• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ave b sınıfına yükselme sınavı için yapılacaklar

Yasemin Aslantürk Çebi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÖZEL SEKTÖR
Ave B Sınıfına Yükselme Sınavı İçin Yapılacaklar
“İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda;
2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar, aşağıda belirtildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebileceklerdir.
(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
girebileceklerdir.

Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.

Ekli dosyalar

• A_B_sinavi_dilekce.doc
    14 KB · Görüntüleme: 34
eğer 1500 iş gününüz varsa bakanlığa dilekçe yazın, liste yayımlanacak 12 kasımdan sonra eğer o listede var iseniz c sınavına başvuru gibi b başvuracağız eğitim filan almamıza gerek yok

@Yasemin Aslantürk

3163 iş günüm var ama :) Yani sormak istediğim başvuruyu ptt den iadeli taahhütlü falan yapsak olur mu yoksa elden olmak zorunda mı? Yada kargo? Bilginiz var mı?

@Yasemin Aslantürk

Benimde yok ama eğitim aldığım yerle temasa geçmeyi düşünüyorum bakalım bir şeyler çıkarsa paylaşırım.
Çıkmış sorular ve yönetmelikler bence yeterli olur diye düşünüyorum ama.

Bir de tüzük kalktı ya acaba ordan sorarlar mı o çok önemli bir konu :) sormazlarsa iyi

Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi çalışanlar için prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü e-devlet şifresiyle çıktı almak yeterli olacak mı? Yoksa SGK dan onaylı döküm mü almak gerekecek? Bilginiz var mı?

@CMNet Okuru

Ahmet Bey,

Ben dün kargo ile gönderdim bugün teslim edildi.
İş güvenliği müdürlüğü
Teslim Alan:BAYRAM GÜRKAN
şeklinde kargo takipten gördüm.
Olası bir sorun karşısında elimdeki tek isim:)

@H. Mustafa Pekçetin

Mustafa bey ben de bugün Ankara'ya gidip elden teslim ettim ve bir başvuru numarası verdiler. Bu numara ile internetten takip edecekmişim. Neyi nasıl takip edeceğimi bilmiyorum o ayrı :)

Ekte bakanlığa gönderdiğim dilekçeyi bulabilirsiniz.Normalde sadece hizmet dökümü istiyorlar,bende fazla evrak göz çıkarmaz diyerek bişeyleri ispat etme ihtiyacı hissederek diğer ek evrakları da gönderdim,baştan söyleyeyim de sorulmasın sonradan.

Önemli hatırlatma!
Arkadaşlar bir ayda 30 günden fazla prim yatsa bile 30 gün olarak hesaplanacak,bu şekilde ise durumunuz oturup tek tek ayları toplayın ondan sonra toplam prim gününüzü hesaplayın,geçersiz olur.Ben elden teslim ettim,orada da sordum, aynı cevabı aldım,bilginize...

Not; Tüzük iptal! elden evrak teslim ettiğimde ilgililerle görüşme fırsatı buldum,hatta söyleşi tadında bir çalışmada yaptım,kısa zamanda yayınlayacağım

Ekli dosyalar

• sınıf yükseltme dilekçe örneği tubi.docx
    14.6 KB · Görüntüleme: 11
turkiye.gov.tr den aldığım hizmet dökümünde Ekim 2013 işlenmediği için 1492 gün pirimim ödenmiş görünüyor.
Normalde pirim gün sayım 1500'ü geçmiş olmasına rağmen bunu hizmet dökümünde gösteremiyorum :s
Bu sistem ne zaman güncellenir bir bilgisi olan var mı? Veya başka nereden güncel hizmet dökümünü alabilirim?

“21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan iş güvenliği uzmanlığı sınavına, adlarına ödenen prim gün sayısına göre üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı için sınav başvurusu yapacak adaylar başvurularını 27 Kasım 2013 tarihi itibariyle yapabileceklerdir.” duyurusu yapılmıştı.

Ancak, söz konusu kişilerin başvuru belgelerinde ibraz etmiş oldukları prim ödeme gün sayıları ile Sosyal Güvenlik Kurumu bilgilerinin karşılaştırılmasında uyumsuzluklar tespit edildiğinden prim ödeme gün sayısına göre sınava gireceklerin listesinin hazırlanmasında gecikme yaşanmaktadır.

Bu nedenle; söz konusu adaylar sınav başvurularını 29 Kasım 2013 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasından yapabileceklerdir.

Öte yandan sınav başvuruları bütün adaylar için 06.12.2013 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır.