Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baca gazı emisyon ölçümü için parametreler nelerdir yardım!

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında kenansen tarafından paylaşıldı.

 1. kenansen

  kenansen Misafir

  sektörel bazda baca gazı emisyonu ölçümü için hangi ölçüm parametreleri gerekli? mesela tekstil sektörü için so2, co2, nox ve pm vb...
   
 2. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

 3. kenansen

  kenansen Misafir

  baca gazı emisyon ölçümünde hangi sektör hangi parametreleri ölçtürüyor ? bu yazmıyor ama...
   
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Şimdi kenansen meslektaşım.

  Her bir sektör kendi içerisinde farklılık gösterir türdedir. Birinin iş akım şeması diğerine uymaz, farklı prosesler farklı emisyonları ve/veya imisyonları doğurur. Bu yüzden sektör bazında genel olarak ele alırsak yanılırız. Bu yüzden (çok uzun ve okurken ömür tüketmesine rağmen) SKHKKY eklerine bakmanı proseslerinden çıkan kirletici emisyon ve imisyonları buna göre değerlendirmeni tavsiye ederim. Hava ile ilgili diğer yönetmeliklere vb'de bakarsan zaten arkası çorap söküğü gibi geliyor.

  Kolay gelsin
   
 5. kenansen

  kenansen Misafir

  teşekkürler meslektaşım...
   
 6. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  konuya sektör sektör değinilse ne kadar faydalı olur :)
   
 7. pelin pelin

  pelin pelin CMNet Üyesi

  Merhaba Tekstil sektöründe emisyon ölçüm parametrelerini belirlerken SKHKKY'de Tekstil sektörü başlığı yoktur o nedenle prosese göre emisyon ölçüm parametresi belirlenmektedir; Örnek vererek açıklamak gerekirse;

  RAM Ünitesine Ait Bacalarda : Eğer Yakıt kullanılıyorsa (doğalgaz gibi), Yanma Gazları (CO,SO2,NOx) + Toz + VOC bakılır. Eğer üniteler yakıt ile çalışmıyorsa (Toz + VOC) bakılması yeterlidir.

  Boya vb kimyasal maddenin kullanılmadığı, yakıtın kullanılmadığı proses bacalarında ise genelde Toz parametresine bakılmaktadır.

  Tekstil sektöründe yakıtla çalışan Buhar Kazanları olur. (Doğalgaz ile çalışan bir Buhar Kazanı ise Yanma Gazları + Toz bakılması yeterlidir) Başka bir yakıt kullanılıyor ise SKHKKY Ek.5 A.Birinci Grup Tesislerden yakıt türüne göre emisyon sınır değerleri verilen parametrelere bakılması yeterlidir.

  Kolay gelsin.
   
  Tuğba Gök ve Melih Coşar bunu beğendi.
 8. kenansen

  kenansen Misafir

  çok teşekkürler pelin hanım :)
   
 9. çevremühendisi06

  çevremühendisi06 CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar;
  danışmanlığını yaptığım bir firmanın sadece lehim makinası gibi bir makinayla aleminyum parçasının eritmesi söz konusu, yaklaşık 5 veya 6 saniye kadar az bir duman çıkışı söz konusu...
  emisyon ölçümü yapan bir firmayla görüştüm fakat benden parametre listesi istediler, sizce hangi ölçümleri yaptırmam gerekir, bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
   
 10. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Merhaba, öncelikle emisyon ölçümü yapan firmanın böyle bir talepte bulunmasını garipsedim doğrusu, bence siz değil onlar gelip yerinde tespit yapsınlar. Yarın bir denetimde eksiklik bulunursa sorumluluk size kalmasın.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 11. nzafer

  nzafer CMNet Üyesi

  parametre sormalarının nedeni , daha önce ölçüm yapıldı ise eski rapordaki parametreleri kullanarak size fiyat teklifi göndermeyi istediklerinden dolayıdır. Anladığım kadarı ile daha önce ölçüm yaptırmamışsınız ve çevre izniniz yok sanırım. Yada yeni baca eklemesi yaptıracaksınız. öncelikle emisyon ölçümü gerekli olup olmadığına dair emin olmalısın bence :) emin olmak için ya çevre şehirciliğe gidip prosesi yetkili kişilere anlat yada çevre izni başvuru sürecinde isen eğer; il uygunluk belgesi alınırken ilgili bölümü gelen denetçilere göster , baca gerekli derler ise davlumbaz vb. yardımı ile önce SKHKKY fiziksel şartları sağlayacak biçimde baca yaptır. ölçüme hazır hale getirdikten sonra bana özelden ulaşve ilgili bölümün proses özetini yolla yada mail at ölçümlerini gerçekleştirelim :)

  ölçümler ile ilgili danismanlik@aritsan.com a mail atabilirsin