Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Azot Tayini

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  AZOT TAYİNİ

  ANLAM ve ÖNEMİ

  Azot ve azotlu maddeler, Çevre Mühendisliği’nin değişik ilgi alanlarında büyük bir öneme sahiptir. İçme ve kullanma suları ile yüzeysel suların ve kirlenmiş su kütlelerinin içerdiği çeşitli organik ve inorganik azotlu bileşikler ölçülerek, suyun kalitesi hakkında karar verilebilmektedir. Örneğin; içme suyunda amonyak bulunması, suda kısa bir süre önce olası bir fekal kirlenmenin gerçekleştiğini göstermektedir. Sularda ve atıksularda bulunan başlıca azot bileşikleri azalan oksidasyon kademesine göre nitrat azotu (NO3 --N), nitrit azotu (NO2--N), amonyak azotu (NH3-N) ve organik azot (Org-N) şeklinde sıralanmaktadır. Bu azot türlerinin yanı sıra azot gazı (N2-N) da azot çevriminde yer almaktadır. Azot çevriminde bulunan türler, biyokimyasal reaksiyonlar sonucunda birbirlerine dönüşebilmektedir. Organik azot, -3 değerlikli oksidasyon kademesinde organik olarak bağlı azottur. Organik azot protein, peptid, nükleikasit ve üre gibi doğal maddelerin dışında çok sayıda sentetik organik maddeyi de içermektedir. Organik azot konsantrasyonu, göl sularında rastlanan birkaç yüz μg/l den kanalizasyon sularında karşılaşılan 20 mg/l ye kadar uzanan geniş bir aralıkta bulunabilmektedir.

  Amonyak azotu ise, büyük oranda organik azot içeren bileşiklerin deaminasyonu ve ürenin hidrolizi sonucunda meydana gelmektedir. Amonyak azotu konsantrasyonu, yüzey ve yeraltı sularında 10 μg/l den atıksulardaki 30 mg/l ye kadar değişen aralıklarda bulunabilmektedir. Analiz yoluyla organik azot ile amonyak azotu birlikte ölçülebilmekte ve Toplam Kjeldahl Azotu (TKN-N) şeklinde nitelendirilmektedir. Toplam oksitlenmiş azot, nitrat ve nitritin toplamıdır. Nitrat yüzey sularında eser miktarlarda, yeraltı suyunda ise nispeten yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Nitrat konsantrasyonunun 10 mg/l yi aşması, bebeklerde methemoglobinemia hastalığına yol açmaktadır. Nitrit ise hem amonyak azotunun nitrata yükseltgenmesinde, hem de nitratın indirgenmesinde ara oksidasyon kademesinde yer almaktadır. Söz konusu indirgenme-yükseltgenme tepkimeleri atıksu arıtma tesislerinde, su dağıtma sistemlerinde ve doğal sularda gözlenebilmektedir.

  Her bir azot türünün ölçümü, numunenin kirlilik derecesi ve konsantrasyonuna bağlı olarak farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Tüm analiz sonuçları, azot cinsinden verilmektedir. Bu deney föyünde, sadece amonyak azotunun tayin yöntemi açıklanmaktadır. Diğer azot türleri için ilgili literatüre başvurulması gerekmektedir.

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

 2. çevremüh_ünye_ordu

  çevremüh_ünye_ordu CMNet Üyesi

  Fatih bey bilgileriniz için teşekkür ederim... ünye-ordu'dan selamlar..
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
Azot Tayini konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Azot Tayini

  ITU Çevre Mühendisliği Laboratuvarı tarafından hazırlanan Azot tayini Deney Föyü Dökümana ekten ulaşabilirsiniz..
 2. biyolojik azot giderimi projesi

  merhabalar, Anadolu üniversitesi 3.sınıf öğrencisiyim ve Temel işlemler ve süreçler dersi kapsamında biyolojik azot giderimi projesi yapacağız.Akış şeması ve bu akış şemasının nasıl kurulacağını bizim yapmamız gerekiyor ve belirli bi oranda azot giderimi yapmamız gerekiyor.Bu konuyla alakalı bilgisi olan var mı acaba? Teşekkürler... Halil İbrahim HACIOĞLU
 3. azot giderimi

  Merhaba; Tesisimizin atıksu arıtmasında üretimden gelen tutkaldan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yüksek azot problemi var. Ancak nitrifikasyon ve denitrifikasyon prosesleriyle gideremedik. Farklı bir alternatif olarak ne yapılabilir bu azotu gidermek için bir bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?
 4. Azot Tayini

  Azot Tayini
 5. Azot Tayini

  Azot Tayini...