• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Background kirliliği...

Yıldız Hanım çok emin olmamakla birlikte bu durumu size şöyle anlatabilirim. Background'un türkçe karşılığı geri planda yada arka planda olarak kaba taslak çevirelim. Örnek vererek mevzuya başlarsam ben bir doğalgaz çevrim santralinde çalışıyorum soğutma sularımızı denize veriyoruz ve düzenli aralıklarla denizden numune alıyoruz fakat bazı değerlerimizde istenmeyen durumlar söz konusu oldu fakat daha sonra farkettik ki olayın Backroundunda biraz ilerimizde bulunan bir çöp toplama sahasından sızan suların sorun oluşturduğunu gördük. Yani sizin neden olduğunuz bir kirletici duruma başka bir ortamında katkıda bulunma durumudur background. Genelde hava kirliliğinde bu durum söz konusu olabilir. Başka bölgelerden taşınan kirli hava(background konsantrasyonu) sizin asıl kirletici konsantrasyonunuzu artırabilir.

Yıldız Hanım toprakta nasıl bir yol izlenir bilemiyorum mutlaka siz bu durumu biraz araştıracaksınızdır bizide bilgilendirirseniz sevinirim.

Tamam Nagihan Hanım, Toprak numune analizlerinin yanında background kirliliğininde belirlenmesinde yarar var denilmişti. danışman firmamız bunu önerdi. İleri ki süreçleri aktarırım

Bende biraz araştırdım, Nagihan Hanım'ın dediği gibi, sizin üzerinde çalıştığınız kirliliğe etki eden ilgilendiğiniz kirletici kaynakla etkisi olmayan farklı bir kirlilik konsantrasyonu diyebiliriz.

@Nagihan Arat toprak numune analizleri yapıldıktan sonra background kirliliğe bakılıyormuş, yani ikinci aşama olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca dediğiniz gibi değerlerde beklenmeyen bir durum söz konusu olduğu zaman bakılan bir yöntem