Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baca yüksekliği

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Özlem Kocaman tarafından paylaşıldı.

 1. Özlem Kocaman

  Özlem Kocaman CMNet Üyesi

  kırma eleme tesisinde tuz tutma ünitelerindeki baca yüksekliği 1.5 şartı varmıdır.
   
 2. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  toz tutma ünitesi nasıl silo benzeri birşeymi
   
 3. Özlem Kocaman

  Özlem Kocaman CMNet Üyesi

 4. Adem Taş

  Adem Taş CMNet Üyesi

  siloda toz tutma ünitesinde oluşan tozu dışarı atmak için baca yapılmaz sanırım. biraz daha teknik bilgi verirseniz yani ne tarz olduğu bacanın bulunma amacı havalndırma mı yoksa emisyonu dışarı atmak mı buna göre bacanın durumu değişiyor size daha iyi yardımcı oluruz :)
   
 5. Merve Çan

  Merve Çan CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar, benim de aynı şekilde bir problemim var. kırma eleme tesisinde toz tutma filtre sistemimiz var, çevre izni başvurumda orası için de bacalarda emisyon ölçümü istediler. filtre sisteminde tozun hepsinin emilip dışarı temiz havanın verildiğinin kontrolü için. silo tarzında bizimki de ancak ona nasıl bir baca yapmamız gerektiği hakkında bir bilgiye ulaşamadım, yardımcı olur musunuz?
   
 6. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Bu Tarz birşey belki işinizi görebilir .Kırıcıdaki tozu emerek alıp filtre edip bacadan çıkışa verilecek.

  111.jpg
   
 7. Merve Çan

  Merve Çan CMNet Üyesi

  sistemimiz bu şekilde,

  ...jpg
   
 8. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  SKHKKY Ek4

  4) Isıl gücü olmayan tesislerde asgari baca yüksekliği çatının en yüksek noktasından itibaren dağılımı engellemeyecek şekilde en az 1.5 m olacaktır.

  5) Üretim prosesi bacası olmayan, ortam tozsuzlaştırma/gazlaştırma ve malzeme geri kazanım amaçlı olarak iç ortam havasını toz tutma/gaz arıtma sisteminden filtre ederek atmosfere veren bacaların, dikey çıkışlı olmasına, bacanın ait olduğu bina yüksekliği ve atmosfere verilen emisyonların dağılım koşulları dikkate alınarak, yetkili mercii tarafından karar verilir. (stokholler, silolar, nakil hatları, pnömatik sevk sistemlerine ait bacalar ) Bu bacalarda Ek-4.b.4 uygulanmaz. Bu bacalar hakkında emisyon ölçüm raporunda ve Valilik tespit raporunda ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmektedir.
   
 9. Merve Çan

  Merve Çan CMNet Üyesi

  bu maddeyi biliyorum ama il çevre de çok yardımcı olamadı , bu sistem için de çıkışı nasıl vereceğimi anlayamadım, iş verene de bir baca yaptırmak saçma geliyor zaten ben bu filtreyi kurdum tozu önlüyorum diyor. ama ölçüm için de baca istiyorlar.
   
 10. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Bana kalırsa ölçümü yapacak firmayla görüş :) Ölçümü yapabilmen için en az kaç mt gerekiyor diye sorarsan ona göre yaptırırsın :D Yönetmelikte yükseklik şartı yok, öyleyse seni sınırlayan ölçümün yapılabilmesi için gereken baca yüksekliği, onu da laboratuvardan öğrenip yaptırabilirsin :D
   
 11. Merve Çan

  Merve Çan CMNet Üyesi

  aslında laboratuvarla görüşmüştüm standartlarla ilgili bilgi verdiler ama benim istediğim örnek olucak bir resimdi, yani iş verenemin gözünde canlanması için. ama dediğiniz gibi tekrar onlarla görüşeyim ben iyisimi :)
   
  Murat Akyüz bunu beğendi.
Baca yüksekliği konusuna benzer içeriklerimiz
 1. baca yüksekliği hesabı

  arkadaşlar hava kirliliği kontrolünde SOx ve NOx gazları için yönetmelikteki sınır değerlerin altına indirilmesi için yapılan baca yüksekliği hesabıyla ilgili elinde not bulunan var mı?
 2. baca yüksekliği

  mrb arkadaşlar,çalıştığım tesisin bacaları tesisin yan tarafında bunları tesisin üstüne almamız gerekli, bacanın yüksekliği ne kadar olmalı?birde filtremizin bir tanesi tesis dışında bunun için ne yapmam lazım?
 3. Baca yüksekliği

  Merhabalar; Çalışmakta olduğum gıda üretimi yapan firmada;üretim bodrum katta ve dışarıya tek çıkışımız ortam havalandırması baca çıkışları. Çevre Müğdürlüğünden yazılan yazıda baca boylarının SKHKKY ne uygun hale getirilmesini istemişler. Bu baca çıkışların da bodrum kat çatı olarak baz alınarak mı 1,5 m yükseltilmeli? Yoksa bina 4 katlı ve bacalar bu dört katın üzerinde 1,5m olacak şekilde...
 4. Havalandırma baca yüksekliği

  Arkadaşlar merhaba İş Güvenliğiyle ilgili sebeplerden ötürü tesisimizde oldukça fazla sayıda havalandırma bacaları yaptırılmış. Ben işe girdikten sonra bu bacalara baktığımda boylarının aşağı yukarı 0,5 m yüksekliğinde olduğunu ve bazılarının yağmurdan etkilenmesinler diye emisyonu atmosfere yatay biçimde verecek şekilde yapıldıklarını gördüm. Proseste ısıl gücü belli olan bacaların ne...
 5. İçten yanmalı motorlar (jeneratörler) için egzost çıkışı baca yüksekliği

  Herkese merhabalar; Tesiste Jeneratör odasında yer alan bir jeneratör için egsozt gazı çıkış borusunun bina yüksekliğinin 1 veya 1,5 metre yüksekliğine kadar uzatılması şartı var mıdır? "ENDÜSTRİ TESİSLERİNDEN KAYNAKLANAN HAVA KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ" 'ni incelediğimde şöyle bir ibare mevcut; İçten yanmalı motorlar: İçten yanmalı motorlar aşağıda belirtilen ateşleme...