Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avrupa'da yüzde 21 türkiye'de 10 binde 1

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Televizyon izliyor, internete giriyor ama okumuyoruz. UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir.

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, dünyadaki okuma alışkanlıklarını rapor haline getirdi. Rapora göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor.

  Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma alışkanlığı Türkiye'de yok denecek kadar az.

  "Genelde aşk kitapları okuyoruz"

  Konuyla ilgili açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gülmira Kuruoğlu, "Türkiye'de on binde bir kişi kitap okuyor yılda. Yani bizim çok geride olduğumuzu çevremize baktığımızda da görüyoruz. Okuma türlerine baktığımızda da genelde aşk kitapları okunuyor" dedi.

  Yılda kitaba ayrılan süre bir günlük TV izleme süresiyle aynı: 6 saat

  Araştırmaya göre, günde ortalama 6 saat televizyon izleyip 3 saat internette gezinen Türk halkı ne yazık ki, kitap okumaya yılda sadece 6 saatini ayırıyor.

  TRT Haber'in mikrofonlarını uzattığı vatandaşların çoğu ise son okuduğu kitabın ismini bile hatırlamıyor.

  İhtiyaç listesinde 235. sırada

  Kitap Türkiye'deki ihtiyaç maddeleri listesinde 235'nci sırada yer alıyor.

  Bir vatandaş, "Okuyucu kitlesi maalesef yok. Artık herkes televizyonda geçiriyor, internette geçiriyor vaktini. kitaba ilgi maalesef yok" diyor.

  Kitap beyin gelişimi açısından oldukça önemli

  Oysa kitap okumak kişisel gelişimin yanı sıra beyin gelişimi açısından da oldukça önemli.
  Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gülmira Kuruoğlu, bu konuda şunları söyledi:

  "Beynimiz sağ ve sol hemisferlerden oluşmaktadır ve kitap okurken biz ağırlıkla sol hemisferimizi geliştirmekteyiz. Bu da mantıksal matematiksel ve sözel hemisferdir ama televizyon izlerken biz sadece sağ hemisferi geliştirmekteyiz. Yani sol hemisfer bayağı geride kalmaktadır. Bu da beynin tüm olarak gelişmesini, oluşumunu etkilemektedir."
  Uzmanlar, özellikle çocuklara mutlaka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirtiyor.

  http://www.trthaber.com/videolar/avrupada-yuzde-21-turkiyede-10-binde-1-14051.html

  haber.jpg
   
Avrupa'da yüzde 21 türkiye'de 10 binde 1 konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Avrupa Birliği ve Türkiye'de arıtma çamurlarının yönetimi ile ilgili mevzuat

  Avrupa Birliği ve Türkiye’de arıtma çamurlarının yönetimi ile ilgili mevzuat Prof.Dr.Bülent Topkaya Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü btopkaya@akdeniz.edu.tr TEKİRDAĞ İLİ ARITMA ÇAMURLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI 17 Ocak 2011 Silver Side Hotel
 2. Türkiye'de Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına Uyumlu Tehlikeli Atık Yönetimi Projesi

  AMAÇ: Önerilen projede, ülkemizde, atık üretimi açısından öncelikli 4 bölgede (Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz) tehlikeli atıkların bir envanterinin çıkarılması, coğrafi ve sektörel dağılımının belirlenmesi ve tüm bu atıklar için ülkemiz koşullarında ve coğrafyaya bağlı olarak en uygun bertaraf yönteminin, AB mevzuatı ile uyumlu bir atık yönetim sistemi yaklaşımı çerçevesinde belirlenmesi...
 3. Avrupa Temiz Enerjiye, Türkiye Kömür ve Nükleer’e Yöneliyor

  Financial Times gazetesi, Türkiye'nin kömür santrallerinin rehabilitasyonuna ilişkin Güney Koreli şirketler ile imzaladığı muhatap zaptı ve iki nükleer santral projesine dikkat çekerek, "Avrupa'nın çoğu daha temiz enerjiye doğru yol alırken, Türkiye'de durum farklı" sözlerini kullandı. Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türkiye, kömür ve nükleer enerjiye yöneliyor"...
 4. UTAY - Türkiye'de Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına Uyumlu Tehlikeli Atık Yönetimi

  www.utay.info web sitesi 12 Temmuz 2012 itibariyle yenilenmiştir. Proje çıktıları olan "Rehber Dökümanlara" Ağustos ayından itibaren web sitesinden ulaşılabilecektir.
 5. Avrupa bulut ödüllerinde bir ödül türkiye'nin oldu

  Turizme cloud tabanlı çözümler sunan CloudArena, ülkemizde bu sene ilki düzenlenen Avrupa Bulut Ödülleri'nin TR bölümünde, En İyi Teknoloji Şirketi alanında birinciliği aldı. Bu ödül ile 28 Avrupa ülkesinden adaylar arasında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı. Cloud Arena'ya EuroCloud Awards'ın Türkiye Cumhuriyeti birincilik ödülünü getiren projesi ise HotelRunner. HotelRunner neye yarar?...