Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahçe sulama

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Seçil Sağlam tarafından paylaşıldı.

 1. Seçil Sağlam

  Seçil Sağlam CMNet Üyesi

  Paket arıtmadan çıkan suyu herhangi bir alıcı ortam olmadığından direk toprağa vereceğiz ve bahçe sulamada kullanacağız. Bunun için hangi parametleri sağlamamız gerekiyor.
   
 2. Fulya Bulut

  Fulya Bulut CMNet Üyesi

  Daha önce bu tarz bir başvuru yaptığımızda, S.K.K.Y tablo 19 daki parametrelerin tamamına bakılması ve bu analiz sonuçları ile bağlı bulunduğumuz ilin çevre müdürlüğüne görüş sormamız istenmişti. Analiz sonuçlarını çevre müdürlüğü değerlendirerek, arıtmanıza ilave prosesler eklenmesini talep edebilmektedir. Örneğin karbon filtre, UV giderim ünitesi vb. Bu tarz sulama sularında (bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için ) bakteri varlığının en aza indirilmesi istenmekte. Bu nedenle analizinizi yaptırdıktan sonra il müdürlüğünün talepleri doğrultusunda süreciniz netleşecektir.
   
 3. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Öncelikle atıksuyun kaynağı nedir ? evsel atıksu mu yoksa endüstriyel mi ? evsel atıksu ise onay aşamasında sorun çıkmaz gerekli koşulları sağladığınız sürece sulama da kullanabilirsiniz, ama endüstriyel atıksu ise izin biraz zor oluyor. Ayrıca bahçe sulamaya verilecek suyun miktarı, sulanacak alanın kaç metre kare olduğu önemli.

  Bunlarla birlikte sulama suyu kriterleri için Atıksu Arıtma Tesisi Teknik Usüller Tebliği Tablo E7.1 i inceleyebilirsiniz.
   
  Fulya Bulut bunu beğendi.
 4. Seçil Sağlam

  Seçil Sağlam CMNet Üyesi

  Evsel nitelikli Atık su 150 kişilik paket arıtma arıtma tesisi proje onayı aldık. Proje onayı alındıktan sonra bir porblem çıkar mı ? Paket arıtma tesisine herhangi bir ek unite isterlermi ?
   
 5. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Proje onayını alırken arıtılmış suyun sulama amaçlı kullanacağınızı beyan edip , arıtılmış suyun sulama suyu tebliğindeki parametrelerin sınır değerlerinin altında kalacağını taahhüt ettiniz mi ?

  Bu şekilde ise, onay verilmişse sorun çıkmaz. Çevre İzni alma aşamasında analizlerle de değerlerin altında kaldığı görüldüğünde sorun çıkmaz.
   
 6. Seçil Sağlam

  Seçil Sağlam CMNet Üyesi

  Atık su arıtma tesisleri teknik usuller tebliği Tablo E.71 sulamada geri kullanılacak arıtılmış atık suların sınıflandırılması tablosundaki parametlere ilişikin sınır değerleri aşmayacağımızı taahhüt ettik. Şimdi aşmadığımız zaman sorun yok ya aşarsak ne olur.
   
 7. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Bu şekilde ise projeniz zaten onaylanmış ek herhangi bir tesis istemezler, aşarsanız bu da denetime ya da çevre izni sırasında alınan analiz sonucunda görülürse prosedürü tam olarak bilemiyorum ama maddi ceza verilir sanırım, düzeltilene kadar. düzeltildiğinde izin alınmış olur yine, ceza de almazsınız daha.

  Yani şu an için sorun yok her şey yolunda görünüyor, eğer denetimde görülürse zaman tasarıma ek ünite isteyebilirler, bu su şekilde kritere zaman gelmez ek olarak bu ünite eklenmelidir gibi.
   
 8. Nur Hilal

  Nur Hilal CMNet Üyesi

  @Seçil Sağlam onay aldığınız projeyi veya benzer bir örnek projeyi bana da gönderebilir misiniz? benzer bir konuda çalışmam gerekiyor da...
   
Bahçe sulama konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bağ ve Bahçe atıkları

  Arkadaşlar merhaba, Sizlere bir sorum olacak. Adalar Belediyesinde çalışmaktayım. Adalarda toplanan bağ ve bahçe atıklarının (süprüntü olarak ifade etmem mi daha doğru) toplanmasını Belediye kendisi yapıp bunun karşılığında ücret almak istiyor. Ücret tarifesiyle alakalı olarak bilgi verebilecek olan arkadaşlar var mı? nasıl belirleme yapmam gerekiyor, m3 başına mı yapılacak? Toplanan bu...
 2. Bahçe sulama suyu

  Arkadaşlar arıtma sonrasında bahçe sulamada kullanılan atıksuya analiz için hangi parametrelere baktırmalıyız?
 3. 4-5 mart 2014 smagua 2014 21. uluslararası su ve sulama fuarı ve 11. çevre fuarı

  Avrupa İşletmeler Ağı tarafından organize edilecek olan SMAGUA 2014 Uluslararası Su ve Sulama fuarı su teknolojileri, ekipmanları ve sistemleri hakkında son gelişmelerden haberdar olmak isteyen profesyonelleri bir araya getirecektir. Ayrıntılar linkte: http://www.iems.es/detalleFeria.aspx?idFeria=41