (S.K.K.Y.) aralığına getirilmesi gereklidir. Biyolojik arıtma tesislerinde, optimum biyolojik aktivite pH 6.5–8.5 arasında sağlanır. Eğer pH aralığı uygun değilse asit veya baz ilave edilerek şartlar düzenlenir. Bu işlem arıtma öncesi bir nötralizasyon tankı (karıştırmalı reaktör) ile gerçekleştirilir. Asit veya baz tanklarından nötralizasyon tankına pompalanacak dozlar, daha önce laboratuar çalışması ile birim hacimdeki atıksu başına olarak belirlenir....

Ekli Dosyalar:

Atıksuların Nötralizasyonu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atıksuların Tasfiyesi

Yazar: Prof.Dr.VEYSEL EROĞLU Boyutlar: 16 x 24 Sayfa Sayısı: 230 Basım Yılı: 2002 Fiyat: 15 YTL (KDV DAHİL) İÇİNDEKİLER: Tasfiye Usulleri Atıksuların Miktar ve Özellikleri Izgaralar Kum Tutucular Ön Çöktürme Havuzları Biyolojik Tasfiye Besi Maddesi (Nutrient) Giderimi Çamur Tasfiye ve Uzaklaştırma Biyofilm Sistemleri Kanalizasyonu Olmayan Yerlerde Atıksuların Uzaklaştırılması Küçük...
  2. Atıksuların arıtılması

Arkadaşlar atıksuların arıtılması dersinin uygulaması olan projemi sizlerle paylaşıyorum özenle hazırlanmış olup özellikle sakarya üniversitesi çevre mühendisliğini okuyan arkadaşlar için bulunmaz bir fırsattır :) ara dosyası halinde sunduğum bu projede hem word dosyası içinde tasarımı ve ayrı bi klasörde ise çizimleri mevcuttur. ben bunları zamanında bulamadım kendim yaptım ama sizler için...
  3. Atıksuların arıtılması

merhaba arkadaşlar bana acil atıksuların arıtılmasıyla ilgili proje örneği lazım. eğer yardım edebilirseniz çok sevinirim. iyi akşamlar Özgül ÇİMEN
  4. Atıksuların Nötralizasyonu

ATIKSULARIN NÖTRALİZASYONU 1. DENEYİN AMACI Deneyin amacı, atıksuların alıcı ortama deşarjdan önce uygun pH aralığına getirilmesinin nasıl ve ne şekilde olduğunu öğretmektir. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Bir çok endüstriyel proses asidik veya alkali ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Bu tür faaliyetler sonucunda oluşan atıksu karakterlerinde pH değerleri çok düşük veya çok yüksek...
  5. Atıksuların uzaklaştırılması..

Atıksuların uzaklaştırılması ile ilgili elinde not veya örnek soru bulunan arkadaşlar paylaşabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler