• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Baca gazı emisyonu ölçümü yapanlar yardımcı olabilir mi?

yunus_emre_cakil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İzmir çevre ve şehircilik il müdürlüğü
Baca gazı emisyonu ölçümü ile ilgili bir ilana başvurdum.Beni mülakata çağırdılar.Yarın mülakata gidicem.Yükseklik korkusu var mı diye sordular bende yok dedim.Birde emisyon eğitimine gönderceklermiş. İş hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Yapılacak bir iş mi? Önü açık bir sektör mü? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ferhat Bey merhaba belediye olarak hava kirliliği konusunda bugüne dek bir şey yapılmamış il müdürlüğü ile görüştüm yetki alacağız ama tam anlamıyla neler yapabiliriz bilmiyorum sanırım bir yönetim planı oluşturulacak ama nasıl? Bu arada merkez ilçe belediyesiyiz, yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

@Şeref Sayın
Hava kirliliği çalışmaları için laboratuvar mı yoksa başka laboratuvar dan destek çalışması (ölçüm) eğer baştan lab. kurmak ise anlatabilirim tabiki de buna benzer birşeyse ferhatelci56@gmail.com mail atabilirseniz cevaplarım hocam ..

çevre laboratuvarında 6 senem 5 sene aktif saha personeli olarak türkiyede 70 vilayet gezdim gördüm çalışma yaptım bizler için saha gayet iyi ve güzeldir.tecrübe konusunda türkiye yi ve türkiyedeki sanayileşmeyi yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz

Açık konuşmak gerekirse çıt kırıldım birisiyseniz eğer saha şartları sizi çok zorlayabilir. yazın sıcağı kışın soğuğu, sahile inip güneşlenmenize hiç gerek kalmıyor. yıl içinde birkaç defa deri atarsınız iş temponuza göre. Fakat yine de sahada yapılan iş kesinlikle -en azından benim açımdan- zevkli. sürekli farklı firmalarla çalışıldığı için sıkılma gibi bir durum söz konusu değil.

Kurum olarak hava kirliliği konusunda 3 yıldır sadece bir kere kömür analizi yaptırdık ve başkada çalışma olmadı. O çalışmada da %1.2 lik oranla sınır değeri geçtik(Sosyal yardımlaşma kömürü) Şu sıralar planlama yapıyoruz laboratuvarımız yok Van da. Ayrıca iki adet hava ölçüm istasyonu mevcut.(Doğalgazlı bölgede) Biz bilimsel veriler ışığında hava kalitesinin değerlerini nasıl sağlayabiliriz, kurum olarak sorumluluğumuz ne? Uzun bir soru oldu:)

Kömür analizi bu nokta önemli olacaktır.kömür yakılan tesiste yakıt değerleri uygun olmadığı taktirde emisyon değerlerini de yüksek çıkaracaktır.Bununla alakalı kömür yakıtının değişimi yada emisyon kaynağına filitre sistemi yapılması değerlerini uygun hala getirebilir.