Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atmosfer kirliliği rekor düzeyde..!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Ferhat Bağaç tarafından paylaşıldı.

 1. Ferhat Bağaç

  Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

  Dünya Meteoroloji Örgütü, atmosferde sera etkisi yaratarak küresel ısınmaya neden olan gazların miktarının, geçen yıl rekor düzeye yükseldiğini bildirdi.

  Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), atmosferdeki karbondioksit gazının 2012'de son 10 yıldaki oranla çok daha hızlı arttığını açıkladı.

  Örgütün yıllık "Sera Etkisi Yapan Gazlar Bülteni"ne göre, metan ve azot oksit gazları da şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

  Bülteni hazırlamak için yeryüzündeki sera etkisi yaratan gaz salınımı yerine atmosferdeki sera gazları miktarını analiz eden DMÖ, 2012 yılında atmosferdeki karbondioksit miktarının, 2011 yılına oranla milyonda 2,2 parça (ppm) artarak 393,1 ppm'ye yükseldiğini belirtti

  İnsan kaynaklı karbondioksit salınımının yüzde 50'si bitkiler, ağaçlar, toprak ve okyanuslar tarafından emilirken diğer yarısı atmosferde birikiyor.

  1750'de sanayileşmenin başlamasından bu yana atmosferdeki karbondioksit miktarının yüzde 141 oranında arttığı tahmin ediliyor.
   
 2. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Aslında toplumlar eskiye nazaran daha bilinçli,teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki atıktan bile artık enerji elde edebiliyoruz, yenilenebilir enerji kaynakları var bu durumda tam tersi olması gerekmiyor mu?
   
  Ferhat Bağaç bunu beğendi.
 3. Ferhat Bağaç

  Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

  Mantıklı bir yaklaşım ancak fikrim şu yönde tam olarak bilgim yok. yenilebilir kaynaklar yaygın değil fosil kaynaklar kullanılıyor. Hava kirliliği sadece nokta kaynaklardan ( endüstriyel fabrikalar ) olsaydı bi nebze kontrolu daha kolay olurdu bunun yanında alan kaynaklı ( ısınma trafik vb ) olduğun ve bunlarda genellikle fosil kaynaklı olduğundan CO2 ve metan gazı miktarı artmakta düşüncem bu yönde.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Sanırım yeni teknolojiyi eski teknoloji ile üretiyoruz.
   
 5. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Malesef durum bunu gösteriyo Ahmet Bey:agla:
   
Atmosfer kirliliği rekor düzeyde..! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Sera Gazı Salımında Rekor Artış..

  ABD Enerji Bakanlığı, küresel karbondioksit salımının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. Enerji Bakanlığı Karbondioksit Bilgi ve Analiz Merkezi yetkilileri, 2010 yılında dünyanın havaya bir önceki yıla oranla yüzde 6'lık bir artışla 512 milyon ton daha fazla karbondioksit saldığını belirtti. Karbon salımındaki artışın yarısından fazlasından Çin, ABD ve...
 2. Toprak Kirliliği

  Toprak kirliliği hakkında bir kaynak
 3. Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı

  Almanya’daki güneş enerjisi santralleri, Cuma ve Cumartesi günleri öğle saatlerinde 22GW elektrik üreterek (tam kapasitede çalışan 20 nükleer santrale eşdeğer) bir dünya rekoruna imza attı. Münster merkezli düşünce kuruluşu Yenilenebilir Enerji Sektörü Direktörü Norbert Allnoch, 22GW’lık güneş enerjisinden elde edilen elektriği ulusal şebekeye aktaran Almanya’nın, ülkedeki enerji ihtiyacının...
 4. Deniz Kirliliği

  Denizlerdeki organik kirlilikler ve ağır metaller konusunda çalışması olanlar yardımcı olabılır mi?
 5. Gürültü kirliliği

  GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİN ÇEVRE MÜHENDİSİ AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR ? NERELERDE KARŞISINA ÇIKAR ? NE GİBİ UYGULAMALAR YAPILIR ?