Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baca gazlarını gübreye çeviren müthiş buluş

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Didem Sipahier tarafından paylaşıldı.

 1. Didem Sipahier

  Didem Sipahier CMNet Üyesi

  Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberi grup arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. İlgili haber aşağıda. 16 Ocak'ta yayınlanmıştı ancak okumayanlar olabilir diye paylaşmak istedim.

  Türk mühendis Selami Bekmezci, 2003 yılından beri çalışmalarını yürüttüğü "baca gazından gübre üretimi" projesine imza atarak 21 yıllığına patent hakkını kazandı. Bekmezci’nin geliştirdiği projeyle, petrol ve kömür kullanan enerji üretim santrallerinin baca gazlarını atık bırakmadan çok düşük bir maliyetle gübreye çevrilebiliyor.

  Bekmezci projenin amacını "Kömür, petrol gibi fosil yakıtlarla çalışan enerji üretim santrallerinden, azot oksit, kükürt oksit, karbon monoksit ve aerosol gibi hava kirleticilerinin baca gazlarından temiz teknoloji kullanarak atık bırakmadan arıtılması" olarak özetledi.

  Bilineni aşan buluş

  Türk Patent Enstitüsü’nün tescillediği, Danimarka Patent Kurumu’nun "Bilinen teknolojileri aşan bir buluştur" ifadesiyle patent verdiği ve mayıs ayında Texas’ta gerçekleştirilen Amerika Çevre Olimpiyatlarında birincilik kazanan projeyle çevrenin çok büyük oranda korunması sağlanırken, arıtım atığından ekonomik katma değere sahip ürün elde edilmesi ve arıtım maliyetlerinin azaltılması da sağlanıyor.

  Termik santrallerde baca gazının absorbe edilmesi için yılda ortalama 15 milyon ton kireç kullanıldığını ifade eden Bekmezci, "Termik santraller milyonlarca dolarlık maliyetlerle kireç havuzları oluşturuyorlar. Projemizle bu maliyet tamamen ortadan kalkıyor. Bununla birlikte geliştirdiğimiz ürünle yılda ortalama 10 milyon ton gübre elde edilebiliyor" dedi. Üretilen gübrenin çiftçilere çok düşük ücretlerle verilebileceğini de belirten Bekmezci, tonu 500 Liradan, 2 bin Liraya kadar maliyetle gübre satıldığını fakat proje kapsamında elde edilen gübrenin çok daha düşük fiyatlarla satılabileceğini ve tarıma çok büyük katkı sağlayacağını savundu.

  Prototip çalışmasının olumlu sonuç verdiğini dile getiren Bekmezci, buluşun yeni kurulacak ya da kurulan elektrik üretim santrallerine çok kolay adapte edilebilme özelliği taşıdığını söyledi. Proje kapsamındaki uygulamalarla elde edilen gübrenin, ekonomik değeriyle arıtım maliyetini geri kazandıracağını da sözlerine ekleyen Bekmezci gübrenin özelliklerini "Yavaş salınımlı, Nitrat ve sulfat içerikli, Bitki besleyiciliği, su tutma kapasitesi ve ekonomik değeri yüksek, toprağı tuzlandırmayan, ömür boyu kullanılabilen minerallere sahip" olarak niteledi.

  Klasik sistemler çok pahalı

  DÜNYA çapında uygulanan klasik baca gazı arıtım modellerinin çok büyük maliyetleri beraberinde getirdiğini kaydeden Bekmezci, klasik arıtma modellerinin, "Arıtma sistemlerinin kurma-işletme maliyetlerinin yüksek olması ve bakım sorunları, gaz yıkama ünitelerinin kabuklaşma, erozyon, " gibi dezavantajları olduğunu ifade etti.
   
  nahidefeyza ve A.Berkan Korkmaz bunu beğendi.
Baca gazlarını gübreye çeviren müthiş buluş konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Baca gazlarını gübreye çeviren müthiş buluş

  Hürriyet gazetesinde çıkan bir haberi grup arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. İlgili haber aşağıda. 16 Ocak'ta yayınlanmıştı ancak okumayanlar olabilir diye paylaşmak istedim. Türk mühendis Selami Bekmezci, 2003 yılından beri çalışmalarını yürüttüğü "baca gazından gübre üretimi" projesine imza atarak 21 yıllığına patent hakkını kazandı. Bekmezci’nin geliştirdiği projeyle, petrol...
 2. Dünyayı Sarsacak Buluş

  İngiliz bilim adamları yapay benzin üretti. Litresi ise 50 kuruş! Yaklaşık 3 ila 5 yıl arasında piyasaya sürüleceği açıklanan ürünün içinde çevreye zarar veren karbon gazının bulunmadığı, bu sayede sera gazı emisyonunun engellenmesine yardımcı olacağı kaydedildi. Bilim adamları yapay petrolü üretmek için hidrojeni küçük hava kabarcıklarının içine hapsederek sıvı gibi akmasını ve...
 3. Bu Buluş Petrolü Bitirecek ! Buluş Karadeniz'den...

  Türk araştırmacılar, Karadeniz dibinde bulunan hidrojen-sülfürlü suyundan hidrojen gazı elde etmeyi başardı. Hidrojen enerjileri üzerine ar-ge çalışmaları yürüten Dr. Mükerrem Şahin ve ekibi, tamamen Türk araştırmacılarla Karadeniz dip sularında yoğun olarak bulunan hidrojen-sülfürlü suyu geliştirdiği bir katalizör sistemi üzerinden geçirerek ekonomik koşullarda hidrojen gazı elde etmeyi...
 4. En önemli buluş nedir?

  Hep merak etmişimdir, sizce?
 5. Haliç'te müthiş keşif

  Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) bilim insanları, enerjide devrim niteliğinde başarı elde etti. YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya ile ekibi, bakteriden üretilen elektrikle LED lambayı yakmayı başardı. 21’inci yüzyılın en önemli sorunlarından olarak görülen ‘ Enerji' bilim insanlarını bu konuda daha fazla araştırma yapmaya yönlendiriyor. Fosil yakıtların artan maliyetleri ve...