Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayda 50 ton Tehlikeli Atık :(

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Temel Atik tarafından paylaşıldı.

1. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Arkadaşlar bir tesisimden Ayda yaklaşık 50 ton tehlikeli atık çıkıyor. Buda normal olarak 1 tonu geçiyor :(
    Valilikten izin almak gerekiyor. Bunun bir örneği varmı nasıl bir başvuru yapmalıyım. Onaylı Atık yönetim planı mevcut. Bu yeterli mi? Birde sorumlu kişi felan bildirilmemiş Valiliğe :(

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Sanırım mevzuata uygun geçici tehlikeli atık sahası yapmanız gerekiyor öncelikle. Ondan sonra valilikten geçici saha için izin almanız lazım.(gelip sahanın mevzuata uygunluğuna bakacaklar) Bu arada atık yönetim planınızı da verirsiniz. ben böyle biliyorum.

3. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Halihazırda büyük bir atık sahamız var zaten. neredeyse küçük bir fabrika kadar. Atık sahasıyla ilgili Ekstra şartlar varmıdır valilikten izin almak için:confused:

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Diğer konuyu burada nasıl paylaşacağımı bilmiyorum ama "
    Çevre izini almak için tehlikeli atık alanı düzenlenmesi" bu konu başlığını forumda arayarak bilgi alabilirsin detaylar için.

5. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Atık alanı ile ilgili bir sorun yok zaten dediğim gibi standartların üzerinde bir atık alanımız var. Öğrenmek istediğim özel şartlar varmı?

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Atık alanın sağlaması gereken özel şartlar var bunların bizde fazlası var diyorsunuz anladığım kadarı ile. o zaman sorun yok üst yazı ile başvuru yapın gelip incelesinler onay versinler.

7. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Tamam Teşekkür Ederim ;)

8. S.Gönenç Çalıcı

S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

Tesiste atık kodları asılı, sızdırmazlık sağlanmış, çeşitli güvenlik önlemleri alınmış (yangın tüpü, talaş v.b.), tams sigortası yapılmış ise geri kalanlarda sorun olacağını sanmıyorum.

9. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Tabii ki bunların hepsi var. Zaten hafta da bir atık veriyoruz. Bir yandan da atık alanını genişlettik. Umarım sıkıntı olmaz.

10. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Gerekli önlemleri almışsınız. Sadece başvurunuzu yapın yeter. Başvuruya atık alanı resimlerinide ekleyin. Gelip bakacaklar sonra izni verecekler

Temel Atik bunu beğendi.
  11. Derya Efe

Derya Efe CMNet Üyesi

Ben de bir firmamın geçici depolama izni için başvurmuştum. İl Çevre Müdürlüğü' ne gidip danıştığımda aşağıdaki listede yer alan şartları sağlamanız gerekiyor dediler, bir kontrol edin isterseniz.

1. Yapı kullanım izin belgesi

2. Depolama alanı tesis ve binalardan uzakta olmalı

3. Atıklar türüne göre ayrılmalı

4. Atık miktarı ve depolama tarihi konteynır üzerinde belirtilmeli

5. Atık sahası zemini epoksi kaplama olmalı

6. Atık sahasında absorban malzeme bulunmalı

7. Atık sahasında yangın söndürücü bulunmalı

8. Atık sahasında Tehlikeli Atık ibaresi bulunmalı

9. Sızan ve dökülen atıklar için toplama haznesi olmalı

10. Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası olmalı

12. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Epoksi kısmını bilmiyorum ama zemin geçirimsiz. Diğerlerini sağlıyor tesis umarım bir sıkıntı olmaz.

13. Derya Efe

Derya Efe CMNet Üyesi

İnşallah:)

Temel Atik bunu beğendi.
  14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

14.03.2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” Atık üreticisinin yükümlülüklerine göre, atık üreticisi:
    Yönetmeliğin 9’uncu maddesinin m) bendine göre;
    ü -Atıkların fabrika sınırları içinde tesis ve binalardan uzakta beton saha üzerine yerleştirilmiş sağlam, sızdırmaz, emniyetli ve uluslararası kabul görmüş standartlara uygun konteynırlar içerisinde geçici olarak muhafaza etmekle,
    ü -Konteynırların üzerinde tehlikeli atık ibaresine yer vermekle, depolanan maddenin miktarını ve depolama tarihini konteynırlar üzerinde belirtmekle,
    ü -Konteynırların hasar görmesi durumunda atıkları, aynı özellikleri taşıyan başka bir konteynıra aktarmakla,
    ü -Konteynırların devamlı kapalı kalmasını sağlamakla,
    ü -Atıklarını kimyasal reaksiyona girmeyecek şekilde, geçici depolamakla yükümlüdür.

Yönetmelikleri incelemenizi tavsiye ederim. :)

15. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

Bunlar ile ilgili bir sıkıntı yok dediğim gibi atık alanından ziyade atık fabrikası var neredeyse. Ve tüm şartları sağlıyor. Öğrenmek istediğim ekstra birşey varmı? :)

16. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Başvurunu yap eksik varsa il çevre sana zaten söyleyecek. eksiklikleri giderip bilgilendireceksin
    tekrar gelecekler izni alana kadar böyle gider. İzni sen istediğin için yani talep eden sen olduğun için sorun yok. 1 tonu geçip izin almadığın meydana çıkarsa o zaman sorun yaşarsın. Ekstra bir şey olup olmadığını anlamak için il çevrenin gelip tesisi görmesi yeterli :)

Temel Atik bunu beğendi.
  17. Manolya Kandemir

Manolya Kandemir CMNet Üyesi

bu alandan sorumlu (bir asil bir yedek) en az 2 kişi belirlemeniz gerekmekte, bu kişilerin bilgilerini de başvuru formuna eklemelisiniz.

Temel Atik bunu beğendi.
  18. ozdendemir

ozdendemir CMNet Üyesi

tesisinizden ne tip tehlikeli atıklar çıkmakta ?

19. Temel Atik

Temel Atik CMNet Üyesi

atık toz boya çıkmakta

20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Prosesinizi bilmiyorum ama geri dönüşümü mümkün değil mi? 50 ton/ay çok fazla :eek:

Ayda 50 ton Tehlikeli Atık :( konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atık(özel atık) ara depolama sahası

Merhaba Öncelikle nereye yazacağımı bilemediğim için yeni konu açtığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Tehlikeli atık ara depolama tesisi tasarımı hakkında çok az veya hiç bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu konuda nereye bakmalıyım ve elinizde bu konuya ait döküman mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.
  2. Tehlikeli Atık Bertarafında Lisans almış firmaların atık kodları HK.

İyi Günler. Tehlikeli Atık Bertarafı kapsamında izin lisans almış firmaları ve atık kodlarını daha önceden http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html adresinden Tehlikeli Atık Geri Kazanım / Bertaraf Tesisleri kısımında bakabiliyorduk,fakat şu anda kullanıcı adı şifre istiyor.Geçici faaliyet belgesi veya Çevre izni almış firmalar kısımında ilgili atık kodları...
  3. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  4. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
  5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim