Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Azot fosfor değeri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında dozbek tarafından paylaşıldı.

 1. dozbek

  dozbek CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba. ben yeni mezunum. et entegre tesisinde arıtma yöneticisi olarak çalışıyorum. kapasite 800 m3/gün. azot ve fosfor deneyleri de yapıyoruz ama olması gereken değeri bilmiyorum. çıkış suyunda olması gereken azot ve fosfor değeri nedir? bunu COD:N: P oranından mı bulacağım. yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Su kalitesi kirliliği Yönetmeliğinin Eklerindeki Tablo 5.15- 5.8 - 5.6 ve tablo en sonradaki tablo 25 işinize yarıyabilir
   
 3. hakanme

  hakanme CMNet Üyesi

  Çıkış standardı olarak eğer kanalizasyona deşarj ise ilgili belediyenin kanalizasyona deşarj kriterleri baz alınır. Eğer doğaya deşarj ediyorsanız ise SKKY'deki ilgili tablo baz alınır. Hatta eğer deşarj noktanız doğa ise ve o noktayla ilgili havza koruma planı vb varsa ilgili özel hükümlerdeki deşarj kriterleri baz alınır. Konuyu çevre danışmanınıza danışın. Biyolojik arıtmanız varsa BOD:N.P oranı, biyolojik arıtmanın sağlıklı şekilde işletilmesi için kontrol edilmesi gerekli parametrelerdendir.
   
 4. dozbek

  dozbek CMNet Üyesi

  bölgedeki bir çaya deşarj ediyoruz. SKKY tablosunda N ve P için herhangi bir limit değer verilmemiş o yüzden bilemedim.
   
 5. hakanme

  hakanme CMNet Üyesi

  Tablonuzda N ve P ile ilgili limit değer yoksa çıkış suyunuzda bunlara bakılmaz. Büyük ihtimalle sadece KOİ, Yağ gres, pH ve renk e bakılacaktır.
   
 6. dozbek

  dozbek CMNet Üyesi

  evet ama ben tesisi kontrol amaçlı bakmak istedim. ne kadar olması normaldir onu bilemedim.
   
 7. hakanme

  hakanme CMNet Üyesi

  BOİ:N.P oran olarak kabaca 100:5:1 alınabilir. BOİ/KOİ oranı biliniyorsa KOİ üzerinden de kontrol edebilirsiniz. Çıkışınızda N ve P ye bakılmadığı için eğer eksikse gerekli olandan bir miktar daha fazlasını verebilirsiniz.
   
 8. dozbek

  dozbek CMNet Üyesi

  aynen o şekilde yapmaya çalışyorum şuan. ortalama bir değeri var mı acaba ben mi bilmiyorum diye şüpheye düşmüştüm :) teşekkür ediyorum.
   
 9. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Arkadaşlarında dediği Boi-azot-fosfor arasındaki ilişki 100:5:1 dir. Bu tesisin için gerekli olan bakterilerin için gerekli olan değerdir. Daha iyi arıtma yapabilmek için bu değere dikkat etmen gerekir. Ama çıkış suyundaki azot ve fosfor deşarj limitleri yoksa çevreyi sadece boi bağlar. Azot ve fosfor eksik veya fazla olduğunda bakterilerin arıtma verimi düşebilir. Son olarak arıtma prosesi hakkında bilgi verir misiniz ? hangi sistem var acaba?
   
 10. dozbek

  dozbek CMNet Üyesi

  tesisimiz biyolojik arıtma tesisi.arıtmamızda aktif çamur sistemi mevcut. öncesinde bir dengeleme ve daf, çıkışta ise bir çöktürme havuzumuz var. @kubiay DUMAN
   
 11. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Giriş ve çıkış boi-azot-fosfor değerleri nedir ?
   
 12. dozbek

  dozbek CMNet Üyesi

  bod bakmıyoruz lab.da bunun için gerekli malzememiz yok. bizden cod istendiği için cod bakıyoruz. en son baktığızda cod 95 , azot 1.64, fosfor 0.57 çıkmıştı.
   
 13. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Bunlar çıkış değeri dimi 100/5/1 oranını sağlayıp sağlamadığına bakmanız için havalandırma havuzundan aldığın numunede bu deneyleri yapmanız gerekli.
   
 14. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Merhabalar;

  2000m3/gün deşarjlı bir biyolojik arıtmamız var. hergün son çökeltim havuzundan KOİ N ve P bakıp bu sonuçlara göre havalandırma havuzuna üre ve dap ilavesi yapıyoruz.

  Örn; KOİ 380 mg/lt
  N 1,2 mg/lt
  P 0,06 mg/lt olduğu birgün havuza vermem gereken besin miktarı 37kg/gün dap ve 25kg/gün üre.

  Ama bunlar sadece deneme yanılma yöntemi ile bulunmuş rakamlar, sahada işliyor ama olması gereken rakamlar bunlar mı bilmiyorum.
  Bu rakamları C:N: P oranını dikkate alarak hesaplamak istersem nasıl bi yol izlemem lazım.

  yani KOİ 380mg/lt iken, P'ın 19mg/lt olması için hangi miktarda DAP eklemem gerektiğini nasıl bulacağım?

  @kubiay DUMAN
   
 15. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  Hesaplamayı resim halinde koyuyorum buradan faydalanabilirsiniz. Ama ben direk 19 mg/lt göre hesap yaptım. Daha sonra baktığımımda C:N:p oranı 100/5/1 olması gerekiyor. Sizin 380 mg/lt koi niz var ise fosfor 3,8 mg/lt olmayacak mı ? Gerçi ben hesabı verdim siz on göre yaparsınız.
  @hersanlioglu
   

  Ekli Dosyalar:

 16. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Çıkış değerleri çok düşük değil mi? normal bir arıtmada elde edilecek güzel deşarjlar. Çıkış suyunuzda azot ve fosfor değerleri normalden fazla olduğu zaman ya da istediğiniz sonuçları alamadığınız zaman havalandırma havuzunda bu değerlerin sağlanması gerekecek şekilde ayarlanması lazım. ama sizin çıkış parametreleriniz gayet iyi. ama KOİ değeri biraz yüksek burada. bu değeri biraz daha düşürmek için gerekli önlemlerin yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum. C:N:p oranını illa o değerler üzerinde tutmak için elde edilen sonuçlara göre 167 kg DAP eklenmesi gerekiyor. hem maliyet hemde diğer açılaradan düşünüldüğünde çok uygulanabilir bir yöntem gibi gelmiyor bana.
   
 17. kubiay DUMAN

  kubiay DUMAN CMNet Üyesi

  @Onur Altun Burada ya dedğimiz c/n/p oranından da gidilebilir yada havalandırma havuzundaki bakteri konsantrasyonu artırmak gerekir. Yani imhoff hunisinde yapılan değer mesela 350 mg/lt ise 450-500 mg/lt çekilip bakılmalı değişikliğe illah ki fosfor ilavesi yada kimyasal madde ilavesi yapılması gerekmiyor. Sistemden daha az çamur çekerek koide değişikliğe bakılmalı.